UWAGA!

Polskość lepiej wyrażamy w czasie wojny

 
Elbląg, Polskość lepiej wyrażamy w czasie wojny
fot. Anna Dembińska

Było o słabościach i mocnych stronach naszego języka i o tym, że nie wszystko da się wyrazić językowo. O tym, że trudno jest dziś zidentyfikować polskość i o tym, że łatwiej jest mówić źle niż dobrze o polskości. Nie zabrakło również głosu o tym, dlaczego piosenki Donatana i Cleo z polskością nie mają nic wspólnego. Wczorajsza (26 września) debata o językach i dyskursach polskości zakończyła IV Elbląskie Forum Kulturoznawcze.

Patriotyzm, wolność, polskość to pojęcia, które zdewaluowały się na przestrzeni wieków. Inaczej były pojmowane w obliczu narażania życia w walce ku chwale ojczyzny, innego wymiaru nabierają dziś: - Język jest sprzężony z rzeczywistością, którą trudno dziś zidentyfikować – mówił prof. Jacek Warchala (UŚ). - Podobnie, jak my tak i język nie potrafi nadążyć za nową rzeczywistością, za tym, co dzieje się w Internecie. Nie potrafimy dziś także zidentyfikować naszej polskości. Gdy byliśmy w sytuacji walki, wojny, powstania, sytuacja ta sama w sposób jednoznaczny narzucała nam rozumienie polskości, wolności, patriotyzmu. Dziś sytuacja się skomplikowała. Nie potrafimy zdefiniować polskości, powiedzieć, czym ona jest.
       Według prof. Jacka Wasilewskiego polskość wyznaczają trzy kryteria: etnos, czyli przekonanie, że polskość legitymują więzy krwi. Taka polskość zorientowana jest na tradycji, wykluczeniu innych nacji i nienastawiona na postęp. Kolejne kryterium polskości to etos, czyli zestaw rytuałów i zachowań, które łączą naród. I w końcu eidos – idea polskości, która najlepiej funkcjonowała, gdy Polski na mapie nie było. – W przypadku etosu pojawia się problem, który polega na tym, że tak rozumiana polskość często przeszkadza nam w byciu europejczykami – mówił prof. Wasilewski. -

  Elbląg, Polskość lepiej wyrażamy w czasie wojny
fot. Anna Dembińska

Wielu bowiem polskość kojarzy się z ciemnogrodem i zacofaniem. Widoczne jest to w hasłach prawicowych polityków, którzy nierzadko mówią: „Nie wstydzę się swojej polskości”. Czy światły człowiek powinien wstydzić się swojej polskości, by dogonić Europę? Ostatnie kryterium polskości eidos funkcjonowało najlepiej wtedy, gdy Polski nie było na mapie. Tylko wtedy możemy myśleć o Polsce jako idei, gdy jest ona podległa. Gdy jest już wolna, nie wiemy, co z nią zrobić. Wynika z tego, że nie jesteśmy w stanie stworzyć nowoczesnego projektu polskości.
       O tym, że mamy problemy z wyrażaniem polskości mówią także współczesne teksty piosenek. Przykład? „My Słowianie” Donatana i Cleo. – Struktura tego teledysku została zapożyczona od Amerykanów – mówi prof. Jacek Wasilewski. - To kalka czarnego hip-hopu. To cepeliada, która nie jest w niczym zakorzeniona – dodał.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym IV Forum Kulturoznawczego

      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Stale ten sam zestaw słuchaczy / od lat /. Dyrektor znalazł jednak sposób na powiększenie tego skostniałego i skromnego forum. Krzesełka zapełniają dziennikarze z Warszawy. Dysputa dla dysputy. Sponsorzy dali pieniądze to. .. ..
 • ale ty mądry jesteś
 • Trza było przyjść-ale rozumiem, poziom za wysoki. .. cóż, widocznie mało inteligencji w mieście.
 • Wielkie gratulacje dla Biblioteki Elbląskiej za Forum. Znakomicie, że jest czas w naszym mieście, kiedy dzieje się coś na właściwym poziomie. Moi znajomi z Poznania słuchali referatów w internecie i byli pod wrażeniem.
 • Szkoda słów. Tak jak "spryt" napisał - sztuka dla sztuki. Nic sensownego nie można było wynieść z tej pseudodysputy pesudointelektualistów. Choć tematy całego forum bardzo ciekawe, to przedstawione w taki sposób, że do przeciętnego odbiorcy to nie dociera! A przy tym te budzące śmiech wstawki: te "pasusy, grafolekty, ad vocem" i inne srekty. .. Czy normalni ludzie tak mówią??? Litości!!!!! Wiem, wiem, zaraz powiecie, że człowiek za mało oczytany, że za przeciętny, bo nie nadąża itp. .. Uważam jednak, że takie biadolenie w stylu ą, ę, nie ma większego sensu, bo nasze społeczeństwo w większości to ludzie przeciętni. .. Czy to znaczy, że gorsi??? Mam wrażenie, że w oczach naukowców, tak. Mówmy sensownie, konkretnie, na temat i nie marnujmy pieniędzy państwa i czasu ludzi, zaśmiecając ich głowę takimi farmazonami, takim chaosem bezsensownych myśli i wniosków!
 • Pisz o sobie i swoich odczuciach, moje są inne, nie kompromituj się człowieku.
 • Przecież piszę o sobie i swoich odczuciach. .. Nic konstruktywnego z takiego biadolenia nie ma. Kompromituje się, tylko dlatego, że wypowiadam własne zdanie???? Takie mam i już. Nic w tym kompromitującego!!!!! Śmiech budzi u mnie takie napuszenie u intelektualistów, bitki słowne na zasadzie, kto coś bardziej mądrego wypali (czytaj bardziej niezrozumiałego dla odbiorcy). Intelektualiści czują się dużo wyżej niż zwykli ludzie, a to oni, ci najzwyklejsi, są większą siłą, bo jest ich więcej i całe szczęście!!!!!
 • Otóż to. Wypowiadanie własnego zdania przez osoby pozbawione kompetencji w kwestiach, w których się wypowiadają zwykle osoby te kompromituje. To jest właśnie Twój przypadek.
 • Polskość w ostatnim czasie masowo wymiera z każdym wyjeżdżającym na stałe za granice a w kraju prawie już wymarła z każdą anty ludzką ustawą i każdym podłym działaniem aparatu państwowego oderwanego od rzeczywistości, obserwuję ostatnio narastającą wrogość wobec własnego Państwa, tak więc w czasie wojny nikt nie odda życia za taki kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  poolskość(2014-09-27)
 • wszystko to już było. .. polskość poszła dalej, a Ci zostali na krzesełkach. A Donatan&Cleo, choć nie jestem jakąś specjalną fanką tego tworu, zwrócili uwagę wieli młodych ludzi choćby na to jak pięknie można wyglądać w stroju folkowym i że " my słowianie" może brzmieć całkiem dumnie. .. samo słowo MY zbiera ludzi do kupy i to jest ta polskość właśnie. .. ktoś mówi głośno : jestem polakiem:) No ale niektórzy wolą siedzieć na tych krzesełkach i gadać. .. co zrobić:|
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  VisageUla(2014-09-27)
 • I właśnie o to chodzi, by rozmawiać a Forum dało mi "kopa" i zachciało mi się trochę pomyśleć.
 • To, że nie trafia to mnie to, co było na forum, nie oznacza, że nie mam kompetencji. Wszystkie tematy można zaprezentować ciekawiej i bez naukowego napuszenia, by każdy "z ulicy" mógł przyjść i posłuchać. To, nie jest tak, że nie rozumiem. Tylko sposób przekazu do mnie nie trafia. Wszystko powinno mieć ręce i nogi, to wszystko pławiło się w filozoficznym chaosie.
Reklama