UWAGA!

Teatr dla wszystkich

 
Elbląg, Teatr dla wszystkich
fot. nadesłana

Najmłodsi zakochają się w olbrzymie, starszych zaczarują bułgarskie pieśni, dorastający odnajdą siebie w emocjach zawartych w teatrze tańca. Trzy różne, ale i spójne sposoby patrzenia na teatr i trzy spotkania, w trakcie których będzie można zobaczyć spektakle „Wszystko i nic”, „Wszystko to, co kocham” i „Wszystko ze świata”.

Orneta – 26 lipca, Oleśno – 27 lipca i Elbląg - 28 lipca.
       W każdym z tych miejsc pracowały grupy warsztatowe, które w najbliższy weekend zaprezentują spektakle. W każdej miejscowości odbędą się trzy pokazy. Wstęp na wszystkie jest wolny.
       Grupa z Ornety - „Wszystko i nic”
       Coś z niczego, nic z wszystkiego, wszystko dla ludzi – kolorowo, bajecznie, dla małych i dużych odbiorców. Mieszkańcy Ornety mówią, że powiało wielkim światem. My niedowierzamy – jak udało się osiągnąć taki efekt w pięć dni? Cztery bajeczne etiudy, których różnorodność zachwyca. Gostek próbujący podbić serce pięknej dziewczyny, morskie opowieści, papierowy wielkolud z motylkami w brzuchu i oszałamiające wirujące kable. Takiego spektaklu Orneta od dawana nie widziała, a dzięki działaniom projektowym niebawem zobaczy więcej.
       Grupa z Elbląga - "Wszystko to, co kocham"
       Na czym nam zależy? Czego potrzebujemy, poszukujemy? Jak wpływ mają na życie ludzkie miłość i przywiązanie? Uwznioślają i czynią szczęśliwymi czy niszczą? Różne aspekty silnych uczuć eksploruje spektakl „Wszystko to, co kocham”.
       Pierwszym i najbardziej oczywistym skojarzeniem na słowo „miłość” są ludzie, na których nam zależy, ale co z innymi rodzajami silnych uczuć? Po głębszym zastanowieniu, uświadamiamy sobie, że kochamy drobne codzienne rytuały, czynności, niektóre książki, muzykę, zwierzęta i wiele innych. Uwielbiamy również rzeczy które nas niszczą, wpływają toksycznie…
       Grupa z Oleśna - "Wszystko ze świata"
       Spektakl opowiada o tym, jak Różnorodność może zbudować Jedność i jak Jedność wspiera Różnorodność, zarówno w sztuce jak i w życiu każdego człowieka, w jego codzienności.
       Młodzież miała okazję dostrzec, jak z wielu różnych dźwięków powstaje wspólny śpiew, jak wiele różnych kultur może pięknie brzmieć jednym językiem sztuki. Tam gdzie jest wola tworzenia, która bierze Wszystko ze Świata, tam pojawia się energia, która buduje fundamenty wspólnego działania.
       - Lubimy być razem, a do tego odkryliśmy, że kochamy razem śpiewać – mówili uczestnicy projektu. – Nasze śpiewanie to poszukiwanie. Zanurzaliśmy się w różne kultury, szukając naszego głosu, wspólnego śpiewania. Odkryliśmy, że dopiero, kiedy jesteśmy razem to nasze śpiewanie ma sens.
       Spektakle są różnorodne, a jednocześnie spójne. Wszystkie trzy po raz pierwszy zostały zaprezentowane w minioną sobotę w Szymonowie.
       - Zaskakujące i odkrywcze było zobaczyć swoje spektakle wzajemnie. Nie da się ich porównać. Każdy niesie ze sobą duży ładunek emocji – mówiła Edyta Machul, koordynator projektu „Pajęczyna”, w ramach którego odbywają się działania. - Po spektaklu w Szymonowie ludzie weszli na scenę i śpiewali z nami. Mamy nadzieję, że tak samo będzie w Ornecie, Oleśnie i Elblągu.
       Odbyły się już także pierwsze warsztaty prowadzone przez samych uczestników.
       - Warsztaty w Szymonowie, prowadzone przez młodzież, pomogły im usystematyzować uzyskaną wiedzę. Dostali informacje zwrotne od wszystkich uczestników, aby w przyszłości być lepiej przygotowanym do prowadzenia kolejnych zajęć – dodaje Edyta Machul.
       Ostatnia prezentacja spektakli odbędzie się w najbliższą niedzielę w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w holu głównym.
       - Spektakle mieliśmy zagrać w elbląskim Hospicjum, ale okazało się, że Hospicjum postanowiło przyjechać do Oleśna żeby odpocząć w wiejskich klimatach i wziąć udział w naszym teatralnym święcie, stąd zmiana miejsca odbywania się prezentacji - tłumaczy Edyta Machul.

 


       Trzy spektakle Pajęczyny:
       "Wszystko i nic", reż. Aneta Głuch - Klucznik,
       obsada uczestnicy projektu z Ornety;
       "Wszystko to, co kocham", reż. Anna Haracz,
       pieśń w spektaklu oprac. z Alicją Ruczko,
       obsada uczestnicy projektu z Elbląga;
       "Wszystko ze świata", reż. Tomasz Rodowicz i Elina Toneva,
       obsada uczestnicy projektu z Oleśna;
       Trasa spektakli:
       26 lipca Orneta
       Miejski Dom Kultury
       godz. 18.00 - 19.30
       27 lipca Oleśno
       Stodolarnia
       godz. 17.00 - 18.30
       28 lipca Elbląg
       CSE "Światowid"
       godz. 19.00 - 20.30
       Na wszystkie spektakle wstęp wolny. Więcej szczegółów na www.swiatowid.elblag.pl.
      

Projekt „Pajęczyna” realizowany jest przez Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Partnerzy projektu: Miejski Dom Kultury w Ornecie i Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - wieś z pomysłem" . 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama