UWAGA!

Wkrótce kolejny tom Studiów nad Truso (Truso: Śladami wikingów, odc. 39)

 Elbląg, Wystawa Truso. Legenda Bałtyku w MAH.
Wystawa Truso. Legenda Bałtyku w MAH. Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Czwarty tom Studiów nad Truso poświęcony będzie wytwórczości metaloplastycznej i prezentować będzie wyniki specjalistycznych badań artefaktów z metali kolorowych i szlachetnych pozyskanych w sezonach badawczych 1984-1991 oraz 2000-2008. Autorami są dwaj wybitni specjaliści w tej dziedzinie badań archeologicznych – Jarosław Strobin i Karol Żołędziowski. Redaktorem naukowym jest Marek F. Jagodziński, odkrywca wikińskiej osady.

Rzemiosło pod lupą badaczy

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu uzyskało w tym roku środki finansowe od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na wydanie IV tomu Studiów nad Truso. Będzie to już 7 wolumin w tej serii, w całości poświęconej publikacji wyników badań osady w Janowie Pomorskim, identyfikowanej z historycznym Truso.

- W publikacji przedstawione zostaną szczegółowe opracowania artefaktów z metali kolorowych i szlachetnych oraz surowca, m.in. sztabek ze stopów miedzi, cyny, ołowiu i srebra, które stanowiły podstawowy materiał do lokalnej produkcji metaloplastycznej - podkreśla Marek Jagodziński. Omówione będą zwłaszcza kwestie dotyczące mosiądzów (surowiec pochodzący z Zachodu Europy), brązów cynowych (pochodzenie wschodnie) i stopów lokalnych, mieszanych (mosiądze i brązy wieloskładnikowe z zauważalnym dodatkiem ołowiu). Przedstawione będą ponadto stosowane w Truso techniki zdobnicze, jak złocenie, srebrzenie i cynowanie, które zidentyfikowano na obiektach ze stopów miedzi. Osobna grupa artefaktów, które zostaną poddane analizie, a następnie opublikowane, to tygle z widocznymi śladami topienia metali, formy odlewnicze, a także półwytwory, odpady produkcyjne i narzędzia.

 

Promocja nauki i regionu

- Publikacja wyników opracowań tej kategorii działalności rzemieślniczej w Truso, wychodzi naprzeciw wciąż rosnącemu zainteresowaniu problematyką miejsc centralnych okresu wikińskiego w Europie. Pokazując fenomen powstawania tego typu założeń, a także rolę, jaką odegrały te ośrodki w rozwoju społeczno-gospodarczym wczesnośredniowiecznych społeczności, publikacja umożliwi pokazanie ważnego aspektu ich aktywności, rzemiosła, w tym przypadku metaloplastyki. Ten obszar działalności jest niezwykle ważny dla badań nad zaszeregowaniem kulturowo-etnicznym artefaktów i odkrytych w Janowie Pomorskim reliktów warsztatów złotniczych. Publikacja ta przyczyni się niewątpliwie do nowego spojrzenia na historię Europy Środkowej okresu wikińskiego. Przybliży też wyjaśnienie kwestii obecności skandynawskiej w rejonie ujścia Wisły, pokaże ponadto szeroki zakres kontaktów mieszkańców tej osady na przykładzie przepływu surowców i technologii - podkreśla dr Jagodziński.

Dzięki tej publikacji będzie można poznać lepiej styl życia i unikatową kulturę materialną dawnych mieszkańców Truso. Jest to również promocja dokonań polskiej archeologii i popularyzacja wiedzy z zakresu przeszłości regionu elbląskiego. Promocja książki jest przewidziana na listopad tego roku.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ciekawe, ale oprócz wydawanych książek naukowych dla wąskiego bardzo kręgu odbiorców za ciężkie pieniądze coś z tym tematem dobrze by było coś zrobić i wybudować osadę w końcu
  • Wybuduj za swoje, bo ja nie zamierzam się do tego dokładać.
  • Szkoda że brak w Elblągu kogoś z jajami kto by wycisnął z unii kasę jak sok z cytryny i wybudował osadę z prawdziwego zdarzenia. Moim zdaniem wypasiona inwestycja przyciągnęła by turystów jak Jezus w Rio.
  • W miedzy czasie póki nie ma rzeczywistej repliki Truso można odwzorowac wirtualną. Praktycznie nie ma na rynku symulacji, która pokazywalaby życie w Wikińskiej społeczności od strony ekonomicznej, handlu i gospodarki wytwórczej, zbieractwa etc. Istnieją tylko jakieś gierki, w których można wcielić się np. w bohaterkę mitów Wikingów wiecej z domiszką fantasy niż strategii i stoczyć bitwy od strony taktycznej. A można wygenerować komputerowo mapę zbliżona do terenów elbląskich i okolic z VIII w. razem z uproszczonym krajobrazem przyrody. Umieścić polanę a na niej użytkownicy uruchamialiby poprzez pierwszych ludzi budowle z epoki. Całość mogłaby polegac na tym, aby każdy osobnik miał zajęcie. Od rzemieślnika przez kupca w porcie po woja w strażnicy obserwacyjnej podobnie jak w "Age od Kinga"wydawnictwa roku około 2000 - by móc obronić miasto przed wrogimi sąsiedztwami, a nawet zdobyć przed kolejnym atakiem. Tyle, ze nie tylko surowiec powinien byc ważny, ale to jak jest przerabiany w narzędzie, którym posługiwali się gospodynie czy łuczniczki.
  • Naukowa księga to kiedyś najpopularniejsze popularyzatory historyczne i świetne źrödło odtworzenia ówczsnesnych ziem Elbląga
  • Gonzalezz i reszta zaciąganych. Widac że żaden nie był w Biskupinie i nie widział tych tłumów odwiedzających tamtejsza osadę. Popieram tych co chcą odbudowy i repliki truso. Turyści na to czekają i Elbląg też.
  • @Balteus - Age of Kings - ale komorkowe poprawiacze pisownii tak mają ze spolszczeniem angielskiego
  • Wolę dać na rekonstrukcje trudno niż na pasożyty społeczne, darmozjadów i wiecznych bezrobotnych. Tusk skończy z rozdawaniem kasy podatników.
  • @Gienio - Mam firmę żadna Ala księgowa nie potrafi sięgnąć po kasę z unii. Sama sięgałam bo tu same farbowane Ala księgowe.
Reklama