UWAGA!

Zaduma przy muzyce organowej i „Gorzkich żalach”

Wczoraj (18 marca) w kościele św. Pawła odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Muzyka na górze”. Jako że trwa Wielki Post, miało ono charakter poważny - zgromadzeni parafianie, choć nie tylko, wsłuchując się w organowe wykonanie utworów Vivaldiego czy Bacha, zadumali się nad istotą męczeńskiej śmierci Chrystusa. Wieczór pasyjny był poświęcony pamięci zmarłego w ubiegłym roku elbląskiego aktora Wojciecha Przybosia.

Cykl muzycznych spotkań u franciszkanów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można było się o tym przekonać we wtorkowy wieczór. Zebrani miłośnicy muzyki wysłuchali dzieł m.in. takich kompozytorów jak Vivaldi, Händel, Bach, Fauré czy Albinoni w wykonaniu mistrza organowego Henryka Gwardaka. W przerwach między utworami Jan Brzozecki, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku, zapoznawał słuchaczy z ciekawymi fragmentami biografii wybitnych kompozytorów. Można było dowiedzieć się m.in. o tym, że Händel odwiedził Elbląg, ba, i napisał nawet operę specjalnie na obchody 500-lecia miasta. „Gorzkie żale” czytał natomiast aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka Tomasz Czajka.
     Wieczór pasyjny z muzyką i słowem poświęcony był pamięci zmarłego w ubiegłym roku aktora Wojciecha Przybosia. - Wojtek był naszym parafianinem - przypominał o. Mateusz Stachowski, franciszkanin. - Często służył do mszy świętej, czytając liturgiczne teksty, a razem z żoną Nelly Sozańską-Przyboś czytali wiersze podczas naszych spotkań poetyckich.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "Gorzkie żale" najlepiej czyta Czesio. .. .. Ale pan Czajka też jest dobry. .. gratulacje aaaa aaa ale Czesio jest debesiciak
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Anusiak i Maślana(2008-03-20)
Reklama