UWAGA!

Offowy przegląd u Sewruka

2008-06-12
Aktualizowany 2008-06-18 22:58
Elbląg, Nie skreślajcie offu!
Nie skreślajcie offu!

„Niepotrzebne skreślić” – pod takim tytułem 19 czerwca (czwartek) w Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się V Elbląski Przegląd Teatrów Offowych. Zaprezentuje się sześć grup z Elbląga, Gronowa Elbląskiego i Nowego Stawu.

Teatry amatorskie poszukują swoich dróg i form wypowiedzi. Nie wszystkim muszą się one podobać i takie osoby mogą skreślić off teatralny.
     - Powstanie tylu grup w naszym regionie cieszy i sami twórcy oraz ich przyjaciele tak łatwo skreślić jednak się nie pozwolą – ostrzega Tomasz Walczak, twórca i opiekun grupy Alter Ego. - Wszystkich tych, którzy słyszeli o nurcie offowym w teatrze, których on interesuje czy wręcz pasjonuje oraz tych, którzy pierwszy raz usłyszeli i się zwyczajnie zaciekawili - zapraszamy na najbliższe spotkanie 19 czerwca.
     Podczas V Elbląskiego Przeglądu Teatrów Offowych zaprezentuje się sześć grup z Elbląga, Gronowa Elbląskiego i Nowego Stawu, z czego trzy spektakle będą wystawiane premierowo.
     - To będzie piękny i ważny dzień, nie może was zabraknąć z nami – zachęca Tomasz Walczak. – Początek teatralnego spotkania o godz. 17. Cena biletu 7 zł.
     
     ***
     Grupa Warsztatowa SUPEŁ
     „Cztery pory roku”
     reż. Kinga Kacperska i Tomasz Walczak
     Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu
     
     Grupa Warsztatowa „SUPEŁ” działa od września 2005 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Elblągu. Skupia młodzież upośledzoną intelektualnie w stopniu znacznym i umiarkowanym. Jest to formacja integracyjna, na scenie wspólnie występują uczniowie ze swoimi nauczycielami. Zespół bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach Ogólnopolskich oraz międzynarodowych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
     Spektakl powstał podczas polsko-niemieckich warsztatów teatralno-plastycznych w Gdańsku – październik 2007 i miał swoją jednorazową prezentację międzynarodową. Obecna forma, zmieniona i dostosowana, premierę miała w maju b.r. na Forum Teatralnym w Kwidzynie, skąd grupa wróciła z nagrodą. Jest to plastyczna wizja inspirowana zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.
     
     Grupa Teatralna EGO
     „Przypadek” - PREMIERA
     reż. Grażyna Antoń
     Gronowo Elbląskie
     
     Grupa teatralna EGO działa w Gronowie Elbląskim od kilku lat. Na początku tworzyli ją uczniowie miejscowego Gimnazjum, od ponad roku jest to niezależna amatorska grupa, która stworzyła własną salę teatralną i tam pracuje. Wspierają ją w tym spektaklu również młodzi członkowie szkolnej grupy.
     Niektórzy uważają, że naszym życiem rządzi przeznaczenie. Inni, że czysty przypadek. Ale chyba każdy zastanawia się czasem, co by było gdyby… Kochamy teatr offowy – pozwala nam on tworzyć spektakle, w których poprzez język symboli opowiadamy własne historie o zjawiskach, rzeczach, drobnostkach wypełniających nasze życie. Przez przypadek, tym razem opowiemy o… przypadku.
     
     Grupa Teatralna BEZ NAZWY
     „Ciemność” - PREMIERA
     reż. Dominika Lewicka-Klucznik
     Gimnazjum nr 3 w Elblągu
     
     Grupa Teatralna "Bez Nazwy" działa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu od pięciu lat. W swoim składzie miała zarówno uczniów liceum, jak i gimnazjum. W chwili obecnej grupa liczy dwanaście wspaniałych gimnazjalistek. Pokazywany spektakl jest zarówno premierą, jak i ostatnim przedstawieniem zespołu. W swojej pracy starają się przede wszystkim doskonalić techniki plastyczne i scenki etiudowe. Z takich właśnie "wariacji" na temat II części "Dziadów" powstał spektakl "Ciemność". W mroku nocy budzą się przecież demony, ukryte pragnienia i senne wizje.
     
