UWAGA!

O bogatej i złożonej historii...

Elbląg, Prof. Marek Andrzejewski
Prof. Marek Andrzejewski

Rozmowa z prof. Markiem Andrzejewskim, historykiem Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie stosunków polsko-niemieckich.

Jak widzi pan dzieje Elbląga lat 1918-1945?
     Chcę podkreślić, że Elbląg ma bardzo bogatą historię i o tym wciąż wie się za mało. W różnych okresach przeszłości miasta były silne wpływy polskie, niemieckie, szwedzkie. Lata 1918- 1945 są tym okresem, gdzie wpływy niemieckie były najsilniejsze. Nie oznacza to jednak, że my o tych latach mamy nie pisać. Ważne jest, by pokazywać przeszłość naszych miast, tak, jak wyglądała ona w rzeczywistości. Mieszkańcy Elbląga, Wrocławia, Gdańska powinni mieć świadomość, że nie była to od początku do końca historia Polski, ale w dużym stopniu historia Niemiec - czy to się nam podoba, czy nie. Także dzisiejsi mieszkańcy Niemiec muszą uświadomić sobie, że skutki II wojny światowej są trwałe, że polskie granice są trwałe i że Elbląg był, jest i będzie polskim miastem - acz w dużym stopniu z przeszłością niemiecką. Mieszkańcy Elbląga powinni być dumni z tego, że mieszkają w miejscu o tak bogatej i złożonej historii.
     
     Lata międzywojenne - jaki to był okres dla gospodarki Elbląga?
     To był czas bogaty, burzliwy i trudny. Były okresy wysokiego bezrobocia, ale mimo wszystko miasto rosło - i było to widać gołym okiem. Olbrzymi wpływ na sytuację ówczesnego Elbląga miała sytuacja w Rzeszy i przygotowania do wojny. Warto też pamiętać o tym, że właśnie wtedy utworzona została Akademia Pedagogiczna. Powstanie uczelni pół-wyższej było nawiązaniem do bardzo bogatej tradycji elbląskiego szkolnictwa.
     
     Zobacz także: "Spacer po starym Elblągu"
Rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama