UWAGA!

O oporze kulturowym

 Elbląg, Waldemar Kuligowski
Waldemar Kuligowski (fot. Dominik Żyłowski)

W dniach 19-20 września w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się VI Elbląskie Forum Kulturoznawcze pn. „Miejsca oporu. O kontr-kulturach kultury polskiej”. Przez dwa dni będziemy się przyglądać zjawiskom dziejącym się we współczesnej kulturze. Do udziału w Forum zaprasza prof. Waldemar Kuligowski.

Za dwa dni szósta edycja Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Pomysłodawcą koncepcji tegorocznego Forum pn. „Miejsca oporu. O kontr-kulturach kultury polskiej” jest prof. Waldemar Kuligowski (UAM), którego poprosiliśmy, aby opowiedział, czym są tytułowe "miejsca oporu" i dlaczego temat konferencji jest ważny, choćby w odniesieniu do ostatnich wydarzeń, jakie mają miejsca w Polsce?
       Prof. Waldemar Kuligowski: Konferencja będzie pierwszą prezentacją aktualnie prowadzonych badań. Cztery zespoły pracowały w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu i Warszawie. Badaliśmy "miejsca oporu": punkty, zdarzenia i obiekty, które wyrażają sprzeciw wobec obowiązującego porządku i aktualnego mainstreamu.
       Doświadczamy obecnie – i w Polsce, i na świecie – nasilenia aktów sprzeciwu. Tylko w jednym roku w Warszawie odbyło się ponad cztery tysiące demonstracji! Większości z nich nie organizują jednak partie, ale obywatele, którzy sięgają po piosenki, rekwizyty, żarty i symbole. Dlatego mówimy o oporze kulturowym, a nie heroicznym, znanym z przeszłości.
       Warto się tej nowej epoce oporu przyglądać, bo wyraża ona ważne dla nas wartości, pomijane akurat przez dominujący porządek. Parasolka, wieszak, mural, ironiczna piosenka czy mem internetowy są wyrazami wrażliwości i etyki tych grup, które czują się w obecnej Polsce dyskryminowane.
      
       Konferencję poprzedzą warsztaty w jednej z elbląskich szkół średnich – czy wśród młodych jest dziś miejsce na opór?
       Prof. Waldemar Kuligowski: Przed konferencją poprowadzę dla licealistów warsztaty, które uświadamiają, że w każdej grupie znajdują się osoby o różnej tożsamości, przeszłości i potrzebach. Bo wszyscy jesteśmy różni i równi, ale żyjemy w jednym miejscu – i może to być "miejsce oporu".
      
       Program konferencji dostępny na stronie Biblioteki Elbląskiej www.bibliotekaelblaska.pl
      
       Waldemar Kuligowski – antropolog kulturowy, profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Od 2013 roku przewodniczący Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN i Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Obszar jego zainteresowań badawczych to: kultura współczesna, rytuały, ceremonie, obrzędy, popkultura i media, tradycje kulturowe, płeć, gedner, seksualność, festiwale i festiwalizacja. Prowadził badania terenowe w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Albanii, Węgrzech, Serbii i Uzbekistanie. Redaktor naczelny kwartalnika „Czas Kultury”. Autor i współautor książek, m.in.: „Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury” (z Wojciechem Bursztą, Sic!, 1999), „Siedem szkiców do antropologii miłości” (Wydawnictwo Poznańskie, 2002), „Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2004), „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (z Wojciechem Bursztą, Muza, 2005) „Antropologia współczesności. Wiele światów, jedno miejsce” (Universitas, 2007), „Defamiliaryzatorzy. Źródła i zróżnicowanie antropologii współczesności” (UAM Wydawnictwo Naukowe, 2017).
        

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama