UWAGA!

Retrospekcja artystyczna

 Elbląg, Retrospekcja artystyczna
fot. AD

 Abstrakcyjne, hipnotyzujące, intrygujące kolorystką cieni i półcieni czyli malarstwo Gizeli Pierzyńskiej- Bossak. Wczoraj (10 stycznia) w Galerii El odbył się wernisaż wystawy retrospektywnej twórczości tej artystki, której losy były związane m.in. z Elblągiem. Zobacz więcej zdjęć.

Nitkowate smugi, kolorystyka przywodząca na myśl miejsca, do których nie dociera rozum, tajemnicze cienie i półcienie, postacie na granicy jawy i snu. Malarstwo Gizeli Pierzyńskiej- Bossak jest niejednoznaczne, przykuwa wzrok. To obrazy wyjątkowe, tak samo jak  historia twórczości artystyki, związanej m.in. z Elblągiem. 
       – Dzisiejszą wystawą chcemy zakończyć okres świętowania 50 rocznicy działalności Galerii El. Nie bez powodu ukazuje się ta wystawa, która jak klamra spina doświadczenie Galerii El od początku jej działalności aż do dzisiaj. Jest też tak, że powodów dla których organizuje się wystawy retrospektywne jest niewiele, jednym z nich, oprócz historii, jest bardzo konsekwentna i koherentna twórczość danego artysty. W przypadku twórczości Gizeli Pierzyńskiej- Bosak z taką koherentnością mamy do czynienia – mówił Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El. – Gizela Pierzyńska- Bossak była artystką, która znalazła się w pierwszej grupie twórców współpracujących z Galerią El. Była ważnym członkiem grupy El, dzisiaj troszeczkę niesłusznie zapomnianej, aktywnej na terenie Elbląga, ale i poza nim. Jedną z najważniejszych manifestacji grupy było włączenie prac jej członków w wystawę „Konfrontacje”, która weszła w skład Parady Sztuki Nowoczesnej w 1963 r.
       Jak mówił Jarosław Denisiuk wystarczy spojrzeć wstecz, na Paradę Sztuki Nowoczesnej w 1963 r., następnie na datę 1993 r., kiedy to Galeria gościła twórczość Gizeli Pierzyńskiej- Bossak oraz rok 2013, kiedy pojawia się wystawa retrospektywna, aby spostrzec klamrę pomiędzy „tym, co na początku, a tym co teraz”.
       „Dzieciństwo i wczesną młodość zostawiłam w Elblągu, pierwsze moje wystawy malarstwa zbiegły się z grupą założycielską Galerii El, a sentyment i satysfakcja z rozwoju tej Galerii na światowym poziomie i rozmachu są mi bliskie” - cytował syn artystki, Filip Hankowski.
       Gizela Pierzyńska- Bossak (1936-2011) studiowała na PWSSP w Gdańsku (obecne ASP) od 1955 do 1961, absolwentka w pracowni malarstwa prof. S. Teisseyre'a i tkaniny artystycznej prof. J. Wnukowej, prace wystawiała od 1962 roku. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz poza jego granicami, m.in. w Sopocie, Bydgoszczy, Gnieźnie, Radomiu, we Florencji, Manchestrze, San Fransisco czy w Pradze. Jej prace znajdują się w wielu miejscach, chociażby w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, ale także w ambasadach Brazylii, Szwecji czy Kanady oraz w nielicznych kolekcjach prywatnych.
      
       Wystawa będzie czynna do 10 lutego.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • andrzejocha17 Gratuluje Pani Gizeli, mam to szczescie posiadac obraz duzego formatu z okresu wczesnej tworczosci, sa to ryby przyczajone na dnie glebiny. Obraz jest ciemny rozjasniany swiatlem przenikajacym przez granat. Oprawiony w debowa rame podkresla charakter dziela. Obarz znajduje sie na ternie Elblaga, jest wypozyczony rodzinie Zony. Moze uda mi sie wrocic do Elblaga to na pewno wpadne do GL
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    andrzejocha17(2013-01-12)
Reklama