UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zobacz Gdańsk, jakiego już nie ma

2008-12-08
Aktualizowany 2008-12-11 10:37
Elbląg, Plakat do wystawy.
Plakat do wystawy.

O życiu mieszczan i architekturze dawnych kamienic można będzie dowiedzieć się sporo, zwiedzając najnowszą wystawę w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Wystawa „Gdańskie kamienice mieszczańskie” otwarta zostanie w Elblągu w czwartek 11 grudnia o godz. 17.

Wystawa przedstawia rozwój kamienicy mieszczańskiej w Gdańsku od okresu średniowiecza aż do początków wieku XIX. Prezentuje także kilka wybranych zagadnień, które są interesujące z punktu widzenia funkcjonowania domu mieszczańskiego. Ekspozycja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu okraszona zostanie prezentacją slajdów, pokazujących dawne kamienice elbląskie.
     Pokazywane są kolejno: zabudowa działki, przejazdy umożliwiające komunikację z dziedzińcami gospodarczymi, przedproża i przybudówki, wykusze i wieżyczki schodowe umożliwiające transport towarów z kondygnacji składowych. Osobną część ekspozycji stanowi prezentacja wnętrz domu, jego poszczególnych pomieszczeń oraz ich wystroju. Wystawa bazuje w dużej mierze na dysertacji doktorskiej architekta Otto Rollenhagena, przedwojennego absolwenta gdańskiej Technische Hochschule, który pracę tę poświęcił kamienicom od gotyku do renesansu, dołączając do niej liczne rysunki i fotografie.
     Wystawa została otwarta w 2006 r. w Gdańsku. Następnie odwiedziła wiele miast, m.in. niemiecki Marburg, gdzie w Instytucie Herdera znajduje się oryginał pracy Rollenhagena. Instytut Herdera, wspólnie z gdańskim Domem Uphagena - filią Muzeum Historii Miasta Gdańska - prowadził prace nad przygotowaniem ekspozycji. Polsko-niemieckie działania doprowadziły też do dwujęzycznego wydania pracy Otto Rollenhagena drukiem.
     

 


     Wystawa „Gdańskie kamienice mieszczańskie” prezentowana będzie w budynku Podzamcza elbląskiego muzeum. Kuratorem ekspozycji w Elblągu jest Wiesława Rynkiewicz-Domino. Zwiedzać wystawę można będzie do końca lutego 2009 r.
     
     ***
     Otto Rollenhagen (1886-1951) studiował architekturę w Gdańsku w latach 1910-1914. W trakcie szkolenia na urzędnika państwowej administracji budowlanej opracował swoją dysertację, poświęconą gdańskim kamienicom mieszczańskim, która za jego życia nie została opublikowana. Zawodowo Rollenhagen nie odnalazł swego miejsca. Po pierwszej wojnie światowej został nauczycielem w szkole rzemiosła w Höxten, następnie do 1922 roku pracował w Erfurcie. W marcu 1945 roku, będący na wcześniejszej emeryturze, Rollenhagen uciekł z Frankfurtu nad Odrą, unosząc jako niemal jedyną rzecz swoją dysertację. Po wojnie zamieszkał w Oker koło Goslaru, gdzie po kilku latach zmarł.
     
     Na otwarcie wystawy zaprasza Ewa Trocka z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Elblągu:

ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama