UWAGA!

Teatr nasz widać ogromny

 Elbląg, Mała Scena po rozbudowie pomieści 200 osób
Mała Scena po rozbudowie pomieści 200 osób fot.. Anna Dembińska

Do końca czerwca ma potrwać rozbudowa i modernizacja Teatru im. Aleksandra Sewruka. Trwają właśnie prace wykończeniowe. Zobacz zdjęcia z placu budowy.

Umowa z wykonawcą – elbląską Przemysłówką 03 - została podpisana do połowy lutego, ale termin zakończenia prac został przedłużony aneksem do końca czerwca. Powodem były niespodziewane przeszkody, niezaznaczone wcześniej w projekcie, które w niektórych miejscach uniemożliwiały kontynuowanie prac, jak na przykład kable energetyczne od pobliskiej trafostacji, które trzeba było przepiąć w inne miejsce, a formalności zajęły kilka miesięcy.

- Można powiedzieć, że prace są na etapie wykończeniowym. Zostały nam trzy miesiące na wykończenie i miesiąc na odbiory – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka, który oprowadzał nas dzisiaj po modernizowanych pomieszczeniach z kierownikiem budowy panią Pauliną.

Elewacja teatru od strony ul. Teatralnej jest już gotowa. To tu będzie znajdować się wejście główne do instytucji. Widzowie będą wchodzić di gigantycznego holu, gdzie będzie znajdować się kasa teatru, foyer i teatralna galeria. Stamtąd schodami lub windą będą docierać do mieszczącej się na drugim piętrze rozbudowanej Małej Sceny, przy której jest osobne foyer. Po drodze będą mijać piętro m.in. z salą prób.

- Sala prób jest wielofunkcyjna. Ta ściana będzie cała w lustrach, co umożliwi próby choreograficzne. Tam mamy zaprojektowany ekran, na którym będziemy mogli przypominać sobie spektakle długo niegrane. Możemy prowadzić próby nowych spektakli. Szerokość tej sali jest taka jak szerokość „okna” dużej sceny, są też reflektory. Mamy też zaplanowaną rozwijaną podłogę baletową czarną, by światło nie odbijało się od podłogi – opowiada Mirosław Siedler.

Swoje nowe pomieszczenia będą mieli nie tylko aktorzy, ale także m.in. pracownicy administracji, krawcowe, zaopatrzenie i dyrekcja. Z nowej części teatru będzie można bezproblemowo przejść na dużą scenę, zostanie też zamontowana winda towarowa, którą będzie można transportować między piętrami np. elementy scenografii.

Największe wrażenie robi Mała Scena, która po rozbudowie jest dwa razy większa niż dotychczas, będzie miała widownię na 200 miejsc. Aktorzy pół żartem, pół serio zastanawiają się, czy nie zmienić jej nazwy na Kameralną.

- Przy widowni powyżej 150 osób zaczyna się rentowność realizacji spektaklu. A optymalne jest 200 miejsc. Widownia będzie szufladowa, możemy ją rozsunąć do końca. Przy suficie mamy dwie niezależne kratownice, jedną nad sceną, drugą nad widownią, które można opuszczać i ustawiać reflektory na nich według potrzeb – dodaje dyrektor Siedler.

Przypomnijmy, że rozbudowa Teatru im. Aleksandra Sewruka odbywa się z dofinansowaniem funduszy unijnych. Wartość inwestycji według projektu to 14,1 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 4,5 mln zł. Dyrekcja Teatru przewiduje, że dzięki realizacji tej inwestycji i zwiększeniu oferty kulturalnej liczba osób z niej korzystających zwiększy się o ok. 15 procent.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czekamy na Wiosnę Teatralną i oprócz przedstawień koncerty na Małej / Kameralnej Scenie pt. Jazz w Teatrze.
 • Czegoś tutaj nie rozumiem, rentowność rozpoczyna się od 150 osób wzwyż, a optymalna to 200... Znaczy się, że wpływy z 50 biletów robią stan kasy ''optymalny'' ?!?
 • Jazz w teatrze to pwinien być na dużej scenie. Jak pamiętny koncert T. Stańki z kwartetem. Chyba, że nie chodzi o zarabianie pieniędzy i zapraszanie 2 ligi wykonawców z kraju. A dopiero co w Kartuzach był Mike Stern. Czyli, że można.
 • Jaki ogromny teatr chyba komuś od, ,, lo.
 • Uważajcie na ten dźwig... - dźwig nie trzyma pionu przechyla się w stronę ściany nowego budynku teatru. Żeby jeszcze przed otwarciem nie było zamknięcia. Żeby czasem ten dźwig nie zagrał pierwszej roli na małej scenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Romeeeooo.(2023-03-01)
 • Czy tylko ja mam wrażenie, że teatr po remoncie bardziej przypomina budynek Państwowej Straży Pożarnej, a nie przybytek kultury? Te czerwone kolory, balkony z barierkami wprost wzięte z jakiegoś OSP.
 • To jest etap prac wykończeniowych?
 • Rozpocznijcie debatę na temat - " Kiedy w Elblągu pojawi się Teatr kreacyjny", który poruszy współczesnego widza. Teraz słychać tylko dywagacje o chorobach i prowadzonych remontach. Tak już od 4 lat kolebie się ten przybytek muz wszelakich....
 • @Romeeeooo Zluzuj majty, dzwig jest prawidłowo zmontowany zgodnie z DTR wersja tego dzwigu tak ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  stary dzwigowy(2023-03-01)
 • widzowie będą wchodzić NA hol - ciekawe jak...
 • Poproszę o tzw pętlę indukcyjną, aby osoby niedosłyszące nie były wykluczone z obcowania ze sztuką teatralną. Czy jest szansa? Please!!!
 • a ci cali aktorzy nie mogliby odegrac roli ekipy remontowej i przy okazji zrobic robote ? pytam siem ?
Reklama