UWAGA!

Teraz ja - Sztuka, kicz czy kawałek złomu?

 
Elbląg, Sztuka, kicz czy kawałek złomu?
fot. nadesłana

Spacerując ostatnio w jednym z parków w Elblągu zacząłem się zastanawiać nad stojącymi tam metalowymi konstrukcjami, które chyba są jakąś formą sztuki. Być może jestem niewrażliwy na tego typu sztukę - niektóre z nich coś przedstawiają, choć trudno określić co. W dodatku ich stan techniczny jest już bardzo poważny.

W jaki sposób określić co jest sztuką? Zdaniem niektórych niemożliwe jest kompletne określenie granic sztuki. Jednak może ona mieć funkcję estetyczną, dydaktyczną, społeczną, terapeutyczną i inne. Czy artysta może sobie tak całkiem dowolnie stworzyć coś i wystawić w publicznym miejscu? Czy może raczej powinien się trzymać pewnych kanonów, tj. wzorów możliwych do rozpoznania przez innych?
       Może to zależy, gdzie to dzieło zostanie wystawione i do jakiej grupy odbiorców. Jeśli to będzie zaprezentowane w galerii sztuki, do której przychodzi określona grupa amatorów sztuki pod względem wieku, wykształcenia czy zainteresowań, to wszystko zależy tylko od właściciela galerii, jakie postawi warunki artyście. Jeśli jednak dane dzieło sztuki zostanie postawione trwale w miejscu publicznym takim jak park, to wyobraźnia artysty nie powinna być tak całkiem bez ograniczeń. To dzieło powinno mieć jakieś walory i cechy, które skłaniają do refleksji czy po prostu stanowi miłą atrakcję danego miejsca. Sztuka powinna raczej budzić pozytywne emocje.
       Ważny jest także stan fizyczny i techniczny tego obiektu. Powinien być zadbany i bezpieczny dla każdego, dużego lub małego stworzenia. Tymczasem widać na jaka jest sytuacja niektórych obiektów. Czy można je nazwać rzeźbami? Czy może konstrukcjami? Niektóre z nich są lepiej zachowane i można by je pozostawić, ale niektóre już zostały dotknięte przez czas (korozję) lub trudno się w nich doszukać jakiegoś piękna, można by już je usunąć.
       Można by także wziąć przykład z innego miasteczka na południu naszego województwa, gdzie lokalni artyści wykorzystują drzewa które trzeba było ostatnio ściąć ze względu na próchnicę, pęknięcia lub z innych powodów. Artyści ci tworzą dość sympatyczne dla większości mieszkańców (niemożliwe jest uszczęśliwić wszystkich, zawsze będą tacy, którym nic się nie podoba). Przykład na zdjęciu.

 


       Ośrodki kultury w Elblągu mogłyby zaproponować mieszkańcom miasta i okolic konkurs na rzeźbę do dekoracji parków miejskich. Byłby to ciekawy impuls i motywacja, aby zająć się czymś ciekawym. Nie muszą to być ideały. Niech to będzie zabawa dla różnych amatorów sztuki – dzieci, młodzieży i dorosłych, dla całych rodzin. I niech by ta sztuka miała też jakieś cechy praktyczne np. ławka, na której można usiąść obok wiewiórki. Wiemy, że takie rzeźby mocno trwałe nie będą. Ale może to i dobrze. W kolejnych latach będzie można ogłosić kolejny konkurs. Z czasem ludzie by mieli coraz ciekawsze pomysły.
      

Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 14
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.3 6 15

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • autor należy chyba do rosyjskich zielonych ludzików, podobnych wymiocin umysłowych dawno nie czytalem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  smloelsnk(2015-02-26)
 • A moim zdaniem w ogóle nic nie czytałeś. Komentarz na poziomie dna i jaszczurki.
 • do autora: www.galeria-el.pl poczytaj najpierw człowieku, zanim głupoty napiszesz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  powodzenia(2015-02-26)
 • Zgadzam się z autorem. Dziś naplujesz na ścianę, ale że masz dyplom uczelni art. , to będzie podchodzić pod sztukę pod tytułem wnętrze trzewi na białym bezkresie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  artysta(2015-02-26)
 • Jasne - najlepiej niech będą wiewiórki, krasnale ogrodowe itp. Nie wiem, czy akurat - to coś - pochodzi z tzw. bienale sztuki. Dla niezorientowanych (szczególnie młodych nic nie wiedzących o swoim mieście) to info, iż niegdyś Elbląg stał tymi bienale (słynny koło galerii EL oraz pozostałości w kilku parkach), które to metalowe konstrukcje w latach 60-tych stanowiły swojego rodzaju nowum sztuki w Elblągu, przez co sławiły E-g w Europie. Powstawały z "resztek" produkcji dawnego "Zamechu"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  zirytowana(2015-02-26)
 • Nie każdy facet z widłami to posejdon i nie każde dzieło to sztuka. Ok, to ślad po wydarzeniu sprzed 50 lat ale jak ma zachwycać jak nie zachwyca? Złomiarze mają lepsze dzieła na swoim podwórku i też potrafią opisać niesamowitą historię tegoż.
 • Sztuka parkowa powinna zwracać uwagę i dzieci i dorosłych. Nie sądzę aby elblążanie byli takimi super krytykami sztuki i mieli tak z jarane mózgi aby podniecać się kawałkiem blachy, czy dwoma liniami na papierze. Uważam, że sztuka "parkowa" powinna wzbudzać uśmiech wśród ludzi, a nie jakieś tam analizy. Ta wiewiórka jest super. Nie dość, że ławka to jeszcze fajne przedstawienie wiewiórki drwala - i o to chodzi. Widzieliście rzeźbę przy Parku Technologicznym? Prostota, kicz po prostu. Ale materiał na to wart kawalerkę - to nierdzewka. ..
 • ot dureń, a widziałeś mózgaczu w jaki ruch to wpada? cumbergeju?
 • jak ktoś ma zamuloną głowę od oglądania dobranocki, przeznaczonej dla dzieci, i to do późnej starości; jest to najlepsza, bo zrozumiała dla niego bajka. Niektórym pozostaje niedorosłość do końca życia.
 • Drogi Autorze, czasami warto nieco zgłębić temat :) owe formy przestrzenne są w większości pamiątką po Biennale z lat '60,które wówczas były bardzo ważnym wydarzeniem w kręgach związanych z twórczością artystyczną. Taka forma wyrazu nie każdemu musi się podobać, jak to już ze sztuką bywa. Zupełnie odrębną sprawą jest to, co się z owymi formami stało przez kolejne dekady. .. .niestety większość z nich została zdewastowana, część najzwyczajniej świcie poszła na złom, inne niszczeją wciśnięte gdzieś w przestrzeń miejską, która uległa sporym zmianom przez kolejne dekady. .. .a szkoda, ponieważ niektóre są naprawdę warte uwagi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  cz_z_k(2015-02-26)
 • No sorki, ale wolę brudną formę przestrzenną od kiczowatej wiewiórki ( czy bobra, bo ch. .. wie, co to za zwierzę ). Jestem przeciw zaśmiecaniu przestrzeni publicznej takimi tandetnymi "nowotworami"
 • A skąd tyle agresji w wielu z tych komentarzach? Nie możemy tak normalnie dyskutować, nawet nie musimy się zgadzać, ale powinniśmy szanować się pomimo różnic zdania, bez rzucania agresywnych i obraźliwych tekstów np. 'zamulona głowa', 'dureń' itp.
Reklama