UWAGA!

Jabłkowe szaleństwa

 Elbląg, Jabłkowe szaleństwa
fot. Anna Dembińska

Na straganach i w sklepach półki uginają się od tych czerwonych, żółtych i zielonych cudów natury. Zawierają wiele witamin i można z nich zrobić niemal wszystko. Soki, musy, ciasta, sałatki i dania obiadowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Przeciętne jabłko waży ok. 150 gramów i zawiera 57 kcal. Miąższ owocu zawiera błonnik, pektyny, witaminę C i A oraz potas, magnez, wapń i krzem. Bogactwo jabłek korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, serce oraz włosy i paznokcie. Do tego są smaczne i można je przygotować na wiele sposobów.
       Soki robi się stosunkowo łatwo. W wersji ekspresowej wyciskamy sok przy pomocy sokowirówki, doprawiamy do smaku i pasteryzujemy.
       Więcej pracy trzeba włożyć w przygotowanie innych potraw, choć istnieje też przepis na jabłka w cieście francuskim w wersji dla leniwych. A robi się to tak: kupujemy gotowe, mrożone ciasto francuskie w sklepie i po rozwałkowaniu, tniemy na kwadratowe kawałki o wielkości wystarczającej na umieszczenie w nich obranego i wydrążonego z komory nasiennej jabłka. Dla uatrakcyjnienia deseru w miejsce po nasionach wkładamy rodzynki, szczyptę pachnącego cynamonu i łyżeczkę miodu. Zamknięte w cieście jabłka wkładamy do piekarnika na 30-40 minut (temp. 180 stopni).
       W podobny sposób przygotować możemy jabłka pieczone. Wystarczy umyte jabłka ułożyć na foremce, ogonkami do góry (jeśli wolimy jabłka pieczone z nadzieniem, możemy po wydrążeniu środków umieścić w nich rodzynki, cynamon wymieszany z cukrem, pół kostki gorzkiej lub mlecznej czekolady, a nawet łyżeczkę koniaku) i wstawić do piekarnika. Upieczone jabłka można podawać same lub z dodatkiem bitej śmietany.
       Możemy też przygotować coś bardziej skomplikowanego:
      
       Ryż z jabłkami
      
Składniki: 2 torebki ryżu do gotowania w woreczkach, 3 szklanki mleka, ½ kg jabłek, sok z 1 cytryny, po garści rodzynek i kandyzowanej skórki pomarańczowej, szczypta cynamonu, soli i cukier do smaku.
       Przygotowanie: Ryż ugotować na mleku dodając szczyptę soli i łyżeczkę cukru. Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce i skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Dodać rodzynki, skórkę pomarańczową, oraz cukier i cynamon do smaku. Układać na talerzu warstwami gorący ryż i masę jabłkową, podając lekko oprószone cukrem i startym cynamonem.
      
       Pierś kaczki z jabłkami
      
Składniki: 500 g piersi z kaczki, łyżka przyprawy curry, łyżka miodu, 1 marchew, 1 cebula czerwona, 3-4 łyżki soku jabłkowego, 5 łyżek białego wina, ½ opakowania śmietany 30 procent, 300 g jabłek, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku. Jako dodatek można podawać z ryżem lub ziemniakami.
       Przygotowanie: Marchew i cebulę obrać i pokroić w kostkę. Pierś kaczki umyć i delikatnie ponacinać w szachownicę. Oprószyć solą i pieprzem. Oliwę rozgrzać w naczyniu żaroodpornym, obsmażyć mięso z każdej strony, wstawić do piekarnika rozgrzanego do temp. 180 stopni na czas 20-25 minut. Upieczoną pierś wyjąć na półmisek a marchew i cebulę zarumienić w tłuszczu po kaczce dodając curry, sok jabłkowy, miód, wino i śmietanę. Warzywa przyprawić solą i pieprzem do smaku, dodać pokrojone w plastry jabłka i zagotować. Dla zagęszczenia (jeśli ktoś woli gęste sosy) można dodać 1 łyżkę zasmażki instat. Gotujemy ryż lub ziemniaki, które mają być dodatkiem do kaczki.
       Mięso pokroić w spore plastry i podawać z jabłkami w sosie curry oraz ryżem (lub ziemniakami).
      
       Sałatka z jabłkiem zielonym
      
Składniki: 500 g czerwonej kapusty, 2 zielone jabłka, sok z cytryny, po garści łupanych orzechów laskowych i włoskich, 100 g winogron, 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego, 3 łyżki octu jabłkowego, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku.
       Przygotowanie: Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, poszatkować, przelać wrzątkiem, odcedzić i przełożyć do miski. Jabłka umyć, przekroić, usunąć gniazdo nasienne i pokroić ze skórką na cienkie plasterki, które następnie trzeba skropić cytryną. Winogrona (najlepiej bezpestkowe) umyć i poprzekrawać na połówki. Orzechy posiekać na desce. Wszystkie składniki dodać do kapusty i wymieszać. Sos przygotować, łącząc jogurt z octem jabłkowym, oliwą, solą i pieprzem. Ewentualnie można dodać pół łyżeczki cukru do smaku. Sałatkę polewać sosem na talerzu przed spożyciem.
      
