UWAGA!

Smyczkowa uczta

 Elbląg, Elbląscy kameralliści
Elbląscy kameralliści (fot. Michał Skroboszewski)

Edward Elgar, Jan Sebastian Bach i Bela Bartok – to główni bohaterowie dzisiejszego (24 listopada) koncertu elbląskich kameralistów. Swój talent pokazali równie artyści młodego pokolenia: dyrygent Mateusz Rusowicz i pianista Łukasz Chrzęszczyk. Zobacz zdjęcia z koncertu.

Edward Elgar to brytyjski kompozytor z przełomu XIX i XX w. Na zasadniczy zwrot w swojej karierze musiał czekać aż 42 lata, a okresem przełomu były lata I wojny światowej. Na dzisiejszym koncercie Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała utwór z wczesnego etapu twórczości kompozytora: powstały w 1892 utwór, napisany niedługo przed poślubieniem przez artystę Caroline Alice. Ta dojrzała miłość została odzwierciedlona w pełnej wdzięku i elegancji serenadzie.

Postaci Jana Sebastiana Bacha nie trzeba nikomu przedstawiać. Elbląscy kameraliści wraz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem wykonali Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052. Pewną ciekawostką na temat tego koncertu jest fakt, iż jest on przeróbką nieznanego dziś koncertu skrzypcowego, być może też napisanego przez Jana Sebastiana Bacha.

Za fortepianem usiadł utalentowany pianista młodego pokolenia Łukasz Chrzęszczyk. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Jest laureatem ważnych konkursów muzycznych.

W drugiej części koncertu publiczność wysłuchała Divertimento na orkiestrę smyczkową Beli Bartoka. To jeden z najbardziej znanych kompozytorów związanych z kulturą węgierską.

Elbląskich kameralistów w dzisiejszym koncercie poprowadził Mateusz Rusowicz.

Kolejny koncert Elbląska Orkiestra Kameralna zagra 8 grudnia, a zabrzmią na nim kolędy.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym elbląskich kameralistów

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama