UWAGA!

Na ratunek: PZPN

 Elbląg, PZPN przeznaczył 116 mln zł na pomoc klubom piłkarskim
PZPN przeznaczył 116 mln zł na pomoc klubom piłkarskim (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy będą dokończone rozgrywki piłkarskie w tym sezonie. Kluby liczą się z poniesieniem dużych strat. Nie jest też wykluczone, że niektóre z nich pandemii koronawirusa „nie przeżyją”. Starty w środowisku piłkarskim ma zminimalizować pakiet pomocowy PZPN w wysokości 116 mln zł.

Sezon piłkarski został zawieszony i nie wiadomo, czy zostanie dograny do końca. Kluby piłkarskie liczą się z koniecznością poniesienia strat.

- Na ostatniej rozmowie z przedstawicielami klubów i lig padł smutny wniosek, że bez pomocy z zewnątrz kluby sobie nie poradzą. Stwierdzono, że 50 proc. zespołów może nie udźwignąć gry w przyszłym sezonie ze względów finansowych – mówił niedawno Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg w wywiadzie dla portElu.

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił dziś (27 marca) „pakiet pomocowy” dla klubów piłkarskich. W Elblągu mamy cztery drużyny grające w rozgrywkach seniorskich mężczyzn: Olimpię w II lidze, Concordię III lidze, rezerwy Olimpii w IV lidze i Warmię w klasie B. Oprócz tego są jeszcze drużyny z okolicznych miejscowości grające w IV lidze i niżej. Futbol kobiety reprezentuje grająca w III lidze Hanza Elbląg. Na co mogą liczyć „nasze” kluby?

 

Pro Junior System

PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu. Obecnie Olimpia jest na 8. miejscu w klasyfikacji PJS w II lidze, co oznacza, że nie dostałaby nagrody za młodzieżowców. Ale nic straconego – żółto-biało-niebiescy „w zamian” otrzymaliby 100 tys. zł „wsparcia solidarnościowego”. Ta suma jest przeznaczona dla klubów, które nie otrzymały wsparcia z PJS.

Podobnie jest z Concordią, która również nie może liczyć na wsparcie z PJS na poziomie III ligi. Pomarańczowo – czarni tytułem „wsparcia solidarnościowego” mogą otrzymać  20 tys. zł.

W przypadku IV ligi – rywalizacja Pro Junior System będzie utrzymana, ale nie będzie „wsparcia solidarnościowego” od PZPN – u.

W kolejnych sezonach rywalizacja w Pro Junior System ma być utrzymany. Pula nagród II i III ligi po 4 mln zł, IV ligi – 1,6 mln zł.

 

Dofinansowanie

W sezonie 2020/21 PZPN zdecydował o dofinansowaniu klubów II ligi łączą kwotą 6 mln zł. Kluby grające ligę niżej mogą liczyć w sumie na 4 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że są to kwoty do podziału na wszystkie kluby grające na danym szczeblu. Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej.” - czytamy na stronie Łączy nas piłka.

 

Zawieszenie opłat w III lidze i niżej

W sezonie 2020/21 zawieszone zostaną opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich do III ligi. Straty wojewódzkich związków zostaną wyrównane przez piłkarską centralę. „Kwoty przekazane przez PZPN na pokrycie opłat ryczałtowych, Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej przeznaczą na zakup sprzętu sportowego, dedykowanego dla drużyn młodzieżowych uczestniczących w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez dany WZPN.” - możemy przeczytać na stronie Łączy nas piłka. Utrzymane zostanie także zwolnienie z opłat za grę w rozgrywkach juniorskich.

 

Zmiany w Totolotek Puchar Polski

Dobrą informacją jest zwiększenie o 50 proc. od następnego sezonu nagród dla drużyn grających w rozgrywkach centralnych. Dodatkowo wprowadzono wymóg występowania na boisku w trakcie meczów PP minimum dwóch piłkarzy, urodzonych w 1999r. lub młodszych.

 

Poluzowanie przepisów licencyjnych

Przede wszystkim przesunięto do 30 kwietnia spłatę zobowiązań licencyjnych, dotyczy to jednak zobowiązań, które powstały do końca ubiegłego roku. Te, które powstały lub powstaną do 30 czerwca tego roku będą musiał być spłacone do końca listopada. Do końca sezonu 2020/21 piłkarz będzie mógł jednostronnie rozwiązać kontrakt w przypadku, kiedy klub ma w stosunku do niego czteromiesięczne zaległości. Dotychczas były to dwa miesiące.

Łącznie pakiet pomocy PZPN dla wszystkich klubów i klas rozrywkowych opiewa na 116 mln zł.

oprac. SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Olimpia

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W pro system junior Olimpia faktycznie jest na 8 miejscu ale należy pamiętać że jak zostanie zachowana aktualna tabela po dotychczas rozegranych meczach to Olimpia wpada na pozycje nr 5 a to dlatego że na spadkowych miejscach w lidze są Stalowa Wola i Gryf i w przypadku spadku tych drużyn z ligi pro system junior nie klasyfikuje. To samo Lech2 ponieważ w eksteaklasie na miejscu premiowanym jest pierwszy zespół.
 • Jeżeli ogłoszą koniec rozgrywek to Olimpia zajmuje piąte miejsce w PJS i 400 tys. Leci z ligi SSWola i Gryf którzy są przed nami w klasyfikacji.
 • Może piłkarze niech podejmą pracę nad szczepionką na Koronawirusa, tyle zarabiają, nie to co naukowcy.
 • Ksiądz wymodlił zastrzyk gotówki. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Kuracjusz(2020-03-27)
 • No cóż. I jak tu żyć panie premierze
 • Gumini wymodlił tylko zero tacy dla ojca rydza!!!!!
 • tylko zks olimpia
 • Oj łatwo wydaje się nie swoje pieniądze łatwo.
 • Ksiądz grabarzem Olimpii
 • Mam nadzieję że nie powtórzy się scenariusz włoski . Moje pytanie brzmi czy w obliczu tego co się dzieje gdzie można stracić życie swoje kogoś bliskiego przejmowanie się czy liga kopaczy amatorów co biorą za to kasę kogoś obchodzi na tą chwilę .Poradzą sobie młode są chłopaki nie martwy się o nich .Martwmy się o pieniądze na sluzbe zdrowia o nasze pielęgniarki bo to one będą i są na prawdziwym meczu teraz na tą chwilę przegrywają 0:1 z wirusem
 • Jakość polskiej piłki jest tak denna, że to mogłoby to w ogóle nie istnieć razem z darmozjadami i szkodnikami z PZPN.
 • Jak dla mnie ten cały pzpn jak i cała piłka nożna może zbankrutować
Reklama