UWAGA!

Przy kawie o starożytnym Egipcie

 Elbląg, Lechosław Rutkowiak opowiada o sztuce Egiptu
Lechosław Rutkowiak opowiada o sztuce Egiptu (fot. Paweł Serocki)

We wtorek 17 października odbyło się kolejne spotkanie w kawiarence historycznej „Clio” w elbląskim Muzeum. Gościem wieczoru był elblążanin Lechosław Rutkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Egiptu „Herhor”, a tematem - „Starożytny Egipt w miniaturze”.

Gość kawiarenki jest pasjonatem historii starożytnego Egiptu, z wykształcenia zaś inżynierem-konstruktorem. Z pasji i zawodowego przygotowania zrodziło się jego niezwykłe hobby, bowiem Lechosław Rutkowiak od kilku już lat wykonuje miniatury związane z cywilizacją egipską: modele sprzętów codziennego użytku, przedmiotów związanych z kultem religijnym oraz narzędzi używanych przez dawnych Egipcjan. Te ostatnie są niezwykle interesujące, gdyż, choć na pozór niezwykle proste, często wymagają fachowego objaśnienia, „jak to działało”.
     Spotkaniu, obok prelekcji, towarzyszyły miniatury autorstwa Lechosława Rutkowiaka oraz „naturalne artefakty” pustyni okalającej Nil, która dostarczała tamtejszym mieszkańcom materiału budowlanego i wielu innych niezbędnych surowców.
     W porozumieniu z Muzeum pan Rutkowiak przygotował lekcje muzealne, które będą przez niego prowadzone w Muzeum, w terminach uzgodnionych z Działem Edukacji i Promocji.
     
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zapowiada się ciekawe spotkanie. I dodam tradycyjnie : Katon Starszy powiedział: „poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć” Proponuje nową wersje tego zdania: „poza tym uważam, że Truso należy zbudować”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj Ławrynowicz(2006-10-17)
 • Spotkanie było ciekawe, kogo nie było niech żałuje. Acz nasuwa mi się smutny wniosek. Egipcjanie budowali piramidy i inne wspaniałe budowle. Starożytni Grecy wykuli w skale Kanał Koryncki. A my w 21 wieku przy nowoczesnych technologiach nie możemy przekopać mierzei. Uczmy się od Egipcjan organizacji pracy i śmiałych decyzji. I jeszcze jedno piramid nie budowali niewolnicy tylko opłacani robotnicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj Ławrynowicz(2006-10-17)
 • czy juz widzisz?
 • Chcialam tylko zauwazyc, ze calodniowy rejs po `elblaskim Nilu - Kanal`, dostarczyl nam wiele tajemniczych ,magicznych i niepowtarzalnych wrazen. i kto by pomyslal ze tajemniczy i magiczny swiat moze byc tak blisko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lustre world(2006-10-18)
Reklama