UWAGA!

Profesor i studentka. Dwa światy na scenie przy stoliku

 Elbląg, Profesor i studentka. Dwa światy na scenie przy stoliku
Fot. Michał Skroboszewski

Kolejna niedziela (25 lipca) i kolejne spotkanie w ramach Letniego Salonu Muzycznego za nami. Tym razem – w formule sceny przy stoliku – zaprezentowano "Edukację Rity" Williama Rusella, angielskiego dramaturga i kompozytora. Zobacz zdjęcia.

Zgromadzonych witali Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka.

- Różne są formy, które państwu proponujemy - podkreślał Mirosław Siedler. - Był spektakl, był koncert, dziś chcielibyśmy zaproponować scenę przy stoliku. Cóz to jest za forma? Nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich utworów z niewielką obsadą, dwu-trzyosobowych, które zasługują na to, by je pokazać publiczności. Dlatego postanowiliśmy, a nie jest to nasz wynalazek, tylko praktyka ogólnopolska, prezentować małe spektakle w formie czytanej – tłumaczył dyrektor. Spektakle w tej formie mogliśmy już oglądać na scenie muszli koncertowej w zeszłym roku.

"Edukacja Rity" to opowieść o spotkaniu dwojga ludzi – świeżo upieczonej, bardzo bezpośredniej studentki uniwersytetu otwartego i znużonego życiem profesora literatury, który prowadzi uniwersyteckie zajęcia. „Edukacja Rity” to także jedno z najbardziej znanych dzieł utytułowanego twórcy, jakim jest William Rusell. Warto zaznaczyć, że za scenariusz do „Edukacji...” był on nominowany do Oscara. Za swoje dzieło scenarzysta otrzymał Złoty Glob, doceniło je także BAFTA. Atutem są tu z pewnością interakcje między - bardzo różnymi przecież - bohaterami.

„- Jestem teraz studentką, nie? To będę musiała zdawać egzaminy.

  Elbląg, Profesor i studentka. Dwa światy na scenie przy stoliku
Fot. Michał Skroboszewski

- Tak, kiedyś tak.

- No to potrzebuję się wszystkiego nauczyć. Bo to człowiek siedzi i ogląda, co tam leci w telewizji, nie? Ale jak trafi na jakąś operę, to myśli...”

O tym, co i dlaczego ów człowiek przed telewizorem myśli, gdy widzi operę (podpowiedź: nic pochlebnego) i jak przebiegło spotkanie dwóch światów – profesora i studentki – mogli przekonać się dziś uczestnicy Letniego Salonu Muzycznego. Wszystko za sprawą aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka: Eweliny Bemnarek i Dariusza Siastacza.

Bażantarnię w niedzielny wieczór licznie odwiedzili elblążanie.

- Wybraliśmy się na spacer i zatrzymaliśmy się tutaj. Zobaczyliśmy, że coś się dzieje i postanowiliśmy sprawdzić – mówi pan Przemysław.

- Odbiór spektaklu pewnie będzie tutaj inny niż w teatrze, to zupełnie inny klimat, na świeżym powietrzu, bardziej swobodny – dodaje towarzysząca mu pani Izabela.

Pani Izabela i pan Przemysław odwiedzili Letni Salon Muzyczny po raz pierwszy, przypadkiem. W przeciwieństwie do pana Józefa.

- Byłem już kilka razy – podkreśla elblążanin. - Miło pospacerować i przy okazji coś obejrzeć. Podobał mi się ostatni występ Artura Gotza – zaznacza stały bywalec letnich wydarzeń w Bażantarni.

Dodajmy, że odwiedzając Letni Salon Muzyczny można też pomóc w konkretnym dziele. Przed spotkaniem, z inicjatywy aktora elbląskiego teatru Mikołaja Ostrowskiego, po raz kolejny prowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz elbląskiego schroniska dla zwierząt.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym XXIV Letniego Salonu Muzycznego.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • siedler trzyma się stołka jak tonący brzytwy, w historii naszego teatru nikt tak długo nie zagrzał miejsca, oj musi mieć koneksje w olsztynie, wybrali go dyrektorem bez konkursu onegdaj
 • @dziadekk - Masz coś z głową?
 • Zdjęcie 2 - o zgrozo, jak Elblążanie o siebie nie dbają!!!!! Mniej piwa, więcej ruchu - to dla zdrowia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  gggggggggggg(2021-07-25)
 • Oj tam, oj tam moi koledzy, skakali, biegali, nie jedli, nie pili I juz rzadko ktory zyje, a ja tam pilot, piwko w garazu, tlusta wilenska kuchnia I Alleluja I do przodu(tfu, tfu na psa urok by nie zapeszyc)Garbusiarz cyklista lat 75
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  Zbyszek 1(2021-07-26)
 • Delta czeka na żniwo. Elblążanie siedzą jeden przy drugim. Wszyscy bez masek. Czyżby pandemii już nie było? Życzę wszystkim zdrowia.
 • Sprawdź pielgrzymkę i donieś komu trzeba. ..
 • a gdyby byla to czy ludzie by ryzykowali ? nawet w dobie lockdowny biedronki lidle przedszkola byly czynne ale juz w teatrze wirus jest smiertelny, to nic ze dziecko w przedszkolu co rusz bylo chore, grypy juz nie ma jest tylko kowid, a minister zdrowia szumowski w zamiast walczyc z pandemia to podal sie dymisji co za przypadek jak stwierdzil to zwykla grypa.
 • Dlaczego nadal nie ma więcej laweczek. Czemu traktujecie nas mieszkańców jak bydło. Czy naprawdę trzeba napluc któremus z rządzących w oczy by zrozumiał. Wstyd.
 • Wstyd prezydent i radni, jak traktujecie nas mieszkańców. Znowu musimy stać i siedzieć na ziemi bo żaden nie pomyślał by było więcej ławek. CZY naprawdę jesteście w U M ratuszu tacy złośliwi.