UWAGA!

Wieczór pod znakiem solistów

 
Elbląg, Wieczór pod znakiem solistów
fot. Marcin Mongiałło

Od Mozarta do Mozarta – tak można podsumować pierwszy tegoroczny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W repertuarze znalazło się jednak miejsce i dla polskich mistrzów partytury. Zobacz zdjęcia.

Kameraliści, pod batutą maestro Marka Mosia rozpoczęli występ dźwiękami mozartowskiego Adagio i fuga c-moll KV 546. Tym samym z instrumentów popłynęło dzieło, które powstało w okresie największej „erupcji twórczej” austriackiego kompozytora. Równolegle z Adagio… Mozart skomponował bowiem, w ciągu 10 dni, trzy inne utwory. Kolejną kompozycją muzycy przypomnieli postać Mieczysława Weinberga – artysty, na którego twórczość ogromny wpływ wywarła historia. W Fantazji na wiolonczelę i orkiestrę op. 52 nie zabrakło odniesień do okrucieństwa II wojny światowej, ale i wiary w dobro tkwiące w człowieku. Popis gry na wiolonczeli zademonstrował zaś wirtuoz tego instrumentu, laureat 6. Konkursu im. Witolda Lutosławskiego, Marcin Zdunik. Pierwsza część zwieńczyła Orawa Wojciecha Kilara.
       Po przerwie salę koncertową ZPSM wypełniła Sinfonia Concertante KV 364 Mozarta. Dzięki temu melomani mogli poznać Symfonię Koncertującą, arcydzieło w dziedzinie koncertu skrzypcowego. Od 240 lat Symfonia, jak stwierdził prowadzący Jarosław Praszczałek, inspiruje kolejne pokolenia kompozytorów i stanowi wyzwanie dla muzyków smyczkowych. Kompozycja w pełni ukazała wirtuozowskie umiejętności duetu solistów – do Marcina Zdunika dołączyła Karolina Nowotczyńska. Wiolonczelowo-skrzypcowy dialog spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, co skutkowało bisem. Orkiestra pożegnała się z melomanami Oberkiem na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego.
       Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia Tutti.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
       Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
      
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
       Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
      

       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama