UWAGA!

Wstyd na całą Polskę (opinia nadesłana)

Elbląg, Wstyd na całą Polskę (opinia nadesłana)
(fot. archiwum)

Przez lata Elbląg słynął jako miejsce, gdzie artyści mogą się swobodnie wypowiadać. Historia Laboratorium Sztuki Galerii EL pokazuje, że wydarzenia artystyczne wymykające się, kolokwialnie mówiąc, „ogólnie przyjętym normom” właśnie w Elblągu i właśnie w Galerii EL, znajdowały dla siebie miejsce i grono odbiorców. I te „ogólnie przyjęte normy”, mam wrażenie, zdecydowały o skandalicznej decyzji zamknięcia w Krużganku Galerii EL wystawy Martyny Tokarskiej i Lilianny Piskorskiej „Podróż”.

Nie wątpię ani przez moment, że orientacja seksualna obu pań, które postanowiły swoje emocje, uczucia, swoje życie wyrazić językiem sztuki, miała decydujący wpływ na decyzję o przerwaniu ekspozycji prac artystek. Oczywiście ocena artystyczna wystawy to jedno, ale skoro zapadła decyzje o otwarciu tej wystawy, to należało z podniesionym czołem, stawić opór naciskom i dotrwać do końca. Zabrakło odwagi, zabrakło determinacji, zabrakło wreszcie kogoś, kto stanąłby w obronie swobody wypowiedzi.
       Jestem „starym galernikiem”, z Galerią EL związany jestem od ponad czterdziestu lat, pracowałem w Galerii jeszcze za rządów Gerarda Kwiatkowskiego, ale nie przypominam sobie takiej kompromitacji. Nie wiem, czym kierowano się, podejmując tę haniebną decyzję. Powiedzieć, że rozszedł się smród na całą Polskę, to mało. Trzeba dodać, że jest odór powracającej cenzury obyczajowej. Szkoda, bo Elbląg należał do miast, gdzie można było swobodnie oddychać. A ja niestety, słysząc o zamknięciu wystawy oraz otoczce tej decyzji, po prostu się zakrztusiłem. Brawo, Panowie!!! A może by wprowadzić coś na podobieństwo szariatu!?
       O sprawie przerwanej wystawy przeczytasz tutaj.
      
      
Janusz Salmonowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • strzał w stopę. pies z kulawą nogą tą sztuką się nie interesował, ale teraz - cała Polska :) świetna promocja :)
 • Wyważone, acz dosadne podsumowanie całej tej sprawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  4
  kasaki(2014-05-22)
 • Ale kto miał bronić tej wystawy? Dyrektor Denisiuk?
 • Będą się teraz rozczulać nad zdjęciem wystawy jakby co najmniej Rosja zajęła Elbląg.
 • i bardzo dobrze, tak trzymać. Elbląg jako pierwszy przeciwstawił się bezczelnie rozwijającej się tendencji pokazowej pan z panem czy pani z panią. Brawo dla odważnych co wypowiedzieli się, że to nie smaczne. Chorobę należy leczyć a nie obnażać się z nią.
 • Jarek mogłeś przejść do historii jako bohater sprzeciwiając się ratuszowi który widzi ' obrazę' gdzie jej nie ma. a teraz ostałeś oportunistą i jesteś na marginesie historii. .. ..
 • Jak komu duszno, to niech wyjdzie na świeże powietrze. I smród się rozejdzie i swobodnie pooddycha.
 • W ostatnich latach Galerię El sprowadzono do poziomu wiejskiej świetlicy więc Panowie myśleli że można sobie pozwolić na taki wybryk i nikt się tym nie zainteresuje. A tu niespodzianka. Gdzie te czasy gdy najważniejsi polscy artyści bili się o możliwość wystawienia swych prac w tym miejscu????
 • nie ma miejsca w elblagu na chorobe!!! brawo ratusz, ,ze pozbyliscie sie lesbijskich zdjec
 • Prawda jest taka, że w imię bzdurnych politycznych idei ludzi mordują się, kradną, wierzą w absurdy. System narzuca nam konwenanse, i tak każdy wie, że wokół nas zyją swobodnie, hetero, geje, lesby, pedofile, fetyszyści czy złodzieje, gangsterzy oraz księża i policjanci, Jakoś to nikomu nie przeszkadza gdy cisza. Żyjemy w domysłach, dzieci i tak się dowiedzą jaki jest świat ale same jak podrosną. Za nic nie wolno im niszczyć złudzeń. Oczywiście trzeba ukryć, że kobieta się może pocałować i żyć z kobietą. .. HIPOKRYZJA! W dodatku to dorośli zaprotestowali, a przecież żadne dziecko nie ucierpiało. Skandal wywołany bez przyczyny. Elbląg znowu zaściankowy. .. w zasadzie artystki dostały większa nagrode dzięki dewotką. Chciały im zaszkodzić, a zrobiły w zasadzie większą reklamę i dyskusję. Dzięki ci ratuszu elblaski za pomoc. .. ale za rok was nie będzie. .. tyle o was będą pamietać co o zeszłorocznym śniegu. ..
 • pamiętam, ale był już taki precedens, chociaż przeprowadzony samowolnie przez dyrekcję, gdzieś w latach 80-90.Dwie wrocławskie malarki pokazały wystawę obrazów z fiutami i nie tylko. Wystawiono te najmniej prowokujące, ale z rozmów wernisażowych wiadomo było, że te najbardziej " dzikie" schowano w magazynie. Kto z Państwa wie coś na ten temat?
 • Homo sum; humani hihil a me alienum puto. Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest mi obce. Terencjusz. Zatem wszystkie problemy ludzkie nie mogą być zaprzeczeniem. To oznacza, że człowiek powinien doświadczyć wielu rzeczy, ma możliwość i przyzwolenie, na odkrywanie swego człowieczeństwa w każdej postaci. Zarówno w sferze bytu jak i uczucia. Każdy człowiek jest sam sobie pierwowzorem i może czynić wszystko, aby czuć się wolnym i swobodnym. Ale nie w Elblągu. Albowiem w moim mieście o wolności wypowiedzi w formie artystycznej, tej niezbywalnej i prawnie gwarantowanej decyduje jegomość o przydługich spodniach i przykrótkim rozumie. To, co się wydarzyło w związku z zamknięciem wystawy w Krużganku Galerii El nazywam krótko : hucpa i granda. Jeżeli, coś się ma zmienić w Naszym mieście, to najpierw Ci, co powinni siedzieć w jaskiniach i jeść surowe mięso mamutów muszą tam wrócić z powrotem. Im szybciej tam wrócą, tym lepiej dla nas wszystkich. Pamiętajmy o tym przy urnach wyborczych.
Reklama