[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Popyt jest na pielęgniarzy, rehabilitantów i ratowników medycznych...

Elbląg, Zofia Ostrówka, Magdalena Dubiella-Polakowska i Henryk Fall
Zofia Ostrówka, Magdalena Dubiella-Polakowska i Henryk Fall (fot. AD).

Wczoraj (9 marca) zawarto kolejne porozumienie między dwiema elbląskimi szkołami. Pod umową o współpracy podpisały się Magdalena Dubiella-Polakowska, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i Zofia Ostrówka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy EUH-E z ukraińską szkołą wyższą, a dziś do listy partnerów elbląskiej uczelni dopisano kolejny punkt. I LO im. Juliusza Słowackiego elblążanom nie trzeba przedstawiać, warto jednak wspomnieć, że od pewnego czasu szkoła tworzy klasy o profilu medycznym, a prawdziwą innowacją są wprowadzone elementy ratownictwa medycznego. Klasy o tym profilu cieszą się dużą popularnością, liczą ponad 30 uczniów. Ważne jest, że absolwenci klas medycznych mogą kontynuować naukę w miejscowej uczelni wyższej. Wydział nauk o zdrowiu EUH-E to perspektywa dla młodych osób chcących pracować w służbie zdrowia.
       Podpisana wczoraj umowa ma pomóc w realizacji takiego wyboru. – Naszym celem jest nawiązanie pomostu pomiędzy środowiskiem I LO a społecznością akademicką EUH-E. Myślę, że te kontakty pozwolą nam się lepiej poznać, ale mają też na celu przybliżenie młodzieży toku kształcenia w EUH-E ze szczególnym ukierunkowaniem na Wydział Nauk o Zdrowiu. A ponieważ my w tym kierunku rozwijamy się dość dynamicznie, więc myślę, że będzie to skutkowało obopólną korzyścią dla obu środowisk – mówiła rektor EUH-E, Magdalena Dubiella-Polakowska.
       Dzięki umowie młodzież liceum będzie mogła uczestniczyć w otwartych wykładach prowadzonych przez kadrę naukową uczelni i w działalności kół naukowych. – To z pewnością rozwinie nie tylko posiadane już umiejętności, ale pomoże ukierunkować się maturzystom przy wyborze konkretnych kierunków studiów – podkreślała Magdalena Dubiella-Polakowska.
       Ścisła współpraca między szkołami obejmuje również wspólne pozyskiwanie grantów. – Mam nadzieję, że będziemy współpracowali nie tylko z Wydziałem Nauk o Zdrowiu, ale także z innymi, na przykład z Wydziałem Pedagogicznym. Szczególnie się cieszę, że wspólnie możemy starać się o środki unijne – dodała Zofia Ostrówka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.
       Wydział nauk o zdrowiu jest największym wydziałem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, i co warto podkreślić – stale rozwijającym się. W nowym roku akademickim do użytku oddane zostaną nowe sale wykładowe i laboratoria. Ciągły progres wydziału świadczy o zapotrzebowaniu na takie zawody jak pielęgniarz, rehabilitant i ratownik medyczny.
       Według badań statystycznych średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 48 lat. Niewątpliwie potrzebna jest „świeża krew” w tym fachu. Zmieniło się też postrzeganie zawodu, dziś pielęgniarka jest pełnoprawnym członkiem zespołu medycznego, a nie osobą odpowiedzialną wyłącznie za dbałość o wygodę i higienę pacjenta. Dlatego kanclerz EUH-E Henryk Fall zaznaczał, jak ważne jest wskazanie młodemu pokoleniu kierunku studiów, na absolwentów którego jest popyt.
       – Specjalności medyczne, a szczególnie pielęgniarstwo, to kierunek, który w stu procentach zabezpiecza pracę. Rynek wchłania każdego, kto kończy tę specjalność – podkreślał Henryk Fall. – Warto o tym mówić, pomimo że pracujące pielęgniarki co roku strajkują, domagając się jeszcze wyższych płac. Pewne jest, że ukończenie studiów o kierunku pielęgniarstwo gwarantuje zdobycie pracy.
       A to w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.
      
      
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • huy jest a nie popyt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podaż(2010-03-10)
 • O! To już Pawłowska nie jest dyrektorką I LO? I całe szczęście.
 • Śmiech na sali. W wojewódzkim okrojono składy karetek i dziewczyny z magisterium z ratownictwa medycznego pracują jako zwykłe pielegniarki. To gdzie jest ten popyt ?????
 • Jeśli pielęgniarki mają licencjat w 3 semestry to nic dziwnego, że idą się uczyć. Najwięcej krzyczą, że takie poszkodowane. Wszyscy inni muszą kończyć 6 semestrów żeby mieć licencjat. Tego to już nie widzą. Każdy by tak chciał. I nie piszcie mi tu, że maja ciężką pracę one same ją sobie wybrały!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ......(2010-03-10)
 • Ludzie zacznijcie się bardziej szanować a nie ujadać i szykanować. Kto ci na starość tyłek podetrze P. doktor????Zostaje tylko pielęgniarka i pani salowa !!!!!Wielki szacunek dla tej ostatniej grupy bo ona, jeszcze nigdy nie strajkowała, a co za tym idzie nawet podwyżek nie mają. Za takie podcieranie tyłeczka nieźle płacą za granicami naszego ukochanego kraju więc uważajcie żebyście nie zostali z ręką w pampersie sami. trochę szacunku!!!!!
 • I LO będzie uczyć przyszłe pielęgniarki, będzie miał kto strajkować. Inne elblaskie ogólniaki będa kształcić przyszłych lekarzy!!!!
 • a na pawulon tez jest popyt?
 • Zasiąpić lekarzy ratownikami po licencjacie, pielęgniarki salowymi z podstawówką a salowe bezrobotnymi murarzami. Życze powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-03-10)
 • absolwent to może lepiej za państwową kase filozofie studiowac i byc zyciowym darmozjadem? Tak się składa ze panstwo nie daje tyle miejsc na uczelniach ile byloby wskazane na niektorych kierunkach wiec sie nie wychylaj bo to nie szkola schodzi na psy tylko ludzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  errnjm(2010-03-11)
 • hahaha usunięto mój komentarz, uczelnie dla ćwierćinteligentów to słowa rektorów najlepszych uczelni z kraju, te słowa padły w artykule o systemie kształcenia na poziomie wyższym w Polsce. Newsweek lub Wprost, nie pamiętam dokładnie. Widać kogoś tu prawda boli !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  absolwent I lo(2010-03-11)
 • A dlaczego sądzisz że panie salowe są tylko po podstawówkach. ?????Czy uważasz że to jest jakiś odpad???Te kobiety pracują bardzo ciężko za niejednokrotnie bardzo niską pensję, a też mają rodziny na swoim utrzymaniu!!!!!Tym krajem podobno rządzą bardzo wykształceni ludzie i zobacz do czego doprowadzili???Trochę szacunku!!!!!
 • a nawet gdyby były i po podstawówce - to za taką "robotę" i takie "pensum" należy się zwyczajny ludzki szacun.
Reklama