UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe oblicza akordeonu

 
Elbląg, Nowe oblicza akordeonu
fot. Michał Skroboszewski

Akordeon – instrument, który jeszcze do niedawna na „poważnych” salach koncertowych był postrzegany jako, co najmniej, kuriozum. Od kilku lat się to zmienia, m.in. za sprawą dzisiejszego gościa Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Rafała Grząki. Drugi już koncert akordeonisty w tym sezonie artystycznym z elbląskimi kameralistami pokazał niesamowite możliwości akordeonu. Zobacz zdjęcia. 

Rafał Grząka jest tegorocznym „artystą rezydentem” Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Oznacza to, że z jego muzyką elbląscy melomani w tym sezonie artystycznym mają styczność ponadprzeciętną. Piątkowy koncert był drugim występem artysty w Elblągu w tym sezonie artystycznym, a nie możemy przecież zapomnieć o lipcowym koncercie na placu katedralnym. Widać, że zarówno akordeoniście Elbląg przypadł do gustu, jak i elbląscy melomani polubili Rafała Grząkę.
       W piątkowy wieczór (24 marca) artysta zagrał dwa utwory: suitę na akordeon i orkiestrę smyczkową Józefa Świdra oraz koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza. „Koncert...” powstał w 2012 r. (jego prawykonanie miało miejsce w grudniu 2012 r.) na prośbę prof. Klaudiusza Barana, nauczyciela i wychowawcy m. in Rafała Grząki i innych polskich akordeonistów. W utworze można odnaleźć echa muzyki międzywojennej, jak również żywiołową muzykę ludową. „Suita...” to z kolei dialog akordeonisty i elbląskich kameralistów. Dyskusja, niekiedy żywiołowa, wręcz na granicy kłótni, ale ostatecznie obaj rozmówcy rozstaja się w zgodzie.
       W drugiej części wieczoru Rafał Grząka zmienił instrument na bandoneon. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rezydent EOK – u, jest jednym z pięciu bandoneonistów w Polsce. Instrument ten jest niemal stworzony do tanga, więc artysta zagrał Oblivion Astora Piazzolli. To jedna z najpopularniejszych kompozycji tego twórcy. 
       To jednak nie wszystko, co czekało na melomanów na piątkowym koncercie. Wieczór otworzyła Elbląska Orkiestra Kameralna, która jeszcze bez swojego rezydenta zagrała Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana. Warto zwrócić uwagę na finał tego utworu, który niesie za sobą jakąś tajemnicę. Publiczność pożegnano Simple Symphony Benjamina Brittena w wykonaniu elbląskich kameralistów. Wbrew tytułowi nie jest to łatwy, prosty i przyjemny utwór. Jednak przyjemność słuchania – ogromna.
       Za pulpitem dyrygenta stanął kolejny młody, utalentowany i z sukcesami dyrygent Rafał Janiak. Rafała Grząkę elbląscy melomani będą mogli posłuchać jeszcze w maju.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama