UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca: obchody Święta Niepodległości i koncertowy czwartek!

2015-11-09
Aktualizowany 2015-11-09 12:00
 

Od kultury przez duże K po popkulturę: konferencje i festiwale, wernisaże i wystawy, koncerty i spektakle, imprezy oraz festyny - w poniedziałki specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe nadchodzącego tygodnia w Elblągu i okolicy.

Dziś (poniedziałek, 9 listopada) o godz. 17 w ramach projektu "Elbląg Okiem Młodych" odbędzie się w Mjazzdze spotkanie na zasadach kawiarenki obywatelskie. Tematem spotkania jest "Jak rozkochać się w Elblągu?". Wstęp wolny.
       Wieczorem w dwóch miejscach odbędą się zaduszki jazzowe. O godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury wystąpią Jazz Band Fila oraz Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers. Wstęp wolny. Natomiast w Krypcie jazzmani zagrają o godz. 20. Za wstęp zapłacicie 5 zł.
      
       We wtorek 10 listopada o godz. 17 Filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Słonecznej zaprasza do Galerii „U Bibliotekarek” na wernisaż wystawy „W cieniu matematyki” Haliny Różewicz-Książkiewicz.  Pół godziny później w Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada organizowane jest drugie spotkanie „Szpitalnych mam”. Na oba wydarzenia wstęp wolny.
      
       W środę (11 listopada) Święto Niepodległości. W Próchniku uroczyste obchody, połączone z poświęceniem pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców, odbędą się w tutejszym kościele we wtorek, 10 listopada o godz. 17.
       Środowe świętowanie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości elblążanie rozpoczną w biegu - o godz. 11.11 na trasę Biegu Niepodległości o długości 11110 metrów wyrusza ponad 300 osób! Świętować będzie też można przy szachownicy - o godz. 10 w Ratuszu Staromiejskim ruszą zapisy do VIII Elbląskiego Turnieju Szachowego.
       Główne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 13 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. Świętego Mikołaja. Po mszy na ul. Stary Rynek odbędzie się etiuda z udziałem postaci historycznych: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Następnie rozpocznie się Marsz Niepodległości na plac Kazimierza Jagiellończyka. Organizatorzy zapraszają szczególnie dzieci i młodzież, do wspólnego niesienia 50-metrowej flagi. Marszowi oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa. Szczegółowy program znajdziecie w tym artykule.

 

Pamiętajcie, że środę nie zrobicie zakupów a Bieg i Marsz Niepodległości spowodują  utrudnienia w ruchu i  tymczasowe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
       Na Uroczyste Obchody Święta Odzyskania Niepodległości zapraszają też mieszkańcy sołectwa Fiszewo. Uroczystość rozpocznie się częścią patriotyczną przy Pomniku Powstańców Listopadowych w Fiszewie. Po złożeniu kwiatów w marszu z pochodniami w ruinach kościoła odbędzie się część artystyczna. Początek uroczystości o godz. 15.
       W Rychlikach natomiast, podobnie jak w Elblągu organizowany jest Bieg Niepodległości.
      
       W czwartek, 12 listopada o godz. 19 koncertmistrzyni Elbląskiej Orkiestry Kameralnej będzie solistką koncertu, podczas którego usłyszymy utwory m.in.: H. Wieniawskiego, J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena i K. Szymanowskiego. Artystce towarzyszyć będzie pianistka Bogna Czerwińska-Szymula. Wejściówki po 10 zł.
       O tej samej porze z materiałem z najnowszej płyty wystąpi w Pubie Sąsiedzi Ornette - charyzmatyczny basista legendy polskiej muzyki Oddziału Zamkniętego.
       Godzinę później w Mjazzdze zagra ze swoim zespołem artysta, którego nie trzeba raczej elbląskim melomanom bliżej przedstawiać - wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów - Tomasz Steńczyk. Bilety w cenie 20 zł przed i 25 zł w dniu koncertu.
      
       W piątek, 13 listopada o godz., 14 w auli PWSZ przy al. Grunwaldzkiej 137 odbędzie się wykład otwarty biegłego sądowego prof. Bronisława Młodziejowskiego pt. „Kryminalistyczna rekonstrukcja zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy'ego”. Wstęp wolny.
       Natomiast o godz. 18 Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Warszawskiej 51 w Elblągu zaprasza na koncert Pamiętasz, była jesień... Zespół DeJ przeniesie nas w przedwojenny nastrój kawiarń i kabaretów z muzyką Jerzego Petersburskiego. Wstęp również wolny.
       W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w listopadzie i grudniu w Bibliotece Elbląskiej odbywać się będą projekcje filmów. W piątek, 13 listopada o godz. 18 obejrzycie fabularny film "W ciszy" i dokument "Żyd na szczęście". Pokazy są bezpłatne.
       W piątkowy wieczór w Mjazzdze koncertuje Chemia, a przed nią na scenie pojawi się The Freuders. Bilety w cenie 30 zł przed i 35 zł w dniu koncertu.
       Z kolei Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w piątek i sobotę (13-14 listopada). W murach Galerii w piątek o godz. 17 „Podwieczorek przy kawie” łącznie z koncertem Lili Liliany a w sobotę o godz. 21 „Bałkańska Potupaja” przy dźwiękach Warsaw Balkan Madness. To propozycja zarówno dla tych, którzy wolą dziką zabawę jak i intelektualne rozrywki.
      
       W sobotę, 14 listopada Centrum Tańca Promyk zachęca do wzięcia udziału w zajęciach dla dzieci i rodziców – o godz. 16 Mamo, tato zatańcz ze mną! oraz w godz. 17-20 na Maraton Taneczny. Wstęp wolny.
      
       W weekend, 14 i 15 listopada w Elblągu w hali CSB rozegrany zostanie Finał Mistrzostw Polski w Siatkówce na Siedząco. W rozgrywkach uczestniczyć będzie 9 drużyn. IKS „Atak” Elbląg będzie bronił tytułu Mistrza Polski. Wstęp wolny.
      
       Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama