UWAGA!

O festiwalach – przypadki poszczególne

 
Elbląg, Mirosław Pęczak,
Mirosław Pęczak, fot. Dominik Żyłowski

O festiwalach muzycznych i festiwalach sztuki, a także o tym, jak zorganizować idealne wydarzenie kulturalne, porozmawiamy drugiego dnia V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego w piątek, 21 października.

piątek, 21 października
       Część trzecia: Kalejdoskop. Przypadki szczególne
       godz. 10 - 10.30 - prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – Wokół „święta…”, „Dni…” i „Festiwale…”, a mnie się nie chce wcale, a wcale. Uwagi o (nie)uczestnictwie w kulturze z osobistym komentarzem
       godz. 10.30 - 11 - dyskusja
      
       Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, prorektor ds. nauki i kształcenia w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, współtwórca i prezes Instytutu Kaszubskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej. Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.
      
       Sesja I
       godz. 11 - 11.30 - dr hab. Mirosław Pęczak – Muzyka festiwalowa i festiwal muzyczny. O tautologiach popkultury
       godz. 11.30 - 12 - prof. dr hab. Marek Wasilewski – Światowe i polskie festiwale sztuki. Próby porównawcze
       godz. 12 - 12.30 - dr Radosław Kossakowski – Spektakl w „teatrze marzeń” i performans na trybunach. Futbol jako przedstawienie kulturowe
       godz. 12.30 - 13 - dyskusja
       godz. 13 - 13.30 - przerwa
      
       Mirosław Pęczak - kulturoznawca, publicysta, badacz kultury. Pracuje w Katedrze Antropologii Mediów Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, jest publicystą Tygodnika Polityka, prowadzi również zajęcia w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Autor bądź współautor publikacji: „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Polska siła – skini, narodowcy, chuligani” (z Mariuszem Janickim), „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J. Wertensteinem-Żuławskim), „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Co się lubi, co się ma – Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” (z J. Nowińskim) czy „Kultura miejska w Polsce” (wielu autorów), „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”.
      
       Marek Wasilewski - ukończył PWSSP w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. W 1997 r. otrzymał stypendium the British Council. W 1998 r. wykładał w Dartington College of Art w Wielkiej Brytanii. W 2000 r. jako Fulbright Scholar inResidence wykładał na Florida Atlantic University w USA. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku. W ramach programu Erasmus prowadził wykłady m.in. w Konstfack w Sztokholmie i European School of Visual Arts w Poitiers. Jest autorem artykułów publikowanych m.in. w „Piktogramie”, „Res Publice Nowej”, „ArtMonthly”, „Springerin”, „International Journal of Education”. Autor książek: „Sztuka nieobecna” (1999), „Seks, pieniądze i religia. Rozmowy o sztuce brytyjskiej” (2001) oraz „Czy sztuka jest wściekłym psem?” (2009). Jego prace były pokazywane w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Kronika w Bytomiu, na Focus Łódź Biennale oraz podczas wielu wystaw (m.in. w Pekinie, Tel Awiwie, Nowym Jorku, Stambule i Berlinie). Pracuje na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP, gdzie od 2013 r. jest kierownikiem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. Redaktor naczelny „Zeszytów Artystycznych” (1994–2013), od 2001 r. redaktor naczelny „Czasu Kultury”. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia krytyków sztuki AICA.
      
       Radosław Kossakowski – doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół tematyki socjologii sportu (przede wszystkim społecznego fenomenu piłki nożnej i kultury kibicowania), badań jakościowych. Ostatnio wydał „Aborygeni i konsumenci. O kibicowskiej wspólnocie komercjalizacji futbolu i stadionowym apartheidzie” (współautorzy: Dominik Antonowicz, Tomasz Szlendak). Laureat UEFA Research Grant Programme (2015).
      
       Sesja II
       godz. 13.30 - 14 - dr Anna Jawor – Wydarzenie kulturalne – typ idealny
       godz. 14 - 14.30 - dr Agata Siwiak – O wkluczaniu i wykluczaniu: eksperci codzienności, widzowie, artyści, instytucje
       godz. 14.30 - 15 - dr Anna Wójtewicz – Kulturowo-medialna magma wizerunkowa. Rzecz o stroszeniu pawiego ogona i cielesnej ostentacji
       godz. 15 - 15.30 - dyskusja
       godz. 15.30 - Podsumowanie Forum – prof. dr hab. Tomasz Szlendak
      
       Anna Jawor – adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. Absolwentka socjologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autorka książek „Kultura w mieście idealnym”, „Paradoksy ponowoczesności” (red.), „Wojna kultur. Czy flaga tęczowa wypiera biało-czerwoną?” i wielu publikacji naukowych.
      
       Agata Siwiak - kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. Od 2012 roku kuratoruje dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego program społeczno-artystyczny Wielkopolska: Rewolucje, za który dostała nominację do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr” (jako pierwsza w historii nagrody kuratorka i producentka teatralna). Była także kuratorką projektu Trickster 2011 – programu performatywnego Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W latach 2008 i 2009 dyrektorka artystyczna Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) i wicedyrektorka Miejskiej Instytucji Kultury Miasto Dialogu w Łodzi. W latach 2004–07 związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym szefowała festiwalowi baz@rt oraz zajmowała się impresariatem i projektami międzynarodowymi. W latach 2002–04 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wraz z Pawłem Miśkiewiczem organizowała Festiwal EuroDrama. Członkini rady programowej IETM / Network for Contemporary Performing Arts w Krakowie (2011) oraz zespołu eksperckiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Wykłada w Katedrze Teatru, Dramatu i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi specjalizację dla kuratorów teatralnych.
      
       Anna Wójtewicz - adiunkt w Pracowni Badania Jakości Życia Instytutu Socjologii UMK (w latach 2012-2015 w Zakładzie Polityki Społecznej), doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, specjalność: socjologia ciała (2012) – promotor prof. dr hab. Tomasz Szlendak, magisterium (2006) – Zakład Badań Kultury UMK. 2004-2006 Studium Pedagogiczne przy UMK. Obszary zainteresowań: socjologia ciała, socjologia zdrowia i medycyny, polityka zdrowotna i promocja zdrowia, edukacja zdrowotna, socjologia i antropologia płci oraz socjologia konsumpcji.
      

       Patronem medialnym V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • cieszę się serdecznie że spotkania odbywają się w Bibliotece Elbląskiej ale mam pytanie dlaczego tak wcześnie ja w tym czasie pracuje :-(
  • Ratunku. Znowu ten sarkastyczny Mędrzec z Warszawy - doktor Mirosław - ma głos !.
  • A może ten tautolog myśli wszelakich Pan doktor Mirosław P. zmienił adres zameldowania z Warszawy na Pub MF w Elblągu. I to stąd płyną jego, jakże odkrywcze tezy krytyczne.
Reklama