
Pokazy historyczne, wystawy szeroko otwarte dla zwiedzających i suchary wojskowe, jako osobliwa pamiątka dołączana do biletu wstępu - w tym roku elbląska Noc Muzeów utrzymana była w klimacie militarnym. Nie zabrakło lubianej przez mieszkańców musztry paradnej, ani wozu bojowego, przy którym można było robić sobie zdjęcia. Zobacz więcej zdjęć.
- Jestem wielbicielem historii, w szczególności interesuje mnie pierwsza wojna światowa, druga wojna światowa oraz okres PRL-u, a także historia militariów - mówił młody pasjonat dziejów.
Warto nadmienić, że chłopiec jest uczniem szóstej klasy szkoły podstawowej, a swoją wiedzę o przeszłości pogłębia od trzech lat.
- Kolekcjonuję również militaria, najcenniejszy jest dla mnie PRL-owski mundur, wzór 68 – dodał Kacper.
Noc Muzeów, w tym roku utrzymana w konwencji militarnej, zaczęła się od występu Orkiestry Wojskowej. Ci, którzy w sobotę (20 maja) wybrali się do Muzeum Archeologiczno - Historycznego, mogli również zobaczyć inscenizację Międzyszkolnego Koła Historycznego, posłuchać wykładów tematycznych, zrobić sobie zdjęcie przy wozie bojowym 16 Batalionu Dowodzenia, sprawdzić symulatory Żandarmerii Wojskowej, obejrzeć obóz powstańców, przygotowany przez rekonstruktorów ze stowarzyszenia Denar. Na wystawach czekali aktorzy z elbląskiego Teatru im. Sewruka.
- To nasza kolejna Noc Muzeów, więc jesteśmy zaprawieni w boju. My od dawien dawna uczestniczymy w tej Europejskiej Nocy Muzeów, to nasze standardowe działanie w ramach obchodu Dnia Muzealnika. Ta Noc jest również przypomnieniem o pracy muzealników – mówił Piotr Adamczyk, kustosz ds. historii okresu PRL-u w MAH.
Sobotni wieczór był również okazją do tego, by zobaczyć to, czego Muzeum na co dzień nie pokazuje. W Bramie Targowej zaprezentowano m.in. kolekcję mundurów wojskowych, pochodzących z czasów międzywojennych i dalej, aż do Ludowego Wojska Polskiego.
- Mamy tu również mundur Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie plus różne odznaczenia – opowiadał Paweł Wlizło, asystent ds. numizmatyki i historii dawnej w MAH. - Ciekawą historię ma szabla rosyjska [na czas wystawy w Bramie Targowej ułożona w gablocie – red.], która była używana przez legiony formowane w zaborze rosyjskim. Można powiedzieć, że odzyskiwano nią niepodległość Polski.

Noc Muzeów to również nocne wydarzenia w Galerii El.
- W tym roku kontynuujemy tradycję performance'ów wizualno – dźwiękowych. Mamy również maping na ścianach Galerii El, dźwiękowy występ Danila Akimova – wyliczała Beata Branicka z Galerii El.
Jak dodała atutem tej Nocy są także oświetlone formy przestrzenne. W tym roku pojawiły się na nich realizacje wizualne i dźwiękowe. W ten sposób zaaranżowano formę Ewerdta Hilgemanna (szara, pogięta bryła) Janusza Kapusty (biało-czarny "blok"), Małgorzaty Więcek – Wnuk (jej forma stoi bardzo blisko pozostałości muru) i Jerzego Krechowicza (maszyna tortur).