
Na co dzień są stróżami prawa. Dbają o bezpieczeństwo, ład i porządek na terenie miasta i powiatu braniewskiego. Za mundurem i postawą twardych i nieugiętych mężczyzn kryje się jednak wrażliwa dusza. Czterej policjanci malują, piszą wiersze, fotografują, rzeźbią. Ich prace można oglądać w elbląskiej Galerii ZUM. Zobacz fotoreportaż z wernisażu.
- Policjanci jawią się nam jako twardzi i nieugięci ludzie, ale okazuje się, że z drugiej strony odznaki [taki jest też tytuł wystawy – red.] dusze bywają wrażliwe i delikatne – mówiła podczas dzisiejszego (21 października) wernisażu właścicielka Galerii ZUM Krystyna Olechnowicz. – Dlatego zaprosiliśmy ich do zaprezentowania swoich prac.
- To artyści w mundurach, którzy poprzez swoje prace pokazują uczucia – dodał Jan Brzozecki, który przedstawiał ich sylwetki. – Celem tej wystawy jest pokazanie ich emocji, jak z ciekawością dziecka łapią promienie słońca, dotykają malowanych płatków róż.
Na wystawie można znaleźć fotografie krajobrazów, ptactwa, a także portrety znajomych i rodziny. Malarstwo poświęcone jest kwiatom, ale są też uwiecznione na płótnie twarze bliskich. I wiersze:

Źdźbła trawy skrywają tajemnicę
Wskazywaną przez uderzenia fal
Otwierając tajemnicze wrota
Muskane westchnieniami
Ukierunkowane marzeniami
Wielkimi krokami nadchodzi zima
Gdzie ukryjemy się przed nią
W ciepłe strony nas skrzydła poniosą
Nieopodal wiosny pozostawią
W objęciach kroki stawiane
Muskane bryzą
Latem dotykane
Nieopodal liść złocisty upada
Podnosząc puch śnieżny
Zbłąkana dusza znajduje spełnienie („Głębia piór” Jan Sobolewski - na zdj. pierwszy od lewej)
Obrazy Mirosława, Marcina i Piotra są już znane nie tylko w Braniewie. Policjanci byli zapraszani na wystawy w Olsztynie, Szczytnie i w Warszawie. Przekazywali swoje prace na aukcje charytatywne – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz organizowanej przez Komendę Główną Policji w warszawskiej Królikarni. Wiersze Jana mieli okazję poznać mieszkańcy Braniewa podczas marcowej wystawy „Dotyk kobiecej magii” w Braniewskim Centrum Kultury.
Teraz z twórczością policjantów mogą zapoznać się również elblążanie.
- Maluję, zajmuję się też fotografią, poezją i rzeźbiarstwem – mówi Mirosław Orłowski. – Uważam, że facet mocny jest wtedy, gdy nie wstydzi się swojej wrażliwości.
Na prośbę kolegów artysta, który na co dzień jest zastępcą dyżurnego KPP w Braniewie, chętnie ich portretuje, przekazuje też swoje prace na cele charytatywne.
Wernisaż wystawy prac czterech policjantów uświetnił występ Joanny Hamernik (fagot), uczennicy klasy trzeciej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu prowadzonej przez Zuzannę Leidel-Elert. Wśród gości znaleźli się m.in. komendanci policji Elbląga i Braniewa, starosta braniewski oraz rodzina i znajomi artystów.
Wystawę będzie można oglądać w Galerii ZUM, mieszczącej się przy ul. Kowalskiej 3-5/d, do 9 listopada.