UWAGA!

"Powidoki" elbląskie

 Elbląg, Replika rzeźby Katarzyny Kobro - żony Władysława Strzemińskiego, głównego bohatera "Powidoków"
Replika rzeźby Katarzyny Kobro - żony Władysława Strzemińskiego, głównego bohatera "Powidoków" (fot. AD)

Ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" już za kilka dni będzie miał swoją premierę kinową. Okazuje się, że można go powiązać z Elblągiem. Otóż na ekranie zobaczymy aktorkę Teatru im. Aleksandra Sewruka Marię Semotiuk. Ciekawostką jest to, że w przestrzeni miejskiej możemy podziwiać replikę rzeźby Katarzyny Kobro - żony Władysława Strzemińskiego, który jest głównym bohaterem obrazu Wajdy.

Aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka Maria Semotiuk znana jest też z małego ekranu: "Klan", "Na dobre i na złe", "Instynkt", ale i dużego. Zagrała m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland, ale to rola Żydówki Buni w "Letnim przesileniu" w reżyserii Michała Rogalskiego przyniosła jej prestiżową nagrodę na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni - za drugoplanową rolę kobiecą.
       Teraz zobaczymy ją w filmie Andrzeja Wajdy "Powidoki". Maria Semotiuk jako Róża Saltzman wystąpi obok Bogusława Lindy. Ten z kolei wcielił się w rolę Władysława Strzemińskiego, polskiego malarza, pioniera konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. W filmie, którego premiera kinowa odbędzie się 13 stycznia, nie godzi się on  z socrealizmem i pozostaje wierny swojej drodze artystycznej. Za co płaci wysoką cenę.

  Elbląg, U Andrzeja Wajdy zagrała Maria Semotiuk, aktorka elbląskiego teatru
U Andrzeja Wajdy zagrała Maria Semotiuk, aktorka elbląskiego teatru (fot. arch. AD)


       I tu można znaleźć kolejny łącznik z Elblągiem. Żoną Władysława Strzemińskiego była rzeźbiarka Katarzyna Kobro. Replika jednej z jej najbardziej znanych prac jest prezentowana w naszej przestrzeni miejskiej. Oryginał pierwszy raz eksponowany był na jubileuszowej wystawie "Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński" w Łodzi w roku 1956. Replika elbląska powstała w 1986 r. z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego, który zaprojektował jej powiększenie do monumentalnych rozmiarów. Pierwotnie forma została ustawiona w pobliżu szkoły muzycznej przy al. gen. Grota Roweckiego. W 2003 po konserwacji przeniesiono ją na dziedziniec Galerii EL.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama