UWAGA!

Salon „Polityki” z ministrem kultury

2008-04-09
Aktualizowany 2008-04-16 21:24
Elbląg, Minister KiDN Bogdan Zdrojewski
Minister KiDN Bogdan Zdrojewski fot. http://www.zdrojewski-bogdan.pl/

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski będzie gościem kolejnego spotkania w Salonie „Polityki”, które odbędzie się 17 kwietnia (czwartek) o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej. Rozmowę pt. „Państwo i kultura” poprowadzą Janina Paradowska i Mirosław Pęczak. Wstęp wolny.

Priorytety Ministra Zdrojewskiego to doprowadzenie do równowagi pomiędzy dbałością o dziedzictwo narodowe a tym, co dziedzictwem powinno się stać za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, solidne przygotowanie Polski do jednej z największych akcji promocyjnych polskiej kultury, Roku Chopinowskiego, konieczność zinwentaryzowania potrzeb polskiej kultury w zakresie kilku podstawowych problemów, przede wszystkim dbałości o prawo autorskie, poprawy ustawy o ochronie zabytków, pomoc bibliotekom poprzez nowe rozwiązania ustawowe oraz poprawę konstytucyjnej ustawy dla kultury, czyli o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Według Bogdana Zdrojewskiego Ministerstwo Kultury nie powinno być cenzorem oraz podmiotem, w którym pojawiają się najważniejsze inicjatywy. Planuje także zmianę charakteru funkcjonowania Instytutu Adama Mickiewicza na wzór instytutów Cervantesa czy Goethego.
     Bogdan Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) - prezydent Wrocławia w latach 1990-2001, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji. Stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego piastuje od 16 listopada 2007 roku. Absolwent filozofii (1983) i kulturoznawstwa (1985) na Uniwersytecie Wrocławskim.
     Odznaczony Orderem Św. Sylwestra przez papieża Jana Pawła II; Federalnym Krzyżem Zasługi I klasy przez prezydenta Niemiec. W 1997 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego, poza tym laureat prestiżowej nagrody Lider Europy (1998); wielokrotnie wyróżniany w plebiscytach za prace samorządowe. Autor licznych artykułów w czasopismach naukowych.
     W 1997 został niezależnym senatorem. Zrezygnował 11 stycznia 2000, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że funkcji prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem senatorskim. Z urzędu prezydenta miasta ustąpił w maju 2001, kiedy zdecydował
     kandydować do Sejmu. Wybrany na IV kadencję z ramienia Platformy Obywatelskiej (47 297 głosów). Zaraz po wyborze zrezygnował z immunitetu, by wyjaśnić przed sądem sprawę o niegospodarność. 10 marca 2004 został oczyszczony z zarzutów przez sąd w Poznaniu.
     W 2005 ponownie wybrany do Sejmu z wrocławskiej listy PO (73 959 głosów). W 2006 został członkiem gabinetu cieni PO odpowiadającym za obronę narodową. 5 grudnia 2006 został wybrany nowym przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
     W przedterminowych wyborach parlamentarnych 21 października 2007 uzyskał z listy PO w okręgu wrocławskim we Wrocławiu 213 883 głosy. Była to największa liczba głosów (poza okręgiem warszawskim, w którym Donald Tusk dostał ponad 534 tysiące, a Jarosław Kaczyński ponad 273 tysiące głosów) uzyskanych przez kandydata do Sejmu w tych wyborach.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Minister przyjeżdża do biblioteki w związku z tym czytelnicy idą w odstawkę, dodzwonić się do bib. nie można, wszyscy tak bardzo zajęci malowaniem trawy na zielono?
 • Dzisiejsze spotkanie z Ministrem Kultury było rewelacyjne, to chyba jeden z najlepszych Salonów Polityki jakie się odbyły!!! To fantastyczne, że w Elblągu mamy możliwośc uczestniczenia w tego typu wydarzeniach i to odbywających się cyklicznie. Natomiast zmartwiło mnie jako elblążankę, że Pani dyrektor muzeum (reprezentująca nasze lokalne środowisko kulturalne) będąca na tym spotkaniu, wyglądała jakby właśnie wróciła z wykopek buraków cukrowych, myślę tu o stroju, ogorzałej twarzy, ogólnym nieładzie. Do tego rozmawiając po spotkaniu z ministrem Zdrojewskim w holu biblioteki, - drapała się po pupie. Czy Pani dyrektor naszego muzeum nie ma przypadkiem jakiś problemów, z którymi sobie nie radzi? Nie będę udawała troski (jak to robi poseł Palikot pytając o zdrowie Prezydenta), po prostu jestem zażenowana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karen E.(2008-04-17)
 • Facet z takim życiorysem i doświadczeniem zostaje Ministrem Kultury !! Szefowie PO nie docenili faceta a może przeciwnie?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2008-04-18)
 • MINISTER ZOSTAł OSZUKANY. malowanie trawy na zielono (jak zauważył mój przedmówca) przyniosło zamierzony skutek. Na zewnątrz wszystko pięknie, ładnie ale jakim to kosztem. Dwa majwiększe osiedla w Elblągu : Zawada i Stok nie mają Biblioteki. Nowiński coś tam mówił że trwają prace adaptacyjne na Zawadzie ale to totalna bzdura, mieszkam obok miejsca w którym rzekomo ma powstać biblioteka i tam nic sie nie dzieje. Nie ma żadnych robotników, którzy by malowali. Zamknięta na trzy spusty! Kolejne kłamstwo Nowińskiego.
 • Wydaje mi się że minister nie da się tak łatwo oszukać ale jak przystało na dobrze wychowanego, kulturalnego człowieka, który przyjeżdża w gości zachował się z klasą i pochwalił gospodarza. A swoją drogą nasi elbląscy dyrektorzy (czytaj Nowiński) powinni brać przykład z kulturalnych, taktownych ludzi i uczyć się od nich jak należy rozmawiać z ludźmi (czytaj pracownicy). :)
 • biedne sfrustrowane biedactwa, jacy to nie dobrzy ludzie wokół biblioteki zabierają
 • ale się głupia baba uparła. kup sobie bilet i wyjedż do Małkinii
 • Nic szczególnego nie powiedział ten Pan Minister. Powtórzył konkluzje swoich dwóch ostatnich wywiadów prasowych. A widownia w Elblągu : taka sama i przejmująco prowincjonalna. Identyczne, od lat, pytania. W roli głównej rozgrywającej nadaktywna postać obywatelki sekretarz. Marazm i widoczne znudzenie sali. A ważnych książęk w naszej porywczej Bibliotece - nadal brak.
 • a jakiej to ważnej książki Tobie brakuje?
 • aby rozmawiać (kulturalnie, czy nie) potrzebny jest kontakt słowny. .. obu stron. .. :)
 • Właśnie w Elblągu brakuje kulturalnych ludzi, naszych decydentów stać tylko na wyzywanie od głupich bab, obrażenie ludzi i w najlepszym razie wysyłanie ich do Małkini. Tym sie właśnie charakteryzuje głęboka prowincja
 • A skąd mają sie brać ważne książki w bibliotece skoro pieniądze są wydawane na Salony i całą tą otoczkę, która nie jest Biblioteką a pochłania siły i pieniądze.
Reklama