UWAGA!

Do pracy trzeba się przygotować

 Elbląg, Krzysztof Grablewski w trakcie zajęć
Krzysztof Grablewski w trakcie zajęć (fot. MS)

Jakich błędów unikać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Jak umiejętnie przedstawić swoje mocne strony? Jak zbudować CV, żeby było atrakcyjne, czytelne i wiarygodne? Mówiąc najprościej: jak umiejętnie "sprzedać" samego siebie? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas środowego (15 listopada) spotkania w Akademickim Biurze Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

- Mamy dwa tematy warsztatów, pierwszy to rozmowa kwalifikacyjna i dokumenty aplikacyjne. Tu uczestnicy mogli poznać ich znaczenie w procesie poszukiwania pracy, nauczyć się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jakich błędów unikać, również w budowaniu CV – wyjaśniał Krzysztof Grablewski, doradca zawodowy w Akademickim Biurze Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. - Studenci korzystają z takich spotkań, ale wśród nich jest spora część, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że te umiejętności miękkie są bardzo ważne. Są one istotne w trakcie aplikowania na stanowisko pracy, chodzi o to, żeby umieć się zaprezentować, powiedzieć coś o sobie, o mocnych i słabych stronach, o swoim kapitale, o tym, co się potrafi. Takich umiejętności młodzieży brakuje, a im więcej będzie tego typu warsztatów, tym więcej możliwości, aby je ćwiczyć.
       A tego, jak podkreślał Krzysztof Grablewski, nigdy za wiele.
       - W obecnych czasach rekrutację prowadzą różne osoby. Często nie jest to dyrektor firmy, ale profesjonalny headhunter czy rekruter. To on, w oparciu o różnego rodzaju testy psychologiczne, wywiady, pracę grupową, zadaje pytania, które mogą się wydać dziwne. Im więcej takich warsztatów przejdziemy, tym większą będziemy mieli umiejętność odpowiadania na nie – tłumaczył Krzysztof Grablewski.
       Jedną z uczestniczek spotkania była Justyna Baran, studentka ostatniego roku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z arteterapią.
       - Zdecydowałam się przyjść na warsztaty, bo za pół roku będę szukała pracy i nie mam za sobą zbyt wielu rozmów kwalifikacyjnych. Dużo się nauczyłam, przede wszystkim tego, na co powinnam być przygotowana, idąc na taką rozmowę, jakich pytań się mogę spodziewać. Uświadomiło mi to, że lepiej się przygotować, a nie iść na nią tak po prostu, z marszu – wyjaśniała studentka studiów magisterskich.
       Druga część spotkania dotyczyła pozyskiwania bezzwrotnych środków finansowych na własny rozwój osobisty, jakie są możliwości dofinansowania szkoleń, studiów, e-learningu, nauki języka obcego, jak pozyskać środki finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej.
       Warsztaty odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który potrwa do czwartku, 16 listopada. Wtedy też odbędzie się spotkanie „Wirtualny Świat Biznesu - Branżowe symulacje biznesowe”, czyli warsztaty dla młodzieży klas przedsiębiorczość i członków elbląskich kół przedsiębiorczości. Potrwają od godz. 9 do14, w salach 220/221/222 Elbląskiego Parku Technologicznego, organizatorem jest Biuro Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Elbląski Park Technologiczny. Udział w nich jest bezpłatny. 

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Tygodnia Przedsiębiorczości
mw

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama