UWAGA!

Zabytki i kościoły

Elbląg, Zabytki i kościoły

W istniejącej od 1990 roku elbląskiej Galerii Sztuki Współczesnej "Pro Arte-Pax" czynna jest pokonkursowa wystawa plastyczna pt."Zabytki i Kościoły Ziemi Elbląskiej". Jest ona jednym z wydarzeń trwającego aktualnie w Elblągu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Dnia Papieskiego.

Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Organizatorom konkursu udało się znaleźć sponsorów i sprawić, że pula nagród finansowych sięgnęła kilkunastu tysięcy złotych, co dodatkowo zmobilizowało artystów, którzy zdecydowali się stanąć w artystyczne szranki.
     W tegorocznym konkursie plastycznym wzięło udział 17 autorów. Jurorzy (ks. dr Mieczysław Józefczyk - Wikariusz Generalny Diecezji Elbląskiej, wykładowca historii sztuki i konserwacji zabytków elbląskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz profesorowie Henryk Cześnik i Andrzej Dyakowski - obaj z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych) nagrodami pieniężnymi wyróżnili czterech twórców. Główną laureatką tegorocznej edycji konkursu została znana elbląska artystka - Halina Różewicz- Książkiewicz. Nagrodę II otrzymała Anna Panek - także z Elbląga, a III - Benedykt Kroplewski z Malborka. Wyróżniono także Bohdana Paczkowskiego z Dzierzgonia i Jerzego Gawryołka z Elbląga.
     Halina Różewicz - Książkiewicz jako jedyna na konkurs nie zgłosiła prac ukazujących zabytki sakralne, a "sportretowała" urokliwe techniczne urządzenia pochylni Kanału Elbląskiego, które należą do cennych zabytków technicznych naszego regionu.
     Z kolei Benedykt Kroplewski pokusił się o ukazanie własnej malarskiej i nader poetyckiej wizji kościoła św. Wojciecha, znajdującego się na Zawadzie.
     Zwracają uwagę także prace Zbyszka Opalewskiego, który pokusił się o scalenie na płaszczyźnie malarskiej elementów świątyń, które znajdują się na elbląskiej starówce.
     Ryszard Tomczyk, Zygmunt Prończyk, Paweł Nieczuja - Ostrowski i Małgorzata Latek - Gaj pokazali prace, w których starali się ukazać artystyczne walory zabytków, niekoniecznie sakralnych, spoza Elbląga: z Tolkmicka, Młynar, Pomorskiej Wsi i Wikrowa.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama