UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skąd się wzięły budki dla ptaków na wieżowcach

 
Elbląg, Skąd się wzięły budki dla ptaków na wieżowcach
(fot. zdjęcie nadesłane przez Czytelnika)

Na remontowanych właśnie wieżowcach na osiedlu Zawada oprócz nowej elewacji pojawiają się też... budki lęgowe dla ptaków. Jak się okazuje, to wymóg Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” zamontuje budki dla ptaków na sześciu wieżowcach poddanych w tym roku termomodernizacji. Pieniądze na inwestycję spółdzielnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co ma w tym przypadku duże znaczenie.
       - Warunkiem niezbędnym dla prawidłowej realizacji inwestycji jest jej prowadzenie w oparciu o ekspertyzy określające stopień zasiedlenia przez ptaki i nietoperze budynków mieszkalnych poddawanych termomodernizacji (22 budynki wysokie). Ekspertyzy ornitologiczne opracowują uprawnieni ornitolodzy i na ich podstawie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydaje stosowną decyzję środowiskową związaną z opracowaniem działań kompensacyjnych w zamian za utracone siedliska rozrodu przez ptaki i nietoperze. Takim działaniem kompensacyjnym jest zamontowanie 155 budek lęgowych przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków (wróbel, kopciuszek, kawka, jerzyk)  i nietoperzy na elewacjach sześciu budynków poddanych termomodernizacji w 2019 roku. Decyzja nie dotyczy gołębia miejskiego – informuje Sławomir Łopieński ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
       Budki pojawia się na wieżowcach przy ulicach: Okulickiego 4-9 (53 budki), Szarych Szeregów 1-2 (35 budek), na Wiejskiej 34 (18 budek), Robotniczej 248 (16 szt.), Robotniczej 250 (18 szt.), Robotniczej 252 (15 szt.). Podobnie będzie z budynkami poddanymi termomodernizacji w latach 2020-22.
       Koszt wykonania, dostawy i montażu budek w sześciu wieżowcach to 9500 złotych. - SM „Zakrzewo” zobowiązana jest do prowadzenia nadzoru ornitologicznego w czasie trwania procesu termomodernizacji budynków i po jego zakończeniu w  styczniu 2020 roku dostarczyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie raportu o wykonaniu działań kompensacyjnych określonych w decyzji środowiskowej – dodaje Sławomir Łopieński.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama