UWAGA!

Świat, który odszedł i świat, który nastał po nim. "Miasto nowych ludzi" w elbląskim muzeum

 Elbląg, Elbląg w roku 1945, ul. Stary Rynek
Elbląg w roku 1945, ul. Stary Rynek

"Miasto nowych ludzi" - to wystawa, której otwarcie zaplanowano w elbląskim muzeum na 5 listopada (godz. 18). Ekspozycja przybliży losy Elbląga i elblążan w latach 1945-1955.

Wystawa przede wszystkim ukazuje przemiany, jakie nastąpiły w Elblągu w 1945 r.

- Skutkiem tych przemian Elbląg po wielu latach znajduje się ponownie w granicach Polski, przychodzą nowi mieszkańcy, dotychczasowi odchodzą – mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Ekspozycja "Miasto nowych ludzi" przybliży pierwszą powojenną dekadę życia Elbląga.

- 1945 rok to czas zmiany bardzo radykalnej, kiedy na wojennych zgliszczach powstaje właśnie "Miasto nowych ludzi". Ekspozycja to próba uchwycenia tego momentu w historii – mówi Lech Trawicki. - W Elblągu z czasem powstawała nowa infrastruktura, przemysł... Trzeba pamiętać, że dekada, o której mówimy, była czasem niepewnym, ludzie obawiali się kolejnej wojny światowej. Nie było wiadomo, jak potoczą się losy Europy w czasach, gdy powojenny Elbląg zasiedlali pionierzy.

Jak podkreśla dyrektor elbląskiego muzeum, na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po niemieckich mieszkańcach Elbląga, a także ich powojennych następcach. Nie zabraknie też świadectw ich właścicieli z okresu przemian, bo za różnego rodzaju przedmiotami stoją przecież również historie konkretnych ludzi.

- Oryginalnym przedmiotom i relacjom mieszkańców Elbląga towarzyszy nowoczesny przekaz narracyjny prezentujący miasto w dobie przełomu. To próba pokazania dwóch światów, tego, który odchodzi i tego, który nastał – mówi Lech Trawicki.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jednocześnie ponownie zostanie otwarta ekspozycja "Świadectwa. Historia w twarzach. Twarze w historii".

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Książka wydana po wojnie, miała właśnie taki tytuł. "Elbingerer".
 • "Elbląg po wielu latach znajduje się ponownie w granicach Polski". .. hmm ponownie. .
 • @DB02 - No widać jak znasz historię, lepiej się nie kompromituj- Elbląg po drugim pokoju toruńskim do pierwszego rozbioru Polski, był w granicach Rzeczypospolitej i tworzył wraz z Gdańskiem i Toruniem tzw. Prusy Królewskie, nawet miał swój głos w wyborze króla elekcyjnego. Nieznajomość historii tych ziem powoduje właśnie to, że nasze miasto jest marginalizowane, a włodarze są jacy są. Chciałbym jeszcze dodać, że to ponad 300 lat bycia przy Polsce- to niemało.
 • "Miasto nowych ludzi"- to tytuł dwutomowej socrealistycznej powieść Janiny Dziarnowskiej z 1954 o tworzącej się, nowej społeczności Elbląga.
 • Czym tu się jarać ? Spuścizną zaborców ? (zaborcy = nadal aktualne)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  14
  R & P(2021-10-25)
 • czekam na wystawę pt Niemieccy zbrodniarze wojenni z Elbląga i okolic, byłaby to wystawa obrazującą zbrodnie jakie popełniali elblążanie za czasów Hitlera i ich powojenne losy
 • Oooo!!!! Jeden z T-34 /85 z rajdu Diaczenki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Chistoryk(2021-10-25)
 • Cala ta narracja w gazecie o miescie Elbląg sprawia u mnie wrazenie jakby miasto mialo byc osobnym bytem "oderwanym"od spoleczenstwa, bedacym jego zywicielem na ktorym pasożytują to Prusacy to Niemcy to Polaki i kogo tam jeszcze w przyszlosc przyniesie. Elblag miasto, to Elblag tamto brzmi jak jakies nadużywane zaklęcie mające nadać mu wyjatkowy tytuł jakiejs predestynacji.
 • Pewnie organizator tej wystawy to jakiś młodziutki pracownik Muzeum? Albo mało oczytany w "Elbingensianach"? - Sam tytuł tej (wszakże ciekawej)wystawy jakby na to wskazuje. Bowiem "Miasto nowych ludzi"– to dwutomowa socrealistyczna powieść o Elblągu Janiny Dziarnowskiej z roku 1954 (coś blisko powieści "Jak hartowała się stal").
 • @to aka tu - Że co ?? XD
 • @to aka tu - jedynej jakiej sie doczekasz to taka jacy to mieszkancy byli poszkodowani w 45 i naleza im sie odszkodowania
 • @Truso - Truso jak tak wspaniale znasz historię to powinieneś wiedzieć, że Elbląg został założony w 1237r przez Zakon Najświętrzej Marii domu niemieckiego podczas krucjaty Henryka Miśnieńskiego. Do Królewstwa Polskiego został włączony po pokoju toruńskim po przegranej przez Teutonów wojnie 13 letniej. W zasadzie to jest tak samo polski jak Poznań niemiecki od zaborów do 1918 roku. Prusy gdzie dziś mieszkamy niestety na przestrzeni wieków wielokrotnie były terenem rządzonym przez tych co siłą zajeli ten teren. Najrozsądniej byłoby powiedzieć że Elbląg znalazł sięw nowej Europie - po 2004 też.