UWAGA!

Po ścieżce śladem zabytków

 
Elbląg, Bramy targowej nie może zabraknąć na ścieżce dydaktycznej
Bramy targowej nie może zabraknąć na ścieżce dydaktycznej (fot. maryna563, Fotka Miesiąca, styczeń 2017)

Trzy ścieżki dydaktyczne na terenie Elblaga chcą wytyczyć miejscy urzędnicy. Elblążanie i turyści mogliby zwiedzać nasze miasto śladem form przestrzennych, zabytków Starego Miasta i elbląskich parków. Nie ma na razie jednak chętnych firm, które dostarczyłyby oznakowanie ścieżek. 

Zwiedzanie zaczynamy od Bramy Targowej i... gdzie iść dalej. W oddali widać stary gmach Galerii EL. Tak często wygląda początek zwiedzania elbląskiej starówki. Aby ułatwić życie turystom, miejscy urzędnicy planują utworzyć ścieżkę dydaktyczną śladem zabytków na Starym Mieście.
       To jednak nie koniec. Podobne ścieżki dydaktyczne miałyby powstać śladem form przestrzennych i śladem elbląskich parków. Pierwszy krok został już zrobiony: miasto ogłosiło przetarg na dostawę oznaczeń ścieżek, pięciu ławek weneckich (zamontowanych na starówce) oraz... czterech automatów z karmą dla kaczek, które miałyby stanąć w parku Dolinka oraz parku Traugutta. Niestety okazało się, że nie ma chętnych na dostawę oznakowania i wyposażenia ścieżek. Urzędnicy jednak nie dają za wygraną i przetarg prawdopodobnie zostanie powtórzony.
       W ramach całego projektu pn. „Utworzenie ścieżek dydaktycznych na cele turystyczno-rekreacyjne w Elblągu” w przyszłym roku mają być wytyczone trzy ścieżki o łącznej długości 16 km, na których zostanie oznakowanych 69 obiektów.
       - Działania te przyczynią się do zwiększenia dostępności do dziedzictwa kulturowego i naturalnego Elbląga nie tylko dzięki oznakowaniu i opisaniu miejsc i obiektów, ale również dzięki połączeniu ich w jednolitą całość, co pozwoli użytkownikom na zdobycie wiedzy o poszczególnych elementach dziedzictwa i na poznanie wielu z nich w uporządkowany i spójny sposób – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Swoistą „wisienką na torcie” ma być stworzenie aplikacji multimedialnej na temat elbląskich zabytków, form przestrzennych i parków w naszym mieście. Dodatkowo w ramach projektu modernizacji doczeka się siedem elbląskich form przestrzennych.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • bierzcie przykład ze Starogardu Gdańskiego i np ścieżką Deyny. Do tego połaczenie z aplikacją mobilną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  aaaaaaaafadf(2018-12-12)
 • automaty z karmą dla kaczek, a co z Bażantarnią ?
 • Odwiedziłem ostatnio park Planty. Jesienna aura nie jest porą korzystną dla parków ale ten reprezentacyjny bo śródmiejski skwer Elbląga wygląda wyjątkowo żałośnie. Poza niewielkim fragmentem przy fontannie na ul 1 maja, Golebiej i Garncarskiej w niczym nie przypomina nie tylko różanych ogrodów resursy ale także samego siebie w czasach PRL. Marny asfalt, zapuszczona górka, zapiaszczone trawniki szczególnie w miejscu dawnego podziemnego szaletu, ogólny brak koncepcji na to miejsce. A przecież są przykłady np parku Kajki, że park w Elblągu może być atrakcyjnym miejscem. Proponuję akcję 100 drzew dla miasta na stulecie niepodległości RP. Tyle chyba wystarczy aby centrum uzyskało nową zieloną oprawę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  BEZ ŚCIEM proszę (2018-12-12)
 • Zarządzanie zielenią miejską w Elblągu jest na beznadziejnie niskim poziomie. To za komuny już chyba było lepiej. Drzewostan w parkach to zgroza! Grożą śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, uschnięte stare drzewa, które w każdej chwili mogą spaść na głowę. Jest ogólne wrażenie jakby zieleń dla ratusza stanowiła zło konieczne. A to błąd. Zieleń to życie i dobre samopoczucie mieszkańców. Zadowolony mieszkaniec bardziej ochoczo idzie na wybory więc korzyść jest obopulna.
 • Marudzicie? To po co na wróbla głosowaliscie? Lepiej nie będzie, a raczej coraz gorzej.
 • Chcielibyśmy dodać, że jest to zasługa naszego wodza i dobrodzieja, Wróbla Komucha III. Załoga Info Elbląg.
Reklama