       Surówka w stylu retro
      
Składniki: ¼ dużego korzenia selera, 2 marchewki, 2 jabłka, sól i śmietanka.
       Surówka zawiera wiele witamin i jest wspaniałym dodatkiem do ryby, schabowego czy duszonego kurczaka. Świetnie smakuje też sama.
       Przygotowanie: Wszystkie warzywa po oczyszczeniu ścieramy na tarce o średnich oczkach, doprawiamy do smaku szczyptą soli i śmietaną (lub jogurtem ).
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a gdzie jabłko w majonezie ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Baleron(2010-10-17)
  • %Taaa. .. jescze, żeby sadownicy mogli zarobić. A tak 1kg jabłka w skupie (zakontraktowane ) kosztuje około 1zł, zas my w sklepie płacimy nawet do 5 zl. Róznicę przediału 1zl-5zl pochłaniaja pośrednicy. Nic więc dziwnego, że w Polsce są stopniowo likwidowane sady wielkotowarowe, bo się zwyczajnie NIE OPLACA produkować i zbierać owoców wszelakich, nie tylko jabłek. Rolnik/sadownik woli sprzedać towar na rynku, bezpośrednio klientowi, bo ma gotówke od razu, a nie czekac jak mu przetwórnia łaskawie przeleje sumę na konto. Tak UNIA wykańcza POLSKIE ROLNICTWO I SADOWNICTWO >Te pseudo dotacje z UE, to sa kolejne kredyty, by POLSKI ROLNIK PRZESTAL BYC ROLNIKIEM. Trzeba czytac prase fachowa, rolniczą i oglądać min. program AGROBIZNES i inne rolnicze w TV, to kazdy by wiedział, że sprawa jabłek i innych polskicho owocow juz nie jest tak "różowa " >Rozjasniłem czytelnikom umysły ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Rolnik/Ogrodnik(2010-10-17)
  • Też oglądam Agrobiznes. Ale wycinanie sadów tu nic nie da (a tak np z wiśniami po ubiegłorocznym sezonie zrobiło wielu sadowników). W miejsce Polskich jabłek zalewają nas hipermarketowe jabłka z Chin faszerowane pestycydami, ale za to tańsze. .. Rozwiązaniem jest budowa rynku bezpośredniego i tworzenie wspólnot kilku sadowników. My konsumenci możemy kupować natomiast na ryneczku wprost od rolnika a nie w markecie. Smutne jest to, że na naszych jabłkach dorabiają się pośrednicy - w dodatku zza granicy. A może spróbować reaktywować naszą elbląską przetwórnię "Żuławy". Buraczki robili the best. J.
  • a wino to co? jabolek jest bardzo smaczny :))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WINIARCZYK(2010-10-17)
  • Winko z jabłek pycha
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    arizona(2010-10-17)
  • Diękujemy Panie Tusk. .. za politykę prounijną, za tworzenie nowych miejsc pracy do których trzebado jerzdżać jakw sochaczenie. .DZIĘKUJEMY MYwierni Polacy. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kris_abc(2010-10-17)
  • A jakie rolnik/sadownik ma koszty? KRUS 10 razy mniejszy od ZUSu, podatek od nieruchomości prawie żaden, podatek dochodowy zryczałtowany. A pośrednicy też z czegoś muszą żyć.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Krystus(2010-10-17)
  • Mmmm. .. pychotki! Zwłaszcza jabłka w cieście, pieczone i ryż z jabłkami! Jutro/pojutrze wypróbuję bo skrzynia jabłek czeka. Zastanawia mnie tylko nazwa: Surówka w stylu retro. .. W wakacje będzie wersja letnia: Surówka w stylu rattanova - tak modna w tym roku :D Dzięki za fajne przepisy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    gdzie kucharek sześć...(2010-10-20)
  • Najszybsze i najlepsze są jabłka z mikrofali: - wydrążyć od strony "dziurki", skrócić ogonek - w wydrażenie wsypać dodatki (cukier, ew. rodzynki+cynamon) - wstawić do mikrofali, piec do momentu zapienienia się zawartości (wybróbować czas, zaczać od 1 min) - poczekać 15 min, ostrożnie spróbować (wcześniej grozi ciężkie oparzenie), - wyjadać łyżeczką mrucząc z radości (skórka stwardnieje w rodzaj kubka). jwg
  • i znowu kazdy się żali na forum z ukrycia ale przy urnach z głosem to kto. .. ? zmuszają was do głosowania na taki rząd?sami wybieracie a potem DZIĘKUJEMY panie TUSK. .. .. JUŻ DAWNO COŚ POLACY POWINNI COŚ Z TYM ZROBIĆ A NIE SIEDZĄ Z PODKULONYMI OGONKAMI I ŻALĄ SIĘ
Reklama