UWAGA!

Szukają śladów sprzed dwóch tysiącleci

 Elbląg, Badania w Nadleśnictwie Zaporowo.
Badania w Nadleśnictwie Zaporowo. Fot. Marek Lewandowski

Na Wysoczyźnie Elbląskiej wiosną wyruszyli do pracy archeolodzy. W czasie ostatnich działań mogli natrafić m. in. na ślady kultury wielbarskiej, a więc na obiekty sprzed niemal dwóch tysięcy lat...

Prace badawcze przeprowadzał prof. Fabian Welc i Kamil Rabiega z UKSW oraz pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. W Nadleśnictwie Zaporowo natrafiono na trzy kopce, jeden z nich jest nieuszkodzony (pozostałe obiekty mogły ulec uszkodzeniu np. w ramach działań wojennych). Wstępne informacje zebrane przez badaczy mogą wskazywać, że to pozostałości kultury wielbarskiej. Mowa więc o obiektach, które mogły powstać w I-III w. Inna możliwość jest taka, że obiekty należą do tzw. kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, a więc, jak podkreśla Jakub Jagodziński, społeczności żyjącej jeszcze wcześniej.

- Nie wykluczałbym też kultury wielbarskiej, tyle, że to byłoby najdalej wysunięte stanowisko na północny-wschód. Większość kurhanów wielbarskich koncentruje się jednak na Pomorzu, Podlasiu i Mazowszu – podkreśla Jakub Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. W jednym czy drugim przypadku mowa jednak o pradziejach.

Jak podaje elbląskie muzeum w mediach społecznościowych, przeprowadzono badania geofizyczne potencjalnego kurhanu. Muzealnicy podkreślają, że chcą przeprowadzić kolejne nieinwazyjne badania kopców.

- Potwierdzenie, czy rzeczywiście natrafiono na ślady kultury wielbarskiej lub tzw. kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, wymaga jednak przeprowadzenia dalszych badań – podkreśla Jakub Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Prace badawcze odbyły się przy współpracy z Nadleśnictwem Zaporowo.

- Leśnicy bardzo dobrze znają teren, na którym pracują. Obserwując go, korzystając ze swojej wiedzy albo z dostępnych źródeł takich jak mapy, często dostrzegają zmiany i zjawiska, które mogą wskazywać np. na obecność obiektów takich jak kurhany - tłumaczy Antoni Czyż, rzecznik Nadleśnictwa Zaporowo. Często więc dochodzi do współpracy badaczy historii i leśników, tym bardziej, że na Wysoczyźnie Elbląskiej jest więcej już udokumentowanych, historycznych obiektów. - Wiemy czego szukać i na co zwracać uwagę – mówi Antoni Czyż o potencjalnych historycznych obiektach, które często skrywają lasy.

Jak podaje Encyklopedia PWN, kultura wielbarska (dawniej kultura gocko-gepidzka) to "archeol. kultura okresu wpływów rzymskich i wczesnego okresu wielkiej wędrówki ludów". Swoją nazwę bierze od cmentarzyska w Malborku-Wielbarku. "Wykształciła się na przeł. er na miejscowym podłożu kultury oksywskiej przy silnych oddziaływaniach skandynawskich". Charakteryzuje ją "silnie zróżnicowany obrządek pogrzebowy: groby szkieletowe i ciałopalne (z przewagą popielnicowych), płaskie i kurhanowe, konstrukcje kamienne o pochodzeniu skandynawskim". Tzw. kultura kurhanów zachodniobałtyjskich to z kolei (ponownie podajemy za Encyklopedią PWN) "archeol. kultura wyodrębniona dla terenów dorzecza Pregoły i Pasłęki, które w czasach hist. zamieszkiwały plemiona należące do zachodniego odłamu Bałtów; rozwijała się na Warmii, Mazurach i Sambii; ludność zajmowała się uprawą ziemi, hodowlą, łowiectwem i rybactwem; obrządek pogrzebowy ciałopalny, szczątki składano w kurhanach zbud. z ziemi i kamieni".

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W Kairze można by mumie wykopać, a tu się chłopy marnują.
 • I natrafiono na trzy kopce... w tym jeden kopiec kreta.... to ten nieuszkodzony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  Norek ...(2022-05-30)
 • ..... W Nadleśnictwie Zaporowo natrafiono na trzy kopce..... Informację należy opublikować w naukowym czasopiśmie. Na mojej działce krety mają więcej kopców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  7
  gerherjh(2022-05-30)
 • no i durni komentatorzy natychmiast wyleźli ze swoich norek. Co to tkwi w tych baranach, że wszystko muszą na nie ???
 • Frustracja własnym życiem...
 • No bo znaleźli kopiec... w naszych czasach może to być kopiec z ziemniakami/ burakami itd. Nic tu nie pisze czy to było w tamtych czasach miejsce pochówku ? Czy oni tak sobie szli i tak dla zabawy kopce se usypywali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Norek ...(2022-05-30)
 • Takie komentarze są potwierdzeniem faktu, że Polacy nie tylko nie lubią historii, ale przede wszystkim jej nie znają. W efekcie specjaliści od rządzenia wykorzystują to i manipulują społeczeństwem właśnie wykorzystując ich nieznajomość historii. Przedstawia się im odpowiednio zinterpretowaną wersję dziejów tak aby jak najwięcej osób przekonać do swojej polityki. Zresztą tak narodził się nacjonalizm, faszyzym i inne negatywne zjawiska. Aha niektórzy zaliczą tu komunizm, ale to przegięcie, bo ten ustrój nigdy nie zaistniał, mieliśmy tylko różne formy rządów powołujące się na tą ideologię. I to właśnie też świadczy o tym jak niewiedza historyczna pozwala na zmanipulowanie tysięcy ludzi, stanowiących w efekcie zdyscyplinowany elektorat danej partii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  S.P.Q.R.(2022-05-31)
Reklama