UWAGA!

"VI Barykada 44" w tym roku kameralnie

 
Elbląg, "VI Barykada 44" w tym roku kameralnie
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W dniach 1 sierpnia - 2 października 2018 roku Międzyszkolne Koło Historyczne podejmie szereg działań upamiętniających Powstanie Warszawskie. Na terenie Starego Miasta w Elblągu będzie się dużo działo. Tym razem jednak kameralnie. Wielkiej inscenizacji, takiej, jak do tej pory, nie będzie. Za to szereg małych działań.

"Moją intencją jest, a to nie zmienia się od sześciu lat, by nadal nad "VI Barykadą 44" w Elblągu obowiązywało ponadczasowe hasło "Nigdy więcej wojny". Uważam, iż tylko i wyłącznie pod tym hasłem można dotrzeć z przekazem o Powstaniu Warszawskim do szerokiego spektrum młodych odbiorców, tu w Ojczyźnie oraz na świecie. Patronami "VI Barykady 44" są poeci doby okupacji i powstańcy warszawscy - Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy. Obaj należą do pokolenia, które zwykło się określać jako pokolenie stracone, pokolenie Kolumbów, na których wojna, okupacja i jej okrucieństwo odbiły się zbyt mocno, zbyt trwale i na całe życie. Powstania Warszawskiego nie przeżyli, wszelako ich wiersze mają wyjątkową moc, podkreślającą ogólne hasło wszystkich "Barykad 44" w Elblągu - Nigdy więcej wojny.
       Od czterech lat w ramach działań Międzyszkolnego Koła Historycznego realizuję film "Listy z powstania 44" i niejednokrotnie mieszkańcy Elbląga mogli zobaczyć młodzież, nauczycieli i dorosłych przebranych za warszawskich powstańców. Pobocznym efektem tej pracy, niemniej ważnym, jest literacki  "Tryptyk Powstańczy 44", który w częściach zostanie zaprezentowany dla publiczności w Internecie. Publikacja będzie miała miejsce w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 4 i 16 sierpnia w rocznicę śmierci Baczyńskiego i Gajcego. Co pewien czas w określonym miejscu na Starym Mieście członkowie oraz przyjaciele Międzyszkolnego Koła Historycznego będą czytali wiersze obu poetów, kameralnie przy świecach, w strojach z epoki i odpowiednio wykreowanej przestrzeni zgodnej z rzeczywistością Powstania Warszawskiego. We wrześniu przewidujemy koncert piosenek okupacyjnych i powstańczych oraz dla młodzieży szkół pracujących w ramach Międzyszkolnego Koła Historycznego, grę uliczną.
       "Tryptyk Powstańczy 44" pisałem niedawno, będąc pensjonariuszem oddziału neurologii Szpitala Wojewódzkiego. Widziałem tam cierpienie ludzi obcych i mi osobiście znanych, którzy swój wiek dziecięcy spędzili wśród niewyobrażalnej grozy wojny. To cierpienie, o którym sami mi opowiedzieli oraz to widziane współcześnie, w trudzie ich starości, stały się kanwą do narracji wiersza.
      
      
       Krzysztof Kamil Baczyński poległ na dziedzińcu pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 około godz. 16 zastrzelony przez strzelca wyborowego z gmachu Teatru Wielkiego, który znajdował się na wprost pałacu Blanka. Jako nieliczny z powstańców został uhonorowany oficjalnym pogrzebem, na który w ferworze walk w okresie późniejszym już nikogo nie było stać. Niespełna miesiąc później - 1 września zginęła jego żona Barbara Drapczyńska. W przeddzień powstania czyniono starania, by wyłączyć Baczyńskiego z walki na pierwszej linii walki - barykadach. Stanisław Pigoń - literaturoznawca - powiedział wtedy: "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami.". Śmierć Baczyńskiego w powstaniu jest spełnieniem losu, który sam dostrzegał we własnych wierszach. Stał się też bezpośrednim spadkobiercą tych poetów polskich, którzy jak Cyprian Godlewski udowodnili, że nie tylko piórem, ale i czynem świadczyć mogą o zbieżności intencji i praktyki.
       Winny jestem odpowiedzi na jedno pytanie. Dlaczego nie odbędzie się wielka inscenizacja? Przyczyna jest prozaiczna. Jako jedyny finansujący wszelkie działania pod nazwą "Barykada 44 Elbląg" , oświadczam, że w tej chwili nie stać mnie na to. Nie jest to jednak czas i miejsce, by o tym się szeroko rozwodzić. To, że ja - Piotr Imiołczyk - tworząc, realizując i finansując wszystkie własne projekty dotyczące działań wychowawczych i patriotycznych między innymi Powstania Warszawskiego, mogę nie mieć na to pieniędzy, jest chyba wytłumaczalne. Szczególnie jeśli zważy się na skalę tych projektów, ilość młodzieży i dorosłych oraz sprzętów w nie zaangażowanych. To, że instytucje życia publicznego nie są na nie skłonne przeznaczyć żadnych pieniędzy - nie obciąża mojego sumienia.
       "Tryptyk powstańczy 44" zostanie opublikowany na platformie YouTube 1, 4 i 16 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego. Zachęcam wszystkich do obejrzenia Tryptyku w całości, gdyż na jego powstanie zgromadziła się paroletnia praca wielu ludzi - członków Międzyszkolnego Koła Historycznego.
      
       Dwie kolejne części "Tryptyku powstańczego 44" pojawią się na platformie YouTube 4 i 16 sierpnia.
      
      
Piotr Imiołczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Polski rząd spotyka się z mordercami z rządu chiń w sprawach mon i MSWiA!!!!!
 • "Przebieracze ", nie zapomnijcie o inscenizacji " Bitwy pod Lenino " bo tam ginęli młodzi Polacy którym udało się wyrwać z z sowieckich gułagów iść do Polski aby ją wyzwolić. .. a nie jak żołnierze Andersa których Rząd w Londynie przerzucił na Zachód aby walczyli za Monte Casino ( bez sensu bo droga na Rzym stała otworem ), Bolonię itp. wciskająć im że idą walczyć o wolną Polskę. .. której po Jałcie już nie było !!! Amen !
 • Dziwne. Słyszałem, że na te inscenizacje to max kasy dawał Pan Grzegorz Wołoszczak. I gdyby nie on, to nic by nie było.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kibiczmiasta(2018-08-06)
Reklama