     Grupa Teatralna NA POCZĄTKU
     „Wszyscy kochamy Barbie”
     reż. Małgorzata Jędrzejewska
     Gimnazjum w Nowym Stawie
     
     Zespół powstał we wrześniu 2005r. W swoim repertuarze ma przedstawienia związane z uroczystościami szkolnymi, m.in. Walentynki, Jasełka, , ale także spektakle inne: „Nadzieja umiera ostatnia”, „Moja Ojczyzna to…” oraz „Wszyscy kochamy Barbie”.
     - wyróżnienie w V Wojewódzkim Międzyszkolnym Turnieju Kabaretów i Teatrów Szkolnych, marzec 2008r., Gdańsk
     - II miejsce w XXIV Wojewódzkim Turnieju Teatralnym „Niebieskie Tarcze”
     
      Grupa Teatralna JACYŚTAM
     „Anka”
      reż. Anna Śledzińska
     Gimnazjum nr 2 w Elblągu
     
     Spektakl nasz to "Anka" - krótka historia licealistki, która w pewnym momencie swojego życia zboczyła na zgubną ścieżkę swojego życia - zapragnęła innego niż do tej pory życia. Znalazła nowych przyjaciół - narkotyki. Ważną rolę w tej opowieści, którą chcemy zaprezentować, odgrywa czas.
     
     Teatralne Studio Młodych ALTER EGO
     „Cisza wzruszona koniecznością bycia” - PREMIERA
     reż. Tomasz Walczak
     Ośrodek Kultury Teatralnej
     
     Teatr istnieje od 15 lat, od 10 lat w Elblągu, przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Założycielem i opiekunem artystycznym grupy jest Tomasz Walczak. Jest to jedna z czołowych scen offowych w naszym kraju. Zdobywają laury na festiwalach i przeglądach w kraju oraz za granicą.
     Tytuł spektaklu - „Cisza wzruszona koniecznością bycia” – zaczerpnięty został z wiersza naszej koleżanki – Alicji Piątek. Jest to plastyczna wizja życia ludzkiego, z początkiem, który wziął się z chaosu, z dochodzeniem do tego co jest naprawdę ważne, a co tylko powierzchownym blichtrem. To nasza próba zmierzenia się z odwieczną walką Dobra i Zła.
     
     
     Mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dlaczego ów animator Walczak wypowiada się w imieniu obserwatorów Przeglądu i ocenia / niedoszły / wieczór - jako fascynujący ?. Widzowie sami ocenią zawartość intelektualną spektakli. Pana Walczaka także.
  • Powodzenia Ego !! niestety nie mogę tam być :(
  • Przede wszystkim chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy urządzili te przedstawienia oraz przede wszystkim aktorom. Specjalne podziękowania chciałbym również przesłać tym wspaniałym ludziom, siedzącym niedaleko mnie i robiącym zdjęcia aparatem z fleszem. Bardzo skutecznie psuli atmosferę widowiska za co im serdecznie dziękuję z całego serca. Indywidualnie i gorąco chciałbym podziękować pewnej atrakcyjnej pani siedzącej w 3 rzędzie na 12 miejscu. Ten flesz w kilku przedstawieniach był wręcz olśniewający. Pięknie podkreślał mroczną atmosferę, która miała być, a jej nie było. Bardzo Pani dziękuję. A teraz moje zdanie. Każde przedstawienie było świetne. Szczególnie gimnazjaliści przedstawili spektakl bardzo interesująco, prosto i dosadnie. Bardzo mi się podobało. Mimo sceptycyzmu co do sztuki Pana Tomasza Walczaka moim zdaniem byla bardzo dobra i ciekawa
Reklama