UWAGA!

Wybitny wibrafonista w Krużganku

 Elbląg, Bernard Maseli w sobotę w Krużganku
Bernard Maseli w sobotę w Krużganku (fot. nadesłana)

W sobotę, 23 listopada w Krużganku Galerii EL koncert - Bernard Maseli DIARY. To niebywała okazja, by posłuchać najwybitniejszego polskiego wibrafonisty, który po raz ostatni gościł w Elblągu w 1997 roku.

Bernard Maseli 23 razy zajmował pierwsze miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem "Walk Away" na festiwalu "Jazz nad Odra" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną. Wraz z zespołem "Walk Away" nagrał 12 płyt i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granica - np. czterokrotnie festiwal "Jazz Jamboree" w Warszawie, uczestniczył w światowych trasach koncertowych wraz z Urszula Dudziak, wspólnej trasie koncertowej z legendarnym trębaczem Milesem Davisem.
       W kolejnych latach latach współpracował z zespołem „Young Power”, Zbigniewem Jakubkiem, Jose Toresem, od 1995 roku rozpoczął trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim. Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną, między innymi dla Lory Szafran i Anny Serafińskiej. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.
       W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500 zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja).W 2004 roku nawiązał wieloletnią współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, a od 2006 roku wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „Colors”. Dwa lata temu jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymał zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown,Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbył entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrał płytę Browna „Unfinshed Business”.
       Często bierze w udział w charakterze zaproszonego gościa w bardzo różnych stylistycznie projektach. Przykładem niech będą płyty Kasi Klich ,Anny Marii Jopek, Ewy Bem, Lory Szafran, czy zespołu "Carrantuohill" (nagroda Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Etno/Folk). Dorobek artysty to udział w nagraniach prawie 70 płyt.
       Ostatnio mogliśmy go zobaczyć wraz z "Laboratorium" jako gościa Bobbiego McFerrina na festiwalu "Solidarity of Arts 2013"
       Cztery lata temu Bernard Maseli rozpoczął swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „Diary” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki. Ten projekt solowy jest wynikiem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań muzyka..Artysta znany jest z łączenia różnorakich gatunków muzycznych, więc usłyszymy elementy jazzu ,rocka, funku, muzyki etnicznej i innej.
       Sam o swoim solowym projekcie mówi: "Recital solowy jest dla mnie swoistym pamiętnikiem zawierającym moje doświadczenia i inspiracje.Przygotowywałem się do niego przez trzy lata. Każdy koncert solowy jest dla mnie wielkim wyzwaniem zarówno mentalnym jak i czysto technicznym. Założeniem moim jest stworzenie w warunkach "live" wielu płaszczyzn dźwiękowych przy zachowaniu maksymalnej otwartości formy poszczególnych utworów. Staram się przy tym nie korzystać z tzw."maszyn", korzystam tylko z możliwości moich modułów dźwiękowych. Dzięki temu udało mi się zachować otwartą formę utworów i absolutną kontrolę nad poszczególnymi ich elementami." (jazzarium.pl)
       Obdarzony ogromnym talentem do kreowania niewiarygodnie subtelnych harmonii Bernard Maseli i jego wibrafon to para, która zabierze nas do miejsc w których nigdy wcześniej nie byliśmy. Trudno by było wyobrazić sobie historię polskiego jazzu elektrycznego bez Bernarda Maseli.
      
       Bilety: 20 i 25 zł.
       Koncert: godz. 19.
      
inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama