UWAGA!

Amerykańska badaczka na Zalewie Wiślanym

 Elbląg, Amerykańska badaczka na Zalewie Wiślanym

Co może interesować amerykańskich badaczy w Zalewie Wiślanym? Dr Amy Fowler ze Smithsonian Environmental Research Center – Marine Invasions Research Lab z Maryland w USA, realizując swój projekt badawczy, skorzystała z pomocy pracowników Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu.

Amerykańska badaczka prowadzi badania środowiskowe i laboratoryjne na gatunku kraba Rhithropanopeus harrisii, który został zawleczony do wód Europy w wodach balastowych statków. Krabik amerykański pierwszy raz był obserwowany w wodach Zalewu Wiślanego przed II wojną światową, dzisiaj jest jednym z ponad dziesięciu gatunków obcych żyjących w mulistym dnie Zalewu.
       Przenoszenie gatunków pomiędzy kontynentami w wielu przypadkach powoduje niekorzystne zmiany w środowisku, często są one nosicielami groźnych dla ludzi i zwierząt chorób.
       Projekt dr Emy Fowel obejmuje badania krabika amerykańskiego w Portugalii, w Polsce – na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i w Zatoce Gdańskiej oraz w Finlandii. Gość ze Stanów pracował na Zalewie Wiślanym pobierając próby biologiczne z pułapek wystawionych ponad miesiąc w wodach Zalewu.
       Instytut Politechniczny planuje kontynuację współpracy ze Smithsonian Environmental Research Center w zakresie ochrony środowiska.
      

 


      

dr Agata Rychter

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama