UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak się mieszka nad Jarem

Na osiedlu Nad Jarem i Kamionce mają powstać kolejne miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu. Spółdzielnia Mieszkaniowa Nad Jarem chce wydać na ten cel 3,2 miliona złotych, a inwestycje mają być dofinansowane z funduszy unijnych. Zobacz zdjęcia z osiedla Nad Jarem i Kamionki.

- Chcemy zrewitalizować trzy miejsca do rekreacji na osiedlu. Przy ul. Tuwima chcemy doposażyć plac zabaw, dodając między innymi siłownię pod chmurką, by stworzyć miejsce do spędzania wolnego czasu również przez dorosłych. Przy ul. Rydla i Leśmiana chcemy stworzyć kompleksy sportowo-rekreacyjne – mówi Wiesław Wiśniewski, zastępca prezesa ds. administracyjno-technicznych SM „Nad Jarem”. – Łączny koszt tych inwestycji to 3,2 mln złotych. Będziemy ubiegać się o środki z funduszy unijnych z konkursu na rewitalizację, gdzie można otrzymać 85 procent dofinansowania.
       Na lepsze czasy będzie musiał za to poczekać rozległy teren przy ul. Kłoczowskiego, o którym dyskutowano nawet podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. – To nie jest teren należący do spółdzielni, podobnie jak plac przy ul. Broniewskiego. Obie działki należą do miasta, są to takie enklawy na naszym osiedlu. Na wniosek naszych mieszkańców wystąpiliśmy do miasta o ich użyczenie w zamian za podatki i dbanie o ten teren. Umowa użyczenia została zawarta na trzy lata. My o te tereny dbamy, kosimy je, ale nie możemy na nich inwestować, bo są własnością miasta – wyjaśnia Ewa Przybyłek, prezes SM „Nad Jarem”.
       - Kilkakrotnie próbowaliśmy zgłaszać do budżetu obywatelskiego wnioski, by teren przy ul. Kłoczowskiego zagospodarować. Niestety, zdobyły za mało głosów – dodaje Wiesław Wiśniewski. – Wcześniej jeden z deweloperów, który budował obok swoje osiedle, przygotował nawet dokumentację na taki kompleks, ale gdy przy Zespole Szkół nr 1 powstał Orlik, to sprawa przycichła.
       Spółdzielnia na inwestycje i remonty w swoich zasobach wydaje rocznie kilka milionów złotych. Tylko w 2016 roku wyremontowała m.in. chodniki przy ul. Korczaka, Brzechwy i częściowo przy ul. Broniewskiego, wyremontowała wraz z Urzędem Miejskim nawierzchnię ul. Korczaka, a także miejsca parkingowe przy ul. Broniewskiego 39 i Ogólnej 46. Nowe oblicze zyskał także pawilon handlowo-usługowy przy ul. Ogólnej 55. – Mamy harmonogram remontów do 2019 roku, którego się trzymamy. Skupiliśmy się przede wszystkim na modernizacji chodników – dodaje Wiesław Wiśniewski. – Termomodernizację budynków mamy już za sobą. Robiliśmy ją stopniowo: najpierw dachy, przez które uciekało nawet do 30 procent ciepła, potem elewacje, tak jak nam starczało środków. Dzięki temu nie musieliśmy brać kredytu na ten cel, a budynki mamy już docieplone. Do termomodernizacji pozostał nam pawilon usługowo-handlowy przy ul. Broniewskiego. Złożyliśmy wniosek do konkursu w Regionalnym Programie Operacyjnym. Ostatnio dostaliśmy pismo o konieczności uzupełnienia wniosku i czekamy na decyzję.  

  Elbląg, Plac zabaw przy ul. Tuwima jest jedną z wizytówek osiedla. Wkrótce mają powstać kolejne
Plac zabaw przy ul. Tuwima jest jedną z wizytówek osiedla. Wkrótce mają powstać kolejne (fot. Michał Skroboszewski)


       W zasobach spółdzielni mieszka obecnie ponad 6 tysięcy osób, jednak tylko 2650 osób należy do Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Jarem. – Tłumaczymy mieszkańcom, dlaczego warto być członkiem spółdzielni, że mają wpływ na podejmowanie decyzji, mogą zgłaszać swoje pomysły, co warto na osiedlu zmienić, korzystać z funduszu społeczno-kulturalnego, dzięki któremu organizujemy wiele ciekawych imprez. Nie wszystkich to niestety przekonuje – dodaje Ewa Przybyłek, prezes SM „Nad Jarem”.
       Jak się mieszka Nad Jarem? Co mieszkańcy zmieniliby na osiedlu? O to zapytaliśmy podczas naszej sondy. Efekt możecie zobaczyć w materiale filmowym, dołączonym do artykułu.
      
       Od redakcji: W naszym nowym cyklu co niedzielę będziemy publikować artykuły o tym, co ma się zmienić na elbląskich osiedlach, jak się tutaj żyje mieszkańcom, z jakich atrakcji można korzystać i co robić w wolnym czasie. Tydzień temu zaczęliśmy od Zawady, dzisiaj piszemy o osiedlu Nad Jarem, za tydzień – o Zatorzu. Zapraszamy do komentowania, dyskusji i przesyłania własnych artykułów na temat życia na Twoim osiedlu.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Pozdro dla chetossa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Malysz karowa(2017-05-21)
 • Czy można poprosić o przestrzeganie znaków drogowych kierowców dowożących dzieci do szkoły przy ul. Korczaka. Od strony ulicy Brzechwy zawsze rano jest, ,najzwyczajniejsze kongo, ,. .. .chwila zastanowienia kierowcy i zwrócenie uwagi iż nie tylko sam jestem na drodze powinna wystarczać. .. no i może panowie policjanci zajrzą rano ?
 • Teren przy ulicy Kłoczowskiego czyli dawne boisko to ubikacja dla psów i nią na długie lata zapewne pozostanie.
 • Tuwima 3- spalona piwnica, nieustannie zepsute drzwi, syf, kiła, mogiła; klatka brzydka, zniszczona. Wiecznie rozbebeszony, obrzydliwy smietnik, obok niego wersalka, i porozrzucane jedzenie ( ludzie karmią ptaki), miski z mlekiem. Dlaczego, mimo tak wysokiego czynszu i opłat na fundusz remontowy, o remoncie ani widu, ani słychu? Co z kodowaniem domofonów? Dlaczego to wszystko wygląda jak za PRL-u?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  JustynaWro.(2017-05-21)
 • Może ktoś ze spółdzielni przejdzie się po naszym osiedlu i spojrzy jak jest wykonana praca przycięcia drzew i żywopłotu, ktoś powinien za to odpowiedzieć. Wykonując tę pracę trzeba mieć pojęcie. Nasze pieniądze zostają marnotrawione przez takich psełdo fachowców.
 • A ta p. w czerwonej marynarce tak narzeka na bezpieczeństwo, a ona i jej mąż wyprowadzają psa wilczura bez smyczy i kagańca. I czy to jest bezpiecznie, jak ten pies sieje postrach wśród przechodniów? A i sprzątanie po "kupce" swojego pupila by się przydało.
 • Chodniki ponaprawiajcie a nie w koło Macieju trawę kosicie
 • A co ze słowackiego??? Tu nawet trawników porządnych nie ma. Dzieci dużo a plac od lat straszy swoim widokiem nie mówiąc już o reszcie infrastruktury. Mieli robić, ale ponoć wiadukt na Zatorze ważniejszy. Tu nic nie ma. Proszę przyjechać zobaczyć!!! Płyty na "ulicy" pamiętają jeszcze niemca...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Mieszkaniec Elbląga (2017-05-21)
 • A gdzie artykuł Rady Nieporadnych dla osiedla ?? Jak to miało miejsce w przypadku Zawady ?? Niektórych. .. przemądrzałych " gwiazdorów " co sukcesy innych mają. .. za swoje ?? Aby tylko przypodobać się przed wyborami samorządowymi w 2018 r. ?? Szkoda, że nie wspominają przy okazji o swoich poglądach np : tolerancji dla homoseksualizmu lub sympatii dla obcokrajowców z bliskiego wschodu ??
 • na Leśmiana trutke na szczury trzeba rozsypać- znaczy jednego szczura piwnicznego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  antyszxczur(2017-05-21)
 • 10 pierwszych zdjęć w artykule oraz kilka pozostałych to nie jest Osiedle Nad Jarem. Małe fopa????
 • Niech lepiej Spółdzielnia nad Jarem zainwestuje w monitoring bo ćpunów coraz więcej a dzieci nie są bezpieczne nie chciałbym tu dorastać z poważaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Hankaa:D(2017-05-21)
Reklama