UWAGA!

Zainaugurowano Elbląski Festiwal Organowy

 Elbląg, Koncerty odbywają się w kościele św. Wojciech, przy ul. Wiejskiej,
Koncerty odbywają się w kościele św. Wojciech, przy ul. Wiejskiej, fot. Mikołaj Sobczak

W kościele św. Wojciecha odbył się w niedzielę (21 maja) pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów Elbląskiego Festiwalu Organowego. Przed publicznością wystąpiła łotewska organistka i kompozytorka Renāte Stivriņa. Zobacz zdjęcia.

- Festiwal jest nową imprezą kulturalną na mapie Elbląga, miasta które w swojej historii zapisało się jako ośrodek, gdzie organy budowano, a także gdzie pracowało wielu znakomitych muzyków. Przez stulecia przodującym ośrodkiem muzycznym była gmina luterańska przy kościele mariackim. Ośrodki muzyczne wykształciły się także przy innych kościołach: ewangelickim Trzech Króli oraz katolickim św. Mikołaja. Wraz z takimi miejscami jak Gimnazjum Elbląskie, czy Akademia Pedagogiczna kształtowały wysoki poziom kultury muzycznej Elbląga - mówił przed rozpoczęciem koncertu Bartosz Skop, kierownik artystyczny festiwalu i jego główny inicjator.

Bartosz Skop podkreślił, że stałym elementem tych środowisk było wyposażenie ich w dobrej jakości organy. - Ten król instrumentu znajdował się nie tylko w kościołach i salach modlitwy, lecz także w szkolnych i akademickich aulach. W przedwojennym Elblągu funkcjonowało około trzydziestu organów, od bardzo dużych z pięćdziesięcioma głosami po bardzo niewielkie. Obecnie organy piszczałkowe można spotkać w Elblągu jedynie w trzech miejscach, najstarszym z nich jest instrument w kościele św. Wojciecha - mówił Bartosz Skop.
      

  Elbląg, Przed publicznością wystąpiła łotewska organistka i kompozytorka Renāte Stivriņa,
Przed publicznością wystąpiła łotewska organistka i kompozytorka Renāte Stivriņa, fot. Mikołaj Sobczak

Przypomnijmy, że od 1979 r. do lat 90. XX wieku podobna impreza odbywała się w kościele św. Mikołaja w Elblągu, jednak z różnych powodów zaprzestano jej organizowania. Teraz powraca w nowej odsłonie. Koncerty Elbląskiego Festiwalu Organowego odbywają się w kościele św. Wojciecha, gdzie organy zbudowała elbląska firma Eduard Wittek. Są one niewielkie, ale wartościowe. Posiadają 16 głosów, czyli palet barwowych, które można ze sobą dowolnie łączyć. Obecnie instrument ten jest jedynym zachowanym ze zbioru organów elbląskich sprzed 1945 roku. Organy reprezentują styl romantyczny kręgu niemieckiego.

Podczas pierwszego koncertu wystąpiła łotewska organistka i kompozytorka Renāte Stivriņa. Specjalizuje się w kompozycji chóralnej, choć ma w swoim dorobku również utwory organowe, orkiestrowe oraz elektroniczne, a także ścieżki dźwiękowe do filmów krótkometrażowych i animowanych. Jej twórczość, zarówno wokalna, jak i instrumentalna, odwołuje się do tematyki religijnej i nawiązuje stylistycznie do tradycji muzyki sakralnej. Jedną z inspiracji kompozytorki stanowi także malarstwo. Ukończyła Łotewską Akademię Muzyczną Jāzeps Vītols, gdzie studiowała kompozycję u Artursa Maskatsa, fortepian u Raffi Kharajanyana, i uzyskała tytuł licencjata kompozycji. Od 2009 roku studiowała kompozycję magisterską w krakowskiej Akademii Muzycznej u Józefa Rychlika, a także muzykę filmową i sztukę audiowizualną w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Brała udział w kursach mistrzowskich prezentowanych przez Dana Paula Perna w Międzynarodowym Młodzieżowym Łotewskim Obozie Muzyków w Ogre (2004), mistrzowskich kompozycjach w Trebnicach z Dietrichem Mackiem i Alexisem Agrafiotisem (Niemcy, 2007). Jest laureatką nagród w wielu lokalnych konkursach kompozytorskich. Współpracowała z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum , wieloma łotewskimi chórami i zespołem wokalnym Anima Solla. Jej muzyka była wykonywana na festiwalu kompozytorów w Krakowie (2009–2010), krakowskim festiwalu animacji Ofafa (2011), a także festiwalach chóralnych w Słowenii, Słowacji, Austrii i Włoszech. W 2015 roku z inicjatywy Ambasady Republiki Łotewskiej, na organach wraz z Santą Stivrina (skrzypce), wykonała w Warszawie Koncert Adwentowy.

 

Podczas drugiego z koncertów (28 maja) wystąpi Krzysztof Urbaniak, a trzeciego (4 czerwca) Aleksandra Podwojska (sopran) i Patryk Podwojski (organy). Organizatorem Elbląskiego Festiwalu Organowego są: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oraz parafia pw. świętego Wojciecha. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Rozpoczynają się o godz. 19.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl jest patronem medialnym I Elbląskiego Festiwalu Organowego

daw

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama