UWAGA!

Podróż z mistrzem akordeonu

 Elbląg, Marcin Wyrostek wystąpił z zespołem i EOK pod batutą Marka Mosia
Marcin Wyrostek wystąpił z zespołem i EOK pod batutą Marka Mosia (fot. Michał Skroboszewski)

Marcin Wyrostek z zespołem i Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Marka Mosia udowodnił, że polska muzyka w połączeniu z ludowymi inspiracjami i dźwiękami akordeonu to cudowna mieszanka, w której można się zapomnieć. Nic więc dziwnego, że kolejny koncert festiwalu „Polska muzyka na Żuławach” przyciągnął do kościoła w Krzyżanowie – Starym Polu tłumy melomanów. Zobacz fotoreportaż.

Gotycki kościół w Krzyżanowie koło Starego Pola to jedyne miejsce, w którym Elbląska Orkiestra Kameralna koncertuje od początku istnienia letniego festiwalu, a więc już piąty raz. Mały jubileusz wypadł okazale, bo inaczej po prostu być nie mogło, jeśli z koncertem przyjeżdża Marcin Wyrostek, wirtuoz akordeonu, który podbił serca widzów z całego kraju, wygrywając jeden z programów talent show. Od tego czasu kariera tego gruntownie wykształconego muzyka nabrała rozpędu, a efektem jest kilka nagranych płyt. Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. utwory z dwóch ostatnich krążków „For Alice” i „Polacc”. - Rzeczywiście zwróciliśmy się w stronę naszych polskich korzeni, inspirując się tradycyjną muzyką ludową, twórczością kompozytorów XX wieku i współczesnych – mówił Marcin Wyrostek o płycie „Polacc”.
       Efekt naprawdę robi wrażenie, szczególnie wykonanie znanej ludowej pieści „Zabrałaś serce moje”, podczas której publiczność nuciła znany jej doskonale tekst. - Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie krajobrazy zielonej wyspy – zachęcał Marcin Wyrostek przed wykonaniem kolejnego utworu - „Śmierci Marty Stuart”. Chwalił elbląskich muzyków za poziom artystyczny. - EOK to naprawdę pierwsza liga. To nasza idealna polska reprezentacja – nawiązywał do Mundialu.

  Elbląg, Kościół w Krzyżanowie wypełnił się do ostatniego miejsca
Kościół w Krzyżanowie wypełnił się do ostatniego miejsca (fot. MS)


       - Naszej polskiej muzyki nie musimy się wstydzić. Państwo się o tym dzisiaj przekonają – mówiła tuż przed koncertem Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. I miała rację. Dźwięki rozchodzące się w zabytkowym kościele sprawiały, że w tej jednej chwili można było zapomnieć o całym świecie.
       Koncert w Krzyżanowie odbył się w roku jubileuszu 699-lecia erygowania parafii w Krzyżanowie. Przed 700-leciem organizatorzy festiwalu ustawili poprzeczkę bardzo wysoko. I to sami sobie.
       Kolejne koncerty Festiwalu "Polska Muzyka na Żuławach" odbędą się w czwartek w elbląskiej katedrze i w piątek w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, Początek o godz. 19, wstęp wolny. 
      


       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym festiwalu i EOK
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama