UWAGA!

Opowiedz o losach swojej rodziny

 
Elbląg, Opowiedz o losach swojej rodziny

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do współpracy osoby, które podzieliłyby się swoimi wspomnieniami rodzinnymi, chciałyby pokazać pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski i pomogły w tworzeniu opowieści o powojennej historii regionu. Zebrane materiały będą bazą do stworzenia wystawy „Pamiątki niepodległości”, której wernisaż planowany jest na 8 listopada.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” szuka osób, które chciałyby opowiedzieć o losach swojej rodziny oraz historię osiedlenia się w Elblągu, posiadające pamiątki, związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski.
       Współcześni mieszkańcy Elbląga i okolic obdarzeni są ciekawym, ale także trudnym dziedzictwem. W większości są potomkami osadników, napływających tutaj z różnych stron. Każda rodzina ma swoją własną opowieść, związaną z osiedleniem się w naszym regionie. W wielu domach przechowywane są cenne pamiątki, które wraz z pamięcią o bliskich są jednocześnie świadectwem skomplikowanych losów elbląskich rodzin. Przedmioty te warto odszukać, a historie przypomnieć i utrwalić.
       - Główną ideą przygotowywanej wystawy jest ukazanie losów Polaków i ich skomplikowanej drogi do wolności. Punktem wyjścia będą pamiątki rodzinne oraz historie, opowiedziane przez mieszkańców miasta i naszego regionu. Wystawa „Pamiątki niepodległości” – mówi Joanna Zuehlke z CSE „Światowid”. – Ma być głosem w dyskusji nad tożsamością mieszkańców Elbląga, regionu, a także kraju. Pragniemy, by wystawa skłaniała do zgłębiania naszej historii oraz była okazją do wzajemnego poznania. Mamy nadzieję, że wzmocni ona także naszą lokalną i narodową wspólnotę, często nadwątloną konfliktami.
       Na wystawie nie zabraknie pamiątek i opowieści, związanych z honorowym obywatelem Elbląga, legendarnym dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej - generałem brygady Bolesławem Nieczuja - Ostrowskim. Jego czyny będą punktem wyjścia do kultywowania pamięci i tradycji rodzinnej, wpisanej w historię odradzającego się Państwa Polskiego.
       Ostateczny kształt wystawy, w znacznej mierze, będzie zależał od aktywności mieszkańców, który podzielą się swoimi historiami. Najciekawsze zostaną przedstawione na wernisażu 8 listopada br. Osoby chętne do współpracy zapraszamy do Centrum Spotkań Europejskich  „Światowid" (do 22.10.2017 r.), plac Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg – Joanna Zuehlke; tel. 55 611 20 59; e-mail: joanna.zuehlke@swiatowid.elblag.pl.
       Wystawa jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” - „Świadectwa niepodległości”, w ramach którego oprócz wystawy zorganizowany zostanie koncert „Nasza Niepodległość”.
       Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
      
       Partnerzy projektu:
       Stowarzyszenie Historyczno - Poszukiwawcze „Denar” 
       Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu
       Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu
      
      
      
Joanna Zuehlke, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy z tego programu: "Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” zapłacą mi parę złotych za udostepnienie materiałów? Także chciałabym dostac parę złotych. .. oni zarobią a darczyńcy?
 • Też bym chętnie napisał, ale nie "za dziękuję". Trzeba te czasu utrwalić, bo jak Kaczyński zacznie rozrabiać na temat REPARACJI to będziemy musieli opuścić Elbląg i udać się tam skąd przyszliśmy : z Warszawskiego, Białorusi, Ukrainy i Litwy. .. .Niemcy już mówią : chcecie reparacji, to zobaczymy kto komu i ile będzie musiał zapłacić. Policzą nam nawet cegłę z rozebranej starówki którą wywieżliśmy do Warszawy na starówkę. .. Amen
 • Czy mogę opowiedzieć coś o Wołyniu ? - Ukraińcy zarżnęli (dosłownie) 8 osób z mojej najbliższej rodziny plus wielu sąsiadów. Obawiam się że IPN nie pozwoli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Wołyniak(2017-10-05)
 • Ja bym napisał o tym jak durni Elblążąnie wybrali na posła Ziemi Elbląskiej Jarosłąwa Kaczyńskiego, dla którego nie było miejsca nigdzie w Polsce. Dopiero Lech Kaczyński przedzwonił do Leonarda Krasulskiego z zapytaniem czy nie zanlazło by się miejsce dla Jarka, Ten zrezygnował ze swojego pierwszego miejsca na liście na rzecz Jarosława. Dlatego teraza już 6 kadencję siedzi w Sejmie !
 • Tak wypranej ideowo głowy już dawno nie słyszałam. Kaczyński zrobi wszystko. Trochę oleju do tej pustej głowy też naleje?
Reklama