UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O twórczości Iwana Gonczarowa

Elbląg, O twórczości Iwana Gonczarowa

Tematem spotkania z profesorami Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E.Kanta w Kaliningradzie, na które Biblioteka Elbląska zaprasza w środę 23 maja, będzie „Wkład Iwana Gonczarowa w rozwój literatury rosyjskiej”.

Iwan Gonczarow – urodził się w 1812 roku w bogatej rodzinie kupieckiej. Jego ojciec zajmował się handlem zbożem. Po ukończeniu Uniwersytetu Moskiewskiego w roku 1834, rozpoczął pracę jako urzędnik państwowy. Na stanowiskach urzędniczych przepracował 30 lat. Jako pisarz debiutował w 1847 roku powieścią „Zwyczajna historia” (Обыкновенная история, wydanie polskie 1955), pokazującą konflikty między rosyjską szlachtą a warstwą kupiecką oraz romantyzmem i realizmem. W 1848 powstał naturalistyczny szkic psychologiczny „Iwan Sawicz Podżabrin”. Między 1852 a 1855 Gonczarow podróżował po Anglii, Afryce i Japonii, skąd wrócił do Rosji przez Syberię jako sekretarz armirała Putianina. Jego podróżny dziennik, noszący tytuł Fregata „Pallada” (Фрегат „Паллада”) został wydany w 1858 roku. Pierwszy duży sukces literacki odniósł Gonczarow powieścią „Obłomow” (Обломов), wydaną w 1859 (wydanie polskie 1922). Los głównego jej bohatera został pokazany nie tylko jako rzeczywistość materialna, ale również duchowa, jako typowa rosyjska dusza. W powieści został pokazany narodowy charakter Rosjan. Główny bohater był przez wielu porównywany do Hamleta. W 1867 roku Gonczarow odszedł na emeryturę i opublikował swoją ostatnią powieść „Przepaść” (Обрыв, 1952), historię rywalizacji trzech mężczyzn o serce jednej, tajemniczej kobiety. W utworze tym wyraźnie widać krytykę nihilizmu. Prócz tego Gonczarow pisał nowele, eseje i wspomnienia, które były wydane pośmiertnie w 1919 roku. Resztę życia spędził na samotnym podróżowaniu, porzuciwszy literaturę z powodu nadmiernej krytyki. Gonczarow nigdy się nie ożenił. Zmarł w Sankt Petersburgu. Obecnie w mieście Ulianowsk (dawniej Symbirsk) działa muzeum Iwana Gonczarowa, zaś główna ulica miasta jest nazwana jego imieniem.
      
       „Obłomow – to najważniejsza powieść w dorobku Iwana Gonczarowa. Tytułowy bohater jest szlachcicem, mieszkańcem Petersburga, posiadaczem wielu "dusz" tudzież majątku ziemskiego, Obłomówki, gdzie wychował się i spędził najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa. Niestety; wychowany "po pańsku", nie potrafi niczego zrobić własnymi rękami, jest biernym obserwatorem życia, wegetuje, gnuśnieje. Pogrążony w nieustannym lenistwie, zaszyty w swym pokoju, łóżku, całe życie w jednym szlafroku, nie spostrzega się, że wszyscy wokół go wykorzystują, okradają; taki stan ducha i ciała jego najwierniejszy przyjaciel, Sztolc, nazywa obłomowszczyzną. Obmyśla chytry plan wprowadzenia w życie Ilji Obłomowa, z pomocą przyjść ma mu Olga Siergiejewna, bardzo energiczna, piękna, młoda panienka." (fragment pochodzi z recenzji Katarzyny Leśniak, z portalu biblioNETka.pl)
      
       Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej. Wstęp wolny.
       Spotkanie odbywa się dzięki współpracy z Rosyjskim Centrum Kultury w Gdańsku.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama