UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

VIII Jazzbląg Festiwal coraz bliżej

Elbląg, VIII Jazzbląg Festiwal coraz bliżej

Coroczne elbląskie święto jazzu czyli Jazzbląg Festiwal w roku 2019 po raz ósmy zachęcać będzie lokalnych i celowo odwiedzających Elbląg miłośników muzyki jazzowej do wspólnego przeżywania wyjątkowych koncertów. Dyrektor Artystyczny festiwalu Jerzy Małek kolejny raz zadbał o ciekawy repertuar i stylistyczny przekrój tego, co w polskim jazzie obecnie ważne i zauważalne. Wśród artystów dominuje młoda krew, świeże spojrzenie i poszukiwania, ale wielbiciele tradycji też powinni być zadowoleni.

Program festiwalu przedstawia się następująco:
       12 lipca 2019 godz. 18:00
       Staroniewicz North Park feat. Erik Johannessen (NOR)
       Bernard Maseli Soundscape
       Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet
      
       13 lipca 2019 godz. 18:00
       Marcin Gawdzis Quartet
       Kuba Więcek Trio
       MAP feat. Krzesimir Dębski
      
       Po zakończonych koncertach, około godz. 22:00, w Klubie Krypta (podziemia CS Galerii EL) odbywać się będą tradycyjnie towarzyszące festiwalowi Jam Sessions.
       Bilety na koncerty dostępne są w kasie CS Galeria EL oraz on-line w cenie:
      
       Bilet 1 dzień – 60 zł przedsprzedaż do (11 lipca), 70 zł sprzedaż w dniu koncertu
       Karnet (oba dni festiwalowe) – 100 zł przedsprzedaż (do 30 czerwca), 110 zł sprzedaż
       Wstęp na Jam Sessions bezpłatne
      
       Miejsce:
       Centrum Sztuki Galeria EL / Klub Krypta
       ul. Kuśnierska 6 82-300 Elbląg
       Zapraszamy słonecznie!
      
       Staroniewicz North Park

       Wojciech Staroniewicz znany polskiej publiczności od ponad 25 lat, saksofonista, kompozytor i znakomity sideman, zaskakujący wciąż nowymi autorskimi projektami muzycznymi o szerokim spektrum stylistycznym, zarejestrowanymi na ośmiu autorskich albumach. Tym razem do współpracy w projekcie North Park zaprosił Erika Jahannessena, Dominika Bukowskiego, Pawła Urowskiego i Przemysława Jarosza.
       Pod względem stylistycznym jest to pewnego rodzaju kontynuacja muzyki zawartej na wcześniejszym albumie Staroniewicza p.t. „Alternations”, nagranym z udziałem między innymi Leszka Możdżera i Sławka Jaskułke. „North Park” zawiera jednak większą dozę zadumy, czy melancholii. A może to właśnie nastrój Sopotu poza sezonem? Delikatne brzmienie wibrafonu Dominika Bukowskiego i sonorystyczne akcje Erika Johannessena wzmacniają to wrażenie. Jednak myliłby się ktoś sądząc, że „North Park” to w całości muzyka nastrojowo-balladowa. Staroniewicz, tak jak na poprzednich autorskich albumach, serwuje słuchaczowi solidną porcję rasowego, energetycznego jazzu, operując cała gamą nieraz zupełnie skrajnych środków wyrazu. Wysoką jakość nagrania zapewniło, jakby wyizolowane z rzeczywistości, położone w górach studio Monochrom. Tylko tam, jak twierdzi Staroniewicz, możliwe było oderwanie się od szumu informacyjnego, od codzienności i całkowite skupienie na jednym - na muzyce.
      
       Wojciech Staroniewicz – saksofon
       Erik Jahannessen (NOR) – puzon
       Dominik Bukowski – wibrafon
       Paweł Urowski – kontrabas
       Przemysaw Jarosz - perkusja
      
       Bernard Maseli Soundscape

       Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Bernard Maseli od roku 1985, kiedy zaczął swoją muzyczną przygodę z grupą Walk Away, grał i nagrywał ze śmietanką światowego jazzu, nie wyłączając dzielenia sceny z największymi jak Miles Davis. Niestrudzony popularyzator jazzu, autor i współautor ponad 100 płyt i współtwórca wielu muzycznych projektów.
       „Soundscape” to najnowszy projekt naszego najlepszego wibrafonisty elektrycznego. Tworzą go kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański (współpracownik m.in. takich muzyków jak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem) oraz perkusista Paweł Dobrowolski (m.in. Anna Maria Jopek, Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona) . Po niezwykłym sukcesie projektów The Globetrotters, Maseli on the Road oraz Mabaso, Bernard tym razem podejmuje próbę syntezy swoich dokonań na polu współczesnego fusion, zabierając publiczność w świat elektrycznego jazzu, zawierającego elementy otwartej muzyki improwizowanej opartej na podstawach rytmicznych muzyki funky.
       Bernard Maseli – wibrafon
       Michał Barański – bass
       Paweł Dobrowolski - perkusja
      
       Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet

       Grzegorz Nagórski - świetny puzonista jazzowy, kompozytor i euphonista. Aktywny profesjonalnie od roku 1982, kiedy zadebiutował w zespole Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Przez lata koncertował na całym świecie m.in. z takimi tuzami jak Ira Sullivan, Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandoval.
       Swój zespół Grzegorz Nagórski Quartet założył w 2006 roku. W styczniu 2008 roku wydał swój pierwszy album jako lider - "DEDICATION", nagrany w akustycznym kwartecie z Łukaszem Żytą, Pawłem Tomaszewskim i Andrzejem Święsem. W 2009 otrzymał trzy nominacje do nagrody Fryderyka 2009, a w kwietniu 2009 roku otrzymał statuetkę za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W maju 2012 roku jego następny album –„OVER AND OVER” (nagrany w tym samym składzie) także otrzymał trzy nominacje do nagrody FRYDERYKA 2012. W 2013 roku poszerzył spektrum brzmienia
       o kolejny instrument - euphonium, na którym równocześnie z puzonem koncertuje i nagrywa. Grzegorz Nagórski wziął udział w nagraniu około 50 albumów.
       Jego najnowsza płyta – „THE OPTIMIST” nagrana z Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet – została wydana w sierpniu 2017 roku, nakładem wytwórni SOLITON.
       Grzegorz Nagórski – euphonium
       Piotr Wyleżoł – fortepian
       Michał Barański – bass
       Paweł Dobrowolski – perkusja
      
       Marcin Gawdzis Quartet

       Gawdzis od lat stawiany jest w pierwszym szeregu polskich wirtuozów trąbki. Niezmiennie chętnie angażowany do współpracy przez wszystkich artystów, którym zależy na połączeniu wyjątkowej wirtuozerii i nieszablonowej wyobraźni muzycznej. Muzyk, kompozytor, aranżer i wzięty nauczyciel akademicki. Swoje ostatnie fascynacje przełożył na najnowszy album zatytułowany „Mind Recovery” i nagrany z wieloletnimi przyjaciółmi: Cezarym Paciorkiem, Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim.
       Kilka słów od autora: „Oddaję w Państwa ręce album szczególnie mi bliski. Jest on adresowany do wszystkich, ale przede wszystkim polecany tym, których przytłacza tempo naszego życia. Ma za zadanie wyciszyć i zneutralizować emocje, które codziennie każą nam pospiesznie przemykać przez kolejne obowiązki i nie pozwalają zatrzymać się choć na chwilę i dostrzec rzeczy naprawdę istotne. Chciałbym przede wszystkim, aby mogli Państwo trochę zwolnić i po prostu oddać się muzyce, którą z wielką radością udało mi się wraz z kolegami stworzyć. Celowym zamysłem było także umieszczenie dwóch kompozycji nagranych w stroju pitagorejskim, co miało jeszcze bardziej spotęgować wrażenie powrotu do naturalnej harmonii życia. Płytę dedykuję mojej rodzinie.”
       Marcin Gawdzis – trąbka
       Cezary Paciorek – piano
       Piotr Lemańczyk – kontrabas
       Adam Czerwiński - perkusja
      
       Kuba Więcek Trio
       Kuba Więcek – saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in. Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany „Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii „Polish Jazz” od 28 lat.
       Dwa lata po premierze nagradzanego debiutu muzycy nagrywają kolejny album, który jest poszerzeniem wcześniejszych eksploracji dokonywanych na tle brzmieniowym, formy czy nawet znaczenia muzyki.
       „Już w trakcie pierwszej trasy promującej nasz debiutancki album wiedziałem, że nadszedł czas na zmiany. Poprzez wszystkie podróże, grając koncerty z Michałem i Łukaszem poznałem ich nieco lepiej co pomogło mi napisać utwory specjalnie pod ten konkretny zespół. Bardzo lubię wyciągać nas na głęboką wodę, wyprowadzać z pola komfortu, próbować pomysłów danej chwili. Chcę, aby każda kompozycja, która napiszę miała w sobie coś wyjątkowego co może ją odróżnić od pozostałych. Dużo czasu spędzam w podróży, poznaję nowych ludzi, słucham nowej muzyki - to inspiruje.” - Kuba Więcek
       Kuba Więcek – saksofon
       Michał Barański – kontrabas
       Łukasz Żyta - perkusja
      
      
       MAP feat. Krzesimir Dębski
       Trio MAP to projekt muzyczny znanych i cenionych instrumentalistów. Adam Czerwiński od lat fascynuje doskonałymi umiejętnościami gry na zestawie perkusyjnym, co miał możliwość wielokrotnie potwierdzać przez lata towarzysząc w zespole Jarosławowi Śmietanie. Piotr Lemańczyk, wybitny kontrabasista z Kartuz, od lat szefujący tamtejszemu festiwalowi Jazz Bass Days. Swoje muzyczne umiejętności prezentował grając z wybitnymi postaciami jazzu światowego, podróżując po małych klubach i wielkich salach koncertowych na całym świecie. Całości harmonicznie dopełnia Marcin Wądołowski. Mistrz gitary, autor i współautor wielu płyt, współtwórca wielu kapitalnych składów. Również związany z Kartuzami, wykładowca w tutejszej szkole muzycznej. Razem postanowili połączyć siły, by zaproponować nową muzyczną odsłonę.
       Do projektu nazwanego „Grooveoberek” zaprosili przyjaciela, wybitnego skrzypka, światowej klasy kompozytora, artystę którego nie można przecenić na żadnym polu - Krzesimira Dębskiego.
       Nagrana wspólnie płyta to wynik poszukiwań muzycznych każdego z członków zespołu. Każdy też przyniósł na sesję swoje własne kompozycje. Materiał jest szalenie różnorodny. Od cytatów z melodii ludowych poprzez piękną interpretację Godzinek, klasyczny jazz, rock&roll, kończąc na jazzowej wersji hitu Krzesimira, „Ranczo”.
       Krzesimir Dębski – skrzypce
       Adam Czerwiński – perkusja
       Piotr Lemańczyk – kontrabas
       Marcin Wądołowski - gitara
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Wojciech Minkiewicz, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama