UWAGA!

Za mundurem kryje się wrażliwa dusza

Elbląg, Za mundurem kryje się wrażliwa dusza
(fot. Witold Sadowski)

Na co dzień są stróżami prawa. Dbają o bezpieczeństwo, ład i porządek na terenie miasta i powiatu braniewskiego. Za mundurem i postawą twardych i nieugiętych mężczyzn kryje się jednak wrażliwa dusza. Czterej policjanci malują, piszą wiersze, fotografują, rzeźbią. Ich prace można oglądać w elbląskiej Galerii ZUM. Zobacz fotoreportaż z wernisażu.

Mł. asp. Mirosław Orłowski, sierż. sztab. Piotr Orłowski, mł. asp. Marcin Orłowski i mł. asp. Jan Sobolewski, policjanci KPP w Braniewie oddają się swoim pasjom od najmłodszych lat. Malują, fotografują, piszą wiersze.
       - Policjanci jawią się nam jako twardzi i nieugięci ludzie, ale okazuje się, że z drugiej strony odznaki [taki jest też tytuł wystawy – red.] dusze bywają wrażliwe i delikatne – mówiła podczas dzisiejszego (21 października) wernisażu właścicielka Galerii ZUM Krystyna Olechnowicz. – Dlatego zaprosiliśmy ich do zaprezentowania swoich prac.
       - To artyści w mundurach, którzy poprzez swoje prace pokazują uczucia – dodał Jan Brzozecki, który przedstawiał ich sylwetki. – Celem tej wystawy jest pokazanie ich emocji, jak z ciekawością dziecka łapią promienie słońca, dotykają malowanych płatków róż.
       Na wystawie można znaleźć fotografie krajobrazów, ptactwa, a także portrety znajomych i rodziny. Malarstwo poświęcone jest kwiatom, ale są też uwiecznione na płótnie twarze bliskich. I wiersze:

 


       Źdźbła trawy skrywają tajemnicę
       Wskazywaną przez uderzenia fal
       Otwierając tajemnicze wrota
       Muskane westchnieniami
       Ukierunkowane marzeniami
       Wielkimi krokami nadchodzi zima
       Gdzie ukryjemy się przed nią
       W ciepłe strony nas skrzydła poniosą
       Nieopodal wiosny pozostawią
       W objęciach kroki stawiane
       Muskane bryzą
       Latem dotykane
       Nieopodal liść złocisty upada
       Podnosząc puch śnieżny
       Zbłąkana dusza znajduje spełnienie
(„Głębia piór” Jan Sobolewski - na zdj. pierwszy od lewej)
       Obrazy Mirosława, Marcina i Piotra są już znane nie tylko w Braniewie. Policjanci byli zapraszani na wystawy w Olsztynie, Szczytnie i w Warszawie. Przekazywali swoje prace na aukcje charytatywne – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz organizowanej przez Komendę Główną Policji w warszawskiej Królikarni. Wiersze Jana mieli okazję poznać mieszkańcy Braniewa podczas marcowej wystawy „Dotyk kobiecej magii” w Braniewskim Centrum Kultury.
       Teraz z twórczością policjantów mogą zapoznać się również elblążanie.
       - Maluję, zajmuję się też fotografią, poezją i rzeźbiarstwem – mówi Mirosław Orłowski. – Uważam, że facet mocny jest wtedy, gdy nie wstydzi się swojej wrażliwości.
       Na prośbę kolegów artysta, który na co dzień jest zastępcą dyżurnego KPP w Braniewie, chętnie ich portretuje, przekazuje też swoje prace na cele charytatywne.
       Wernisaż wystawy prac czterech policjantów uświetnił występ Joanny Hamernik (fagot), uczennicy klasy trzeciej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu prowadzonej przez Zuzannę Leidel-Elert. Wśród gości znaleźli się m.in. komendanci policji Elbląga i Braniewa, starosta braniewski oraz rodzina i znajomi artystów.
       Wystawę będzie można oglądać w Galerii ZUM, mieszczącej się przy ul. Kowalskiej 3-5/d, do 9 listopada.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama