UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Zdarzenia” Józefa Szajny

Elbląg, Irena Adamiak grała w ostatnim spektaklu Józefa Szajny pt. „Deballage”
Irena Adamiak grała w ostatnim spektaklu Józefa Szajny pt. „Deballage” (fot. arch. aktorki)

Od 4 do 6 września trwał 10. Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” Tczew-Europa. To jedna z najbardziej prestiżowych i cyklicznych imprez kulturalnych na Pomorzu. Jubileuszowe spotkanie stało się okazją do nadania festiwalowi imienia Józefa Szajny. Wśród ludzi teatru, którzy wspominali wielkiego artystę była elbląska aktorka Irena Adamiak. Zagrała ona bowiem w ostatnim spektaklu Szajny pt. „Deballage”.

Festiwal „Zdarzenia” jest przestrzenią prezentacji nowych, ciekawych rozwiązań estetycznych w interdyscyplinarnie rozumianych sztukach teatralnych, plastycznych i muzycznych. Od tego roku festiwal staje się miejscem, za pośrednictwem którego dzieło Józefa Szajny poznaje większe grono odbiorców i twórców.
       Jubileuszową edycję „Zdarzeń” otworzył spektakl „Śmierć jest we mnie” Teatru Korzenie z Kanady, dedykowany profesorowi Szajnie. W programie festiwalu ważne miejsce zajęła wystawa pn. Teatr Józefa Szajny, a także happening „Główna Rola”, który poprowadził widzów i twórców do uroczystego nadania festiwalowi imienia. Odbyła się także projekcja filmu „Człowiek zaniedbuje siebie” H. Jantosa oraz nocne rozmowy ze współpracującymi z Szajną artystami i twórcami, którzy czerpią inspiruję z jego sztuki. W gronie zaproszonych do rozmów gości znalazła się elbląska aktorka Irena Adamiak. Pracowała z Józefem Szajną przy jego ostatnim spektaklu „Deballage”, który swoją premierę miał w 1997 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
       Spotkanie poprowadził Dariusz Miłkowski – Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, a udział w nim wzięli: Shawn Kazubowski-Houston i Brenda McLean (artyści Teatru Korzenie z Kanady).
      
       Kilka słów o Szajnie
       Józef Szajna - (ur. 13 marca 1922 w Rzeszowie, zm. 24 czerwca 2008 w Warszawie) – jeden z najwybitniejszych artystów świata teatru i sztuki, malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie II wojny światowej więzień hitlerowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie.
       Współzałożyciel, wieloletni dyrektor i dyrektor artystyczny Teatru Ludowego Krakowie. W 1972 roku założył Warszawskie Centrum Sztuki „Studio” w Warszawie, którego był dyrektorem, reżyserem i scenografem do 1982 roku.
       Spektakle autorskie profesora Szajny podbijały sceny całego świata i zdobywały międzynarodowe, najbardziej prestiżowe nagrody. Należą do nich: Faust, Replika I 1971; Witkacy I, II; Replika II 1972; Replika III, IV; Gulgutiera 1973; Dante I 1974; Cervantes 1976; Majakowski, Śmierć na gruszy 1978; Replika V 1980; Dante żywy 1981; Replika VI 1984; Dante współczesny 1985; Replika VII 1986; Dante 1992; Ziemia, warsztat, Ślady I, Ślady II, Życie i śmierć Cervantesa 1993; Szczątki 1995; Deballage I, II 1997.
       Współpracował z wieloma teatrami na świecie, a jego prace znajdują się w muzeach oraz zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama