UWAGA!

Od pomysłu do grafiki. Pracownia Technik Druku Artystycznego w Liceum Plastycznym

 
Od pomysłu do grafiki. Pracownia Technik Druku Artystycznego w Liceum Plastycznym
(fot. Liceum Plastyczne)

Rok 2018 to szczególny czas dla Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Od stycznia szkoła prowadzi wiele działań, które mają na celu upamiętnienie dziesięciu lat jej istnienia. I choć, obiektywnie rzecz biorąc, to okres stosunkowo krótki, jednak przyniósł rozwój placówki pod wieloma względami, stawiając ją w czołówce szkół artystycznych w kraju. W dużej mierze to zasługa nowocześnie wyposażonych pracowni. Zobacz zdjęcia.

Kontynuujemy zatem rozpoczęty w tym roku cykl i prezentujemy Państwu Pracownię Technik Druku Artystycznego, która ma na swoim koncie wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
       Pracownia Technik Druku Artystycznego to miejsce, gdzie przede wszystkim zajmujemy się grafiką warsztatową. Uczniowie, którzy w klasie drugiej wybrali taką specjalizację, mają szansę przez 3 lata zapoznać się z tą dziedziną sztuki, poznać grafikę jako medium i zgłębić technologię różnych technik graficznych. Zaplecze technologiczne pracowni pozwala na przybliżenie i pracę nie tylko w tradycyjnych technikach, ale także poznanie współczesnego warsztatu graficznego.
       W codziennej pracy uczniowie korzystają z klasycznej prasy i wałków drukarskich, ale także mają do dyspozycji pracownię serigrafii i zaplecze komputerowe z oprogramowaniem graficznym, skanerem i drukarką.
       Punktem wyjścia jest umiejętność grafizacji, syntezy. Nauka graficznego spojrzenia na rzeczywistość, użycia kontrastu światło-cień do opisania przedmiotu. Potem poznajemy klasyczne techniki: linoryt, drzeworyt, techniki druku wklęsłego; narzędzia i farby drukarskie; uczymy się opanowania procesu druku, umiejętności przygotowania nakładu prac graficznych. Przyswajamy specyficzną higienę pracy, której grafika wymaga.
       Po prostych zadaniach pojawiają się te bardziej wymagające. Ilustracja książkowa, plakat filmowy, teatralny, społeczny; graficzna interpretacja hasła lub tematu. Pojawiają się zagadnienia z obszaru grafiki cyfrowej, typografii. W klasie trzeciej poznajemy serigrafię. Nowe możliwości, ale także wyzwanie technologiczne i warsztatowe.
       Suma tych wszystkich doświadczeń prowadzi ucznia do zwieńczenia, jakim jest praca dyplomowa. Praca wykonana wybranymi środkami/technikami, odpowiadająca na zaproponowany przez ucznia temat, będąca wyrazem opanowania nie tylko technologii i warsztatu graficznego, ale także jego świadomości twórczej.
       Żeby powstała wartościowa grafika, potrzebny jest pomysł. Potem szkic, przygotowanie projektu pod kontem technologicznym, opracowanie matrycy, następnie druk. Na końcu otrzymujemy odbitkę graficzną w przewidzianym nakładzie. Grafika lubi ludzi cierpliwych.
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jes patronem medialnym obchodów 10-lecia szkoły 
Janusz Kozak, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej