UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W tym roku mniej kultury

 
Elbląg, EOK i inne miejskie instytucje kulturalne mają zapewnione finansowanie
EOK i inne miejskie instytucje kulturalne mają zapewnione finansowanie (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Ratusz odwołał konkursy przeznaczone na wsparcie inicjatyw kulturalnych w 2020 r. w naszym mieście. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa i braku informacji, czy jakakolwiek inicjatywa mogłaby się odbyć i ewentualnie kiedy.

Władze miasta zdecydowały się odwołać miejskie konkursy związane ze wsparciem działań kulturalnych. Ratusz zdecydował odwołać następujące konkursy: „Wspieranie przedsięwzięć wzbogacających ofertę kulturalną miasta w 2020 r.” (50 tys. zł), „Wykonywanie zadań publicznych w zakresie wzbogacania letniej oferty kulturalnej miasta w 2020 r.” (90 tys. zł), „Wspieranie działań wzbogacających miejskie obchody świąt patriotycznych i państwowych w 2020 r.” (10 tys. zł), „Popularyzacja krajoznawstwa oraz wspieranie różnorodnych form turystyki aktywnej” (40 tys. zł) oraz „Wykonanie zadań publicznych w zakresie wspierania inicjatyw na rzecz kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego w 2020 r.” (90 tys. zł). Razem: 280 tys. zł.

- Konkursy zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Większość wydarzeń związanych z realizacją inicjatyw konkursowych wiąże się ze spotkaniami z innymi ludźmi. Wytyczne w zakresie ograniczania pandemii zalecają minimalizację spotkań oraz zachowanie tzw. „dystansu społecznego” - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza. - Czy konkursy będą ogłoszone później? Trudno powiedzieć, będziemy brać pod uwagę sytuację epidemiologiczną.

Pandemia koronawirusa poważnie zmodyfikowała plany potencjalnych beneficjentów konkursów. Nie wiadomo czy i kiedy odbędą się eventy, o dofinansowanie których można było się ubiegać w odwołanych konkursach. Przyczyna ta sama: brak jakichkolwiek informacji i perspektyw na temat rozwoju epidemii w Polsce.

- Nie otrzymaliśmy żadnych dotacji zarówno z Urzędu Miejskiego w Elblągu, elbląskiego starostwa powiatowego i Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, a to oznacza, że nie możemy prowadzić naszych sztandarowych imprez: złazów, wycieczek. Wszystko jest odwołane z powodu koronawirusa. Brakuje informacji, żeby można było zaplanować najbliższą przyszłość – mówi Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego oddziału PTTK.

Pod znakiem zapytania stoi organizacja innych wydarzeń kulturalnych w Elblągu. „Na szczęście” dla artystów zostały już przyznane stypendia i nagrody kulturalne.

Miejskie instytucje kultury (Biblioteka Elbląska, Galeria EL, Muzeum Archeologiczno – Historyczne i Elbląska Orkiestra Kameralna) mają zapewnione finansowanie, chociaż z oczywistych względów swojej statutowej działalności nie prowadzą. Wg zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego najszybciej możemy spodziewać się „odmrożenia” działalności biblioteki. Kiedy to nastąpi? Dokładna data jeszcze nie jest znana, nie ulega jednak wątpliwości, że nawet po uruchomieniu biblioteki, korzystanie z niej będzie utrudnione i odbywać się będzie pod pewnymi rygorami sanitarnymi.

Wkrótce ma zapaść decyzja co do organizacji Dni Elbląga oraz Dni Chleba. Poinformujemy o nich bezzwłocznie.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama