UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O Janie Amosie Komeńskim w kawiarence Clio

 
Elbląg, O Janie Amosie Komeńskim w kawiarence Clio
fot. Witold Sadowski, arch.portEl

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza na kolejne spotkanie w kawiarence historycznej Clio w czwartek 22 czerwca, wyjątkowo wcześnie, bo o godzinie 15. Kawiarenka odbędzie się w sali konferencyjnej budynku Podzamcza, Bulwar Zygmunta Augusta 11.

Naszym gościem będzie dr Manfred Richter, pastor kościoła ewangelickiego. W młodości studiował filozofię, teologię i pedagogikę. Jest autorem licznych publikacji na temat pedagogiki osób dorosłych, sztuki, zwłaszcza miejsca sztuki w przestrzeni sakralnej, Kościoła ewangelickiego, ekumenizmu i komeniologii. Komeniologia jest uznanym terminem dociekań naukowych odnoszących się do dorobku Jana Amosa Komeńskiego (1592-1670). Nasz Gość jest współzałożycielem i członkiem zarządu niemieckiego
       Towarzystwa im. Komeńskiego, powołanego do życia w 1992 r. Pan Richter jest wielkim przyjacielem Polski i orędownikiem dialogu międzynarodowego i międzyreligijnego. Razem z rodziną często odwiedza nasz kraj. Jego żona Heidi wraz z grupą uczniów berlińskiego Ewangelickiego Gimnazjum pracowała w charakterze wolontariuszki w Muzeum Obozu Stutthof. Dr Manfred Richter uczestniczył w wielu projektach z zakresu kultury w Polsce. Od dziesięciu lat współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (wcześniej Akademia Pedagogiczna). Brał udział w organizowanych przez tę uczelnię sympozjach poświęconych Komeńskiemu, jest autorem przyczynków w serii wydawniczej Studia Comeniana Sedlcensia i wydanej przez uczelnię w 2013 r. monografii poświęconej wkładowi Komeńskiego colloquium charitativum: Dążenia ekumeniczne w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wkład Jana Amosa Komeńskiego w przygotowanie Colloquium Charitativum w Toruniu w 1645 roku oraz wydanej w ubiegłym roku publikacji, przetłumaczonej na język polski: Jan Amos Komeński. Zarys życia i działalności (wydanej nakładem w Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich, Colloquia Litteraria Sedlcensia T.XIX) M. in. fragmenty dotyczące pobytu Komeńskiego w Elblągu, zgodnie z intencją Autora, zostaną omówione podczas planowanego spotkania.
       Jan Amos Kodeński (1592-1670), Czech, duchowny protestancki, jeden z przywódców Braci Czeskich, po przymusowej emigracji spowodowanej prześladowaniem religijnym osiadł w Polsce (1628-1657). Przez większą część tego okresu pracował w Lesznie, gdzie powstały jego główne dzieła. Komeński to jeden najwybitniejszych myślicieli i teoretyków pedagogiki i dydaktyki nowożytnej Europy. Twórca tzw. pampedii, teorii powszechnego kształcenia wszystkich, o wszystkim i przez całe życie. Dzięki stworzonej teorii stał się prekursorem współczesnej dydaktyki i koncepcji powszechnego systemu szkolnictwa. Myśl ta stała się podstawą sformułowanej przez niego pansofii, teorii filozoficzno-teologicznej, która zakładała odrodzenie ludzkości dzięki wspólnej tradycji biblijnej, tolerancji religijnej oraz uniwersalnej wiedzy (uniwersalne szkoły, towarzystwa naukowe, a nawet uniwersalny język). Był przekonany, że naprawa wychowania jest nadzieją na naprawę świata. W Polsce niestety został bardziej zapamiętany jako protagonista Szwedów podczas potopu. Dużo podróżował, w latach 1642-1648 przebywał w Elblągu, gdzie przez pewien okres był zatrudniony w elbląskim Gimnazjum i udzielał lekcji prywatnych. Niektóre z jego słynnych już w tym czasie zaleceń pedagogicznych próbowano zastosować w elbląskiej szkole. Wiadomo, że korzystano w niej z podręczników Komeńskiego. M. in w młodszych klasach stosowano opracowany przez niego słynny podręcznik do nauki języka łacińskiego. Zasadniczym, jak się wydaje, zajęciem Komeńskiego podczas pobytu w Elblągu były przygotowania do udziału w słynnym „colloquium charitativum” w Toruniu, zwołanym przez króla Władysława IV, które odbyło się w 1645 roku. Było to niezwykłe przedsięwzięcie, kiedy w Europie targanej wydarzeniami tzw. wojny trzydziestoletniej zwołano zjazd katolików, luteran, kalwinistów, którzy w braterskim dialogu chcieli ustalić podstawy jedności wiary i osiągnąć pokój religijny. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino i Joanna Szkolnicka, MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama