UWAGA!

Wirtualnie po Kanale Elbląskim

 
Elbląg, Wirtualnie po Kanale Elbląskim

Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany. Już w przyszłym roku w podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie, a w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku.

Regularne rejsy pasażerskie po Kanale Elbląskim odbywają się już od 1927 roku. Walory historyczne i zabytkowe Kanału Elbląskiego zostały dostrzeżone w 1978 r. kiedy to jego fragment wpisany został do Krajowego Rejestru Zabytków. W 2011 r. fragment Kanału Elbląskiego został uznany za pomnik historii. Od 2014 r. prowadzone są starania o wpisanie 5 zespołów zabytkowych pochylni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
       - Projekt „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego” ma na celu digitalizację fragmentów zabytku techniki, jakim jest Kanał Elbląski – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu. - Istotną częścią tego przedsięwzięcia jest digitalizacja 3D elementów składowych 5 zespołów pochylni, którą wykonają specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji oraz udokumentowanie zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru.
       Wykonane na podstawie materiału ze skaningu 3D, cyfrowe modele zespołów pochylni, a także wirtualny spacer ze szlaku żeglownego dostępne będą wraz z popularno-naukowymi ich opisami, również w języku angielskim, na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji – www.cyfrowewm.pl.
       Projekt zakłada opracowanie oraz szerokie i różnorodne w formie udostępnienie w wirtualnej przestrzeni, pozyskanych w czasie digitalizacji zasobów. Wykonana zostanie m.in. aplikacja VR, symulująca działanie maszynowni jednej z pochylni Kanału Elbląskiego. Popularyzacji efektów tych działań oraz edukacji kadry nauczycielskiej w dziedzinie wykorzystania zasobów cyfrowych służyć będą specjalnie zrealizowane warsztaty, które odbędą się jesienią 2019 r.
       - Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wyzwanie dla całego naszego zespołu, ale i źródło satysfakcji, że przyczyniamy się do zachowania zabytku w wersji cyfrowej oraz promocji i upowszechniania wiedzy o nim – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.
       Realizacja projektu potrwa do końca 2019 roku.
       Projekt "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszyscy nielubia Niemców. Ale 80% jeżdzi ich samochodami i ponad 60% Elblążan pracuje w firmach produkujących dla Niemców. A do tego kanał Elbląski tez dzięki Niemcom. Nasi Polacy nigdy nic nie potrafiliby takiego stworzyć, wszystko co pozostało i naczym zarabia Elblag jest po Niemcach. Nie nadają sie do takich przedsięwzięc żaden Polak
 • ola284 łyknij trochę historii i pisz za siebie
 • @olo285 - własnie łyknij jeszcze za czasów krzyzackich elblag stał po stronie Krzyzaków w bitwie. Zmien pogląd jesli poczytasz a n ie posłuchasz stgarszych ludzi, oni nawet do tej pory twierdzą ze za katyn stoją niemcy a nie ruscy
 • @ola284 - A tu masz wycinek z histroii a nie wycinka pisu: Elbląg założyli w 1237 roku Krzyżacy. Choć pełna nazwa tego zakonu rycerskiego podkreśla jego niemieckość, brzmi bowiem: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, to
 • Do:ola284. Elbląg był miastem zamieszkałym przez wiele narodów nie tylko Niemców. Przypominam, że Katedra Św Mikołaja pozostała katolicka i odprawiano tam msze po polsku, mieszkali tu też Anglicy, Holendrzy, Szwajcarzy, Żydzi dużo Polaków i potomkowie Prusów. Miasto to dorobek ich wszystkich, wystarczy poczytać dawne gazety i kroniki z Elbląga, żeby zobaczyć, że wielu tutejszych oficjeli i przedsiębiorców miało polsko brzmiące nazwiska. To w Elblągu powstał przeciwko Krzyżakom Związek Pruski. To Elblążanie wypędzili Krzyżaków z miasta i zburzyli zamek. Brali udział w wyborze Króla Polskiego. Legenda o Piekarczyku, który zapobiegł zdobyciu miasta przez Krzyżaków też nie wzięła się z nieba. To w Elblągu powstał pierwszy okręt Polskiej Marynarki Wojennej i to floty Elbląga i Gdańska pokonały Krzyżaków w bitwie na Zalewie Wiślanym. Dzialali tutaj też członkowie Związku Jaszczurczego.
 • Wszyscy??? To skąd Ci co wyprawiali ur. Hitlera?? Mój szwagier jeździ do pracy do Niemiec i sobie chwali ich ?, grono ludzi starszych już przebaczyli Niemcą i niechcą wracać do krzywd wojny. Nie wiem o "jakich wszystkich" piszesz. To, że władza nie przepada za Niemcami i w TV naradowej puszcza propagandę przeciwko Angeli, nie znaczy, że obywatele to "łykają", oczuwiście są obatele którzy ślepo wierzą władzy i są obywatele którzy nie lubią nic i są przeciwko wszystkiemu, ale są też tacy którzy są przeciwko Polaką a wychwalają Niemców.
 • Ciekawski weź łyknij trochę polskiej ortografii, bo żal to czytać.
 • Ola Elbląg był miastem po części polskim, po części niemieckim, a w sumie wielonarodowym. Nie można tak genrralizowac, ale składam to na poczet twojego młodego wieku.
 • ola 000 pieprzy jak po prochach. Krzyżacy nie założyli żadnego Elbląga. Podbili osadę, jaka tu istniała i była założona przez Prusów. Metody jakie zastosowali znacie z II wojny światowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  perun2(2018-12-24)
 • @ola284 - Masz dużo racji. Nie przejmuj się wpisami ludzi którym wydaje się że coś wiedzą. Zgłębiaj wiedzę na interesując Ciebie tematy. Tylko raz w życiu udało się Polakom wnieść coś do osiągnięć światowych. .. Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, gdy przez przypadek natrafił na ropę naftową. .. Polska przed wojną legitymowała się takim samym analfabetyzmem jak w tym samym czasie w b. ZSRR. To spuścizna po pańszczyźnie i wielowiekowym zaniedbaniu po klęsce jaką ponieśliśmy podczas Potopu Szwedzkiego i ponosimy praktycznie do dzisiaj. Są to straty nie do odrobienia. Świat poszedł dalej, Chiny dzięki mądremu rządowi, mimo że komunistyczny, zajmują I miejsce. Dzięki przesiedleniu nas ze Wschodu na Zachód zobaczyliśmy jak wyglądają miasta z cegły, fabryki, stocznie i rolnictwo. Następnie wyedukaowano Polaków. A dzisiaj lekce religii sa ważniejsze od nauk ścisłych, a premier chce produkować samochody na wodę, albo wodór. .. może na fasolę ? Trzymaj się. Amen.
Reklama