UWAGA!

Wiele nas łączy

Elbląg, Wystawa rosyjskiego malarstwa czynna będzie do 20 października
Wystawa rosyjskiego malarstwa czynna będzie do 20 października

W miniony weekend w Światowidzie gościła kultura rosyjska. W piątek (26 września) w Galerii Nobilis odbył się wernisaż wystawy malarstwa pn. „Metamorfoza czasu". Natomiast w sobotę (27 września) mała sala kinowa stała się miejscem dyskusji na temat literatury rosyjskiej.

Wystawa była jedną z atrakcji obchodów Dni Obwodu Kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć malarstwo oraz grafikę Sarkiza Gogorjana, Nikołaja Dżugana, Tatiany Łoszkariewoj, Nadieżdy Matwjewoj, Ewgenija
     Pjeczerskogo, Borysa Bułhakowa oraz Lwa Szerstjanogo. Prace zostały udostępnione przez Kaliningradzkie Muzeum.
     Natomiast w sobotę sala kameralna kina Światowid stała się miejscem dyskusji na temat przygranicznej współpracy pomiędzy bibliotekami, jak również form organizacji pracy edukacyjnej z czytelnikami.
     - Podczas spotkania omówiona została rola i miejsce inteligencji literackiej w polskim i rosyjskim społeczeństwie - mówi Dominika Śmiech organizatorka spotkania. - Literaci zaprezentowali elbląskiej publiczności swoje utwory. Ponadto strona rosyjska przedstawiła projekt wydawniczy Rządu Obwodu Kaliningradzkiego.
     W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Obwodowej Uniwersyteckiej Biblioteki Naukowej Niana Ruzowa, zastępca dyrektora Obwodowej Uniwersyteckiej Biblioteki Naukowej Irina Kołtowa, konsultant Ministerstwa Kultury Obwodu Nina Pieretjaka, a także literaci: Oleg Głuzkin i Igor Bałow oraz dziennikarka Natalia Gorbaczowa.
     - Literatura to jeden ze sposobów łączenia ludzi i w szczególności odczułem to przy współpracy z polskim stowarzyszeniem „Borussia” - mówił Oleg Głuszkin rosyjski literat. - Warmię i Mazury oraz obwód kaliningradzki wiele łączy, to są zmiany kulturalne, jakieś wspólne prądy historyczne. Także nasza literatura jest związana z literaturą polską, ponieważ na Uniwersytecie Albertyna uczył się Jan Kochanowski.
     Wystawę malarstwa rosyjskiego można oglądać w Światowidzie do 20 października.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama