UWAGA!

Pamięci Wyspiańskiego

Elbląg, Pamięci Wyspiańskiego
(fot. Paweł Serocki).

W tym roku obchodzona jest setna rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. We wtorek (6 marca) o godz. 13 w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie poświęcone temu artyście.

Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Śmierci Stanisława Wyspiańskiego powstał w Elblągu 15 stycznia, czyli w dniu urodzin artysty. Jego założycielem jest znany elbląski nauczyciel historii Piotr Imiołczyk. Komitet zamierza w ciągu tego roku zorganizować wiele akcji, będą to m.in.: happeningi, wykłady, konkursy malarskie, poetyckie, a także sprowadzenie wystawy prac Wyspiańskiego do naszego miasta.
     - Ponieważ jesteśmy przekonani o tym, że Stanisław Wyspiański był genialnym, jednym z największych, jeśli nie największym Polakiem-artystą, a jego działalność zarówno literacka, jak i plastyczna oraz każda inna była wspaniała, uważamy, że należy ją po stu latach od momentu śmierci Wyspiańskiego z powrotem przywrócić narodowi, także elblążanom - mówi Piotr Imiołczyk.
     Elbląskie obchody setnej rocznicy śmierci artysty przebiegać będą pod hasłem „Stanisław Wyspiański żył i tworzył w Elblągu”. Dlaczego akurat takie hasło, Piotr Imiołczyk wyjaśni podczas pierwszego wykładu, który wygłosi we wtorek (6 marca) o godz. 13 w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Św. Ducha.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • WojŁawrynowicz Piotr Imiołczyk + Stanisław Wyspiański - robi się ciekawie ,, ... Pany by mogły dużo mieć, gdyby chciały ino chcieć...” No, to chciejmy by się w Elblągu działo dużo i atrakcyjnie. Piotrze ile mogę to pomogę. Wyspiański jest .... brakuje słów. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich miłośników twórczości mistrza Stanisława.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-03-05)
 • ...a te witraże u Franciszkanów w Krakowie ! I kapitalne kartony z rysunkami do nich, olbrzymich rozmiarów, po takim rysunkowym dziele znać rękę Wielkiego Artysty. A pastelowe pejzaże Krakowa i oklic na przednówku... A tętniące życiem i poezją "Wesele". A niezwykła "Noc listopadowa", jakże polska. A niezliczone rysunki i szkice, te kaczeńce....A także jakże "prorodzinne" pastele z portretami dzieci i żony, jedne z najbardziej znanych obrazków w polskich domach. Wielki umysł, kapitalna ręka, zawsze podziwiałam //amelka
 • Jest przedwiośnie, więc wgapiam się z uczuciem w pastelowe żółcie i zielenie kaczeńców Wyspiańskiego, by już za niedługo szukać ich w terenie. Ja także wielbię Mistrza Wyspiańskiego i jego talent - misiek
 • Nikomu słowa nie płynął z ust tak jak Panu Imiołczykowi, nikt lepiej o historii opowiadać nie umie :) A to zapowiada baaardzo dobre obchody setnej rocznicy:) Pozdrowienia z Pasłęka !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pasłęczanka(2007-03-07)
 • Świetna idea. O Wyspiańskim trzeba mówić, trzeba wokół niego się organizować - bo jak mało który artysta był talentem wszechstronnym i miał wpływ na wiele dziedzin polskiej sztuki, ba, polskiej myśli. Ciekawią mnie szczegóły projektu Pana Piotra - czy jest szansa, że jakieś wyimki z jego prezentacji będą opublikowane na portelu?
 • Oczywiście Wyspiański był prawie geniuszem literackim, ale jak każdy geniusz miał swoje słabości o których też trzeba wspomnieć. Chlał wódę i zmarł na chorobę weneryczną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dopełn.(2007-03-07)
Reklama