UWAGA!

Policjanci szkolili nauczycieli wobec zagrożenia terrorystycznego

Wczoraj (19 stycznia) w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyło się szkolenie dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych, które prowadzili policyjni specjaliści z Elbląga. Tematem były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren szkoły.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że temat jest wyjątkowo ważny, wciąż aktualny i należy go szeroko omawiać w mediach. Jest to głównie uwarunkowane względami bezpieczeństwa ludzi, którzy w większości nie wiedzą, jak należy zachować się w przypadku ataku terrorystycznego.
       We wczorajszym szkoleniu wzięło udział 212 dyrektorów, nauczycieli i pedagogów z placówek oświatowych z terenu miasta. Identyczne szkolenie odbyło się w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym w Elblągu, w którym uczestniczyła 24-osobowa kadra nauczycielska z terenu powiatu.
       Działania są zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Wzmocnienie wiedzy społeczeństwa o tego rodzaju zagrożeniach to jedno z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019”.

 

Oprócz poradników władze miasta stołecznego Warszawa oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było na bieżącą komentowane przez policyjnych negocjatorów z elbląskiej komendy, wśród nich byli: nadkom. Agnieszka Bielewicz-Piechowiak, asp. Jarosław Lewczuk oraz nadkom. Marek Cieślak, specjalista prewencji kryminalnej i jednocześnie moderator spotkania.
       Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych, w tym przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych. Charakter szkoleń jest kaskadowy, więc w tym przypadku specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników, następnie dzieci i młodzież. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku policjanci elbląscy zorganizują w jednej ze szkół ćwiczenia praktyczne w zakresie terroryzmu.
      

Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A Policjantów kto wcześniej szkolił?
 • Jakie zagrożenie terrorystyczne ? Kiedy w Polsce był jakiś zamach terrorystyczny ? Chyba że wybryki chuligańskie to w ich mniemaniu to zamachy jak z Word Trace Center. Szkolić ludzi przed realnym zagrożeniem, bombardowaniem i nalotami od strony Kaliningradu a nie robić popeline na zlecenie Unii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Strateg(2016-01-20)
 • Jarosław Lewczuk-tydzień temu na łamach Portelu szukano przestępcy o nazwisku Lewczuk;rozesłano za nim nawet list gończy,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  januszd(2016-01-20)
Reklama