UWAGA!

O dawnych grach i zabawach w Lizbonie

2008-04-12
Aktualizowany 2008-04-21 00:14
Elbląg, O dawnych grach i zabawach w Lizbonie

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu jako jedyne w Polsce zbiera, analizuje i opracowuje informacje dotyczące gier planszowych i gier historycznych. Piotr Adamczyk, pracownik Działu Edukacji i Promocji naszego Muzeum, weźmie udział w Kolokwium Gier Planszowych, które w tym roku odbędzie się w Lizbonie.

W zbiorach elbląskiego Muzeum znajdują się pionki, które wykorzystywano do gier planszowych z różnych epok, począwszy od Gotów (cmentarzysko w Weklicach), przez Wikingów (osada Truso), aż po hanzeatycki Elbląg (wykopaliska na Starym Mieście). W ubiegłym roku muzealnicy przygotowali dla elblążan festyn archeologiczny pt.: „Dawne gry i zabawy”, w trakcie którego można było sprawdzić swoje siły w grach hnefatafl, młynek, serso, lis i gęsi itp.
     Tą niezwykłą specjalizacją Muzeum zainteresował się dyrektor szwajcarskiego Muzeum Gier, który zaprosił Piotra Adamczyka, pracownika Działu Edukacji i Promocji, do udziału w prestiżowej imprezie pod nazwą Kolokwium Gier Planszowych. W czasie kolokwium naukowcy, profesorowie, przedstawiciele muzeów, historycy, archeolodzy, psychologowie, matematycy, wynalazcy gier i inni zainteresowani tematyką dawnych gier planszowych, wymieniają się najnowszymi rezultatami badań i prezentują najnowsze teorie na ich temat.
     W tym roku impreza obędzie się w dniach 21-25 kwietnia w portugalskiej Lizbonie. Poprzednie konferencje miały miejsce m.in. w Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Austrii.
     Konferencja organizowana jest już po raz jedenasty, a jej organizatorem są International Society for Board Games Studiem, Muzeum Nauki w Lizbonie, Portugalskie Towarzystwo Matematyczne, Centrum Historii Nauki Uniwersytetu w Lizbonie oraz Stowarzyszenie LUDUS. Piotr Adamczyk jako jedyny przedstawiciel Polski znajdzie się podczas konferencji w doborowym towarzystwie, bowiem w seminarium wezmą udział m.in. naukowcy z British Muzeum, Michigan State University (USA), City Uniwersity Londyn oraz Texas Tech University (USA). Podczas seminarium elbląski muzealnik zaprezentuje referat prezentujący piony i pionki do gier znalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum.
     Z Piotrem Adamczykiem z elbląskiego Muzeum rozmawia Marta Hajkowicz:
